Grzejniki podłogowe. Budowa, moc i montaż grzejnika kanałowego

2013-04-09 14:51

Grzejniki kanałowe swoją nazwę zawdzięczają prostopadłościennej wannie, nazywanej kanałem, w której są zamontowane. Moc grzejników podłogowych powinien dobrać projektant instalacji grzewczej, a ich montaż należy przewidzieć na etapie projektu budowlanego. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o grzejnikach kanałowych.

Grzejniki kanałowe - instalacja grzewcza
Autor: Wiktor Greg Wymiennik podłącza się do instalacji wodnej centralnego ogrzewania tak jak tradycyjne grzejniki. Wnętrze kanałów jest zwykle pomalowane na ciemny kolor (grafitowy, czarny), podobnie jak wymiennik, dzięki czemu jest on niemal niewidoczny przez otwory w kratce

Jak zbudowany jest grzejnik podłogowy?

Kanały grzejników podłogowych umieszcza się w podłodze wzdłuż okna lub drzwi tarasowych w taki sposób, aby osłaniająca je od góry kratka była zlicowana z poziomem posadzki. To ważne ze względów estetycznych i użytkowych (można po nich wygodnie chodzić).

Kanał powinien być zamontowany w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów od okna, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta grzejnika. Ściany i dno kanału powinny mieć izolację cieplną i przeciwwilgociową w celu ograniczenia strat ciepła.

Kratki maskujące mogą być sztywne – z anodowanego lub lakierowanego aluminium – albo rozwijane – z drewna (lakierowanego lub nie), anodowanego aluminium bądź ze stali nierdzewnej.

Wewnątrz kanału umieszcza się grzejnik podłogowy o specjalnej konstrukcji i dużej wydajności cieplnej. Produkowane są takie modele grzejników, które nadają się zarówno do umieszczenia w kanale, jak i nad podłogą pod nisko osadzonym parapetem. Głębokość kanału dla takiego grzejnika powinna być o kilka centymetrów większa od niego, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować między dnem a elementami grzejnymi.

Jak określić moc grzejnika kanałowego?

Określenie mocy grzejnika kanałowego to zadanie dla projektanta instalacji grzewczej. Moc grzejników kanałowych dobiera się podobnie jak płytowych wieszanych na ścianach.

Podstawę do ustalenia liczby i wymiarów grzejników stanowi wielkość zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu (strat ciepła) obliczona w projekcie instalacji grzewczej. Grzejniki kanałowe mogą być montowane w instalacjach zarówno o wysokich (90/70°C), jak i niskich (55/45°C) parametrach i ciśnieniu do 6 barów (0,6 MPa).

Dobór grzejnika powinien być poprzedzony przeliczeniem hydraulicznym instalacji oraz dobraniem nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych. Niezrównoważenie hydrauliczne instalacji może być powodem niedogrzewania jednych, a przegrzewania innych pomieszczeń. Do sterowania grzejnikami kanałowymi wykorzystuje się:

  • zawory z głowicami termostatycznymi ze zdalnym nastawnikiem (zintegrowanym z czujnikiem) zamontowanym poza kanałem, na przykład na ścianie pomieszczenia, w miejscu dogodnym do pomiaru temperatury wewnętrznej;
  • zawory z głowicami termoelektrycznymi sterowanymi termostatem pokojowym;
  • w grzejnikach wyposażonych w wentylator dodatkowo regulatory z ręcznym lub automatycznym sterowaniem obrotami wentylatora.

Jak wygląda montaż grzejników kanałowych?

Tradycyjne grzejniki wiesza się na ścianie, gdy pomieszczenia są w zasadzie gotowe. Wcześniej do miejsc, w których mają zawisnąć, należy doprowadzić przewody centralnego ogrzewania – zasilający i powrotny. O tym, jak mają one przebiegać, powinno się zadecydwać znacznie wcześniej, najlepiej na etapie powstawania projektu, zwłaszcza gdy mają być prowadzone w warstwach podłogi.

Decyzja o zainstalowaniu grzejnika kanałowego także powinna być podjęta w trakcie sporządzania projektu budowlanego domu. Jeśli kanały mają dużą głębokość (jest ona tym większa, im większą wydajność ma grzejnik), wygodnie jest umieścić je w podłodze na gruncie lub częściowo pod stropem niższej kondygnacji. Trzeba więc odpowiednio zaprojektować warstwy podłogi.

Może być też konieczne wzmocnienie płyty stropowej w miejscu osadzenia kanałów. Sposób wykonania wnęki w stropie będzie zależał od jego rodzaju i kierunku ułożenia belek nośnych (albo zbrojenia płyty żelbetowej). Łatwiej będzie zrobić wnękę wzdłuż belek.

W każdym przypadku należy zadbać o ciągłość izolacji. Wnękę można otynkować, przyklejając do styropianu siatkę, albo wykończyć w inny sposób. W istniejącym domu wykonanie zagłębienia i montaż grzejnika kanałowego będzie znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne albo zwyczajnie niemożliwe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.