| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki c.o. stalowe, żeliwne, członowe, płytowe... Czyli jaki materiał, jaki rodzaj?

Grzejniki c.o. stalowe, żeliwne, członowe, płytowe... Czyli jaki materiał, jaki rodzaj?

Najpopularniejsze są dzisiaj grzejniki stalowe płytowe, można też kupić grzejniki aluminiowe i grzejniki żeliwne. Do łazienek są najczęściej wybierane grzejniki drabinkowe z poziomymi stalowymi rurkami używanymi często do wieszania ręczników. Tak jest w nowych instalacjach c.o., podobne „zasady” obowiązują przy wymianie grzejników na nowe.

Grzejniki stalowe

Najchętniej wymieniamy stare grzejniki żeliwne na grzejniki stalowe płytowe, bardziej estetyczne od żeliwnych, o mniejszej pojemności wodnej, a więc także mniejszej bezwładności cieplnej i lepszym stosunku mocy cieplnej do wielkości. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinno się ich montować w instalacjach grawitacyjnych, ponieważ mają zbyt duże opory przepływu, ani w instalacjach otwartych, bo kontakt wody instalacyjnej z powietrzem atmosferycznym bardzo niekorzystnie wpływa na ich trwałość.

Instalacje - wymiana doświadczeń na forum.muratordom.pl >>

Jeśli instalacja c.o., w której wymieniamy grzejniki, nie jest pompowa i zamknięta, lepiej wybrać inne. Dawniej producenci zastrzegali także, by nie montować ich w łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, gdzie mogłyby być narażone na przyspieszoną korozję, ale dzięki stale udoskonalanej technologii lakierowania obecnie nie ma już takiego ryzyka. Grzejniki płytowe są zbudowane ze zgrzewanych ze sobą płyt, wewnątrz których są kanały do przepływu wody grzewczej. Mogą mieć jedną, dwie albo trzy takie płyty. Każda z nich może mieć dodatkowo żebra konwekcyjne zwiększające powierzchnię wymiany ciepła (ożebrowane mają moc blisko 60% większą niż nieożebrowane).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Michał Przeździk

Grzejniki płytowe są estetyczne, mają małą pojemność wodną, a więc także mniejszą bezwładność cieplną...

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejniki aluminiowe są lekkie, gładkie i podobnie jak grzejniki stalowe, mają niewielką bezwładność cieplną...

Aby można było łatwo się zorientować, z jakim grzejnikiem stalowym mamy do czynienia, większość producentów stosuje dwucyfrowe oznaczenia określające liczbę płyt i żeber. Liczba 10 oznacza grzejnik jednopłytowy bez żeber konwekcyjnych, 11 – z żebrami. Grzejnik z oznaczeniem 21 ma dwie płyty, w tym jedną ożebrowaną, a typ 33 – trzy, z których każda ma dodatkowo żebra.

Grzejniki stalowe znajdujące się w sprzedaży powinny mieć deklarację zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub z aprobatątechniczną wystawioną przed wejściem w życie normy PN-EN 442. Grzejniki są zazwyczaj sprzedawane z kompletem zawiesi kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub przystosowanym do mocowania w ścianach ceramicznych. Do ścian z innego materiału (na przykład betonu komórkowego) lub wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi trzeba osobno dokupić odpowiednie zawieszenia.

Wymiana grzejnika w łazience jest doskonałą okazją do zainstalowania w niej jednego z wielu dostępnych modeli grzejników, również stalowych, ale zbudowanych z rurek, zwanych grzejnikami drabinkowymi, grzejnikami łazienkowymi lub grzejnikami ozdobnymi. Oprócz ogrzewania pomieszczenia mogą one dodatkowo pełnić funkcję suszarki na ręczniki lub drobną garderobę, a po zainstalowaniu elektrycznej grzałki (przed zakupem grzejnika warto sprawdzić, czy producent dopuszcza taką możliwość) mogą działać również poza sezonem grzewczym, kiedy kocioł c.o. nie podgrzewa wody na cele grzewcze. Grzejniki ozdobne można też instalować w pomieszczeniach innych niż łazienki, na przykład w kuchni lub holu, pamiętając jednak, że ze względu na szczególną budowę mają one mało korzystny stosunek mocy do wymiarów.

Można także pozostać przy niezmienionej stylistyce charakterystycznej dla tradycyjnych grzejników żeliwnych i wymienić je na bardzo do nich podobne stalowe, zgrzewane z wytłaczanych fragmentów blachy i łączone w zestawypo pięć-dziesięć elementów. Nowe grzejniki będą miały małe opory przepływu wody (dobrze zniosą trudy pracy w grawitacyjnej instalacji centralnego ogrzewania) i gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Grzejniki aluminiowe

Zamiana starego grzejnika żeliwnego na nowy grzejnik aluminiowy członowy nie wymaga żadnych przeróbek instalacji. Zwykło się uważać, że taki wariant modernizacji jest najprostszy. Człony grzejników aluminiowych mają podobne wymiary i taką samą wydajność jak człony grzejników żeliwnych, dlatego dobór nowych grzejników jest też niezwykle łatwy. Żeberka grzwejników aluminiowych ze sobą skręcane, więc podobnie jak w grzejnikach członowych żeliwnych można w razie potrzeby zmienić ich liczbę.

Grzejniki aluminiowe mają też inne zalety:

  • są lekkie,
  • są gładkie,
  • mają niewielką bezwładność cieplną, dzięki czemu lepiej współpracują z nowoczesnymi kotłami z automatyczną regulacją temperatury.

Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, a mianowicie podatności na uszkodzenia (aluminium jest bardzo miękkie i nawet delikatne uderzenie może uszkodzić powierzchnię grzejnika) i niebezpieczeństwie powstania ogniw korozji w miejscu połączenia grzejnika z elementami (na przykład rurami czy armaturą) z innych metali, zwłaszcza z miedzi. W miejscach połączeń grzejników z mosiężną armaturą zaleca się montowanie teflonowych przekładek zapobiegających korozji na styku dwóch metali.

Większość produkowanych obecnie grzejników określanych jest jako aluminiowe. Są one jednak robione ze stopu aluminium, krzemu i miedzi i dodatkowo zabezpieczane przed korozją w procesie anaforezy. Oprócz tego mają plastikowe elementy w miejscu styku grzejnika z metalowymi rurami zabezpieczające przed korozją elektrochemiczną. W związku z tym producenci dopuszczają stosowanie ich we wszystkich instalacjach, także tych z rur miedzianych.

Grzejniki żeliwne

Niewiele osób decyduje się na wymianę starych zniszczonych grzejników żeliwnych na nowe również żeliwne, chociaż ich odporność na korozję, doskonała zdolność akumulacji ciepła, trwałość i małe opory przepływu ciepła są bardzo cenne w instalacjach grawitacyjnych. Są, niestety, bardzo ciężkie (jeden człon grzejnika bez wody w zależności od wielkości waży od 9 do 17 kg) i mają chropowatą, a więc trudną o utrzymania w czystości powierzchnię. Jeśli już wymieniać grzejniki na żeliwne, to nie na te znane od lat, lecz na nowoczesne, również skręcane z elementów, ale o znacznie gładszej powierzchni i małej pojemności wodnej, trwałe i doskonałe do współpracy z kotłami kondensacyjnymi. Niestety, również dość drogie.

Grzejniki elektryczne: sposób na szybkie ciepło

Grzejniki elektryczne są sposobem na bardzo szybkie i wydajne ciepło w mieszkaniu. Ich atutami są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...