| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

Grzejniki aluminiowe w pytaniach i odpowiedziach. Jaka cena, montaż, gwarancja...

Grzejniki aluminiowe członowe są obok grzejników stalowych płytowych najchętniej wybieranym typem kaloryferów do instalacji centralnego ogrzewania. Jaka jest ich cena? Co warto wiedzieć przed zakupem i jak wygląda montaż takiego grzejnika?

Jak są zbudowane grzejniki aluminiowe?

Grzejniki aluminiowe mają budowę członową. Standardowo sprzedawane są w kompletach 10 elementowych (składają się z 10 członów) i zwykle dla takiego grzejnika podawana jest jego cena, choć niektórzy producenci podają koszt jednego elementu.

Człony łączone są złączkami stalowymi i uszczelkami odpornymi na parametry robocze czynnika grzewczego. Nie ma problemu z dodawaniem lub odejmowaniem dowolnej liczby członów, w zależności od potrzeb.

Człony wykonuje się z wysokiej jakości stopu aluminium i krzemu, a następnie pokrywa kilkoma warstwami farb, dzięki czemu mają wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia.

Aby powierzchnie były dokładnie zabezpieczone, zazwyczaj malowane są pojedyncze człony a nie całe grzejniki. Człony mają otwory w przedniej części, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza wokół grzejnika i skuteczniejsze oddawanie ciepła. Niektórzy producenci oferują grzejniki ze specjalnie wyprofilowanymi członami i otworami w tylnej ich części, które zapewniają lepszą konwekcję.

Jak grzeją grzejniki aluminiowe?

Grzejniki aluminiowe są lekkie, szybko się nagrzewają. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych instalacjach grzewczych, bo w krótkim czasie reagują na zmiany temperatury ustawiane termostatem albo regulatorem pokojowym lub pogodowym.

Jaka jest cena grzejnika aluminiowego?

Grzejnik składający się z 10 członów kosztuje 230-280 zł. Trzeba sprawdzić, czy w komplecie z nim znajdują się elementy montażowe, odpowietrznik, najlepiej automatyczny (który musi być zamontowany przy każdym grzejniku).

Jeśli kupuje się pojedyncze człony, zwykle trzeba dokupić elementy potrzebne do ich połączenia, a także korkach, które montuje się na zewnętrznych członach.

Na ile lat gwarancja?

Warto dowiedzieć się, jakiej gwarancji udziela producent grzejnika. Może to być 10, a nawet 15 lat.

Czy grzejnik aluminiowy może być połączony z instalacją miedzianą?

Jeśli grzejnik ma być zamontowany w instalacji miedzianej, trzeba koniecznie dowiedzieć się, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie. Czasami warunkiem zastosowania grzejnika aluminiowego jest to, by instalacji była zamknięta i został zastosowany inhibitor korozji (czyli preparat spowalniający niekorzystne procesy jakie mogą wystąpić w kontakcie miedzi i aluminium).

Co warto wiedzieć o montażu grzejnika?

Grzejniki można montować w instalacjach centralnego ogrzewania zamkniętych (zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym) a także otwartych (ale trzeba upewnić się w materiałach technicznych producenta grzejnika czy dopuszcza taka opcję).

Wśród grzejników aluminiowych przeważają takie z podłączeniem bocznym (rury zasilająca i powrotna jest podłączona z boku grzejnika). Można też znaleźć grzejniki z podłączeniem dolnym – zasilanie i powrót podłączone są od dołu grzejnika. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i częściej stosowane w nowych instalacjach.

Z kolei grzejniki z podłączeniem bocznym są idealne podczas modernizacji starej instalacji grzewczej. Można nimi zastąpić stare członowe grzejniki żeliwne bez konieczności przeróbek instalacji, bo wielkość grzejnika i sposób jego podłączenia odpowiada dawniej stosowanym rozwiązaniom.

Najlepsze miejsce na grzejnik to strefa pod oknem. Aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół grzejnika, powinien wisieć mniej więcej 12 cm nad podłogą, 2-5 cm od ściany, 10 cm – poniżej parapetu.

Większość producentów nie zaleca się wieszania grzejników aluminiowych w środowisku sprzyjającym korozji, czyli o podwyższonej wilgotności na przykład łazience lub pralni.

Oglądaj też, jak odpowietrzyć grzejnik bez pomocy fachowca

Jaki grzejnik łazienkowy? Czym różni się od kaloryferów w innych pomieszczeniach?

Czym różni się grzejnik zamontowany w łazience od kaloryferów w innych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...