| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

Grzejniki aluminiowe członowe są obok grzejników stalowych płytowych najchętniej wybieranym typem kaloryferów do instalacji centralnego ogrzewania. Jaka jest ich cena? Co warto wiedzieć przed zakupem i jak wygląda montaż takiego grzejnika?

Jak są zbudowane grzejniki aluminiowe?

Grzejniki aluminiowe mają budowę członową. Standardowo sprzedawane są w kompletach 10 elementowych (składają się z 10 członów) i zwykle dla takiego grzejnika podawana jest jego cena, choć niektórzy producenci podają koszt jednego elementu.

Człony łączone są złączkami stalowymi i uszczelkami odpornymi na parametry robocze czynnika grzewczego. Nie ma problemu z dodawaniem lub odejmowaniem dowolnej liczby członów, w zależności od potrzeb.

Człony wykonuje się z wysokiej jakości stopu aluminium i krzemu, a następnie pokrywa kilkoma warstwami farb, dzięki czemu mają wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia.

Aby powierzchnie były dokładnie zabezpieczone, zazwyczaj malowane są pojedyncze człony a nie całe grzejniki. Człony mają otwory w przedniej części, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza wokół grzejnika i skuteczniejsze oddawanie ciepła. Niektórzy producenci oferują grzejniki ze specjalnie wyprofilowanymi członami i otworami w tylnej ich części, które zapewniają lepszą konwekcję.

Jak grzeją grzejniki aluminiowe?

Grzejniki aluminiowe są lekkie, szybko się nagrzewają. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych instalacjach grzewczych, bo w krótkim czasie reagują na zmiany temperatury ustawiane termostatem albo regulatorem pokojowym lub pogodowym.

Jaka jest cena grzejnika aluminiowego?

Grzejnik składający się z 10 członów kosztuje 230-280 zł. Trzeba sprawdzić, czy w komplecie z nim znajdują się elementy montażowe, odpowietrznik, najlepiej automatyczny (który musi być zamontowany przy każdym grzejniku).

Jeśli kupuje się pojedyncze człony, zwykle trzeba dokupić elementy potrzebne do ich połączenia, a także korkach, które montuje się na zewnętrznych członach.

Na ile lat gwarancja?

Warto dowiedzieć się, jakiej gwarancji udziela producent grzejnika. Może to być 10, a nawet 15 lat.

Czy grzejnik aluminiowy może być połączony z instalacją miedzianą?

Jeśli grzejnik ma być zamontowany w instalacji miedzianej, trzeba koniecznie dowiedzieć się, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie. Czasami warunkiem zastosowania grzejnika aluminiowego jest to, by instalacji była zamknięta i został zastosowany inhibitor korozji (czyli preparat spowalniający niekorzystne procesy jakie mogą wystąpić w kontakcie miedzi i aluminium).

Co warto wiedzieć o montażu grzejnika?

Grzejniki można montować w instalacjach centralnego ogrzewania zamkniętych (zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym) a także otwartych (ale trzeba upewnić się w materiałach technicznych producenta grzejnika czy dopuszcza taka opcję).

Wśród grzejników aluminiowych przeważają takie z podłączeniem bocznym (rury zasilająca i powrotna jest podłączona z boku grzejnika). Można też znaleźć grzejniki z podłączeniem dolnym – zasilanie i powrót podłączone są od dołu grzejnika. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i częściej stosowane w nowych instalacjach.

Z kolei grzejniki z podłączeniem bocznym są idealne podczas modernizacji starej instalacji grzewczej. Można nimi zastąpić stare członowe grzejniki żeliwne bez konieczności przeróbek instalacji, bo wielkość grzejnika i sposób jego podłączenia odpowiada dawniej stosowanym rozwiązaniom.

Najlepsze miejsce na grzejnik to strefa pod oknem. Aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół grzejnika, powinien wisieć mniej więcej 12 cm nad podłogą, 2-5 cm od ściany, 10 cm – poniżej parapetu.

Większość producentów nie zaleca się wieszania grzejników aluminiowych w środowisku sprzyjającym korozji, czyli o podwyższonej wilgotności na przykład łazience lub pralni.

Oglądaj też, jak odpowietrzyć grzejnik bez pomocy fachowca

Jaki grzejnik łazienkowy? Czym różni się od kaloryferów w innych pomieszczeniach?

Czym różni się grzejnik zamontowany w łazience od kaloryferów w innych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...