Grzejnik stalowy płytowy - instalacja c.o., budowa, zasilanie

2007-11-08 1:00

Grzejnik stalowy płytowy cieszy się niezmienną popularnością. Jako jeden z podstawowych elementów centralnego ogrzewania, musi być jednak dobrze dobrany do potrzeb i możliwości instalacji c.o. Podpowiadamy z jakimi instalacjami grzejniki płytowe współpracują najlepiej, jaka jest ich budowa i na jakie parametry pracy należy zwrócić uwagę.

Grzejnik płytowy
Autor: Sławomir Frąckowiak Grzejnik stalowy płytowy może być zbudowany z jednej, dwóch lub trzech płyt. Od góry przykryty jest kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza. Boki grzejnika przykryte są osłonami z pełnej blachy

Do jakiej instalacji grzejniki płytowe?

Grzejniki płytowe przeznaczone są do instalacji, w których obieg wody wymuszony jest przez pompę. Można stosować je również w małych instalacjach grawitacyjnych, ale pod warunkiem, że zainstalujemy w nich tylko grzejniki płytowe.

Instalacje centralnego ogrzewania wyposażone w grzejniki płytowe mogą być wykonane ze stali, miedzi lub tworzywa sztucznego. Należy jednak pamiętać, że instalacje z sieciowanego polietylenu oraz z polibutylenu muszą mieć barierę antydyfuzyjną, która w znacznym stopniu ogranicza przenikanie tlenu z powietrza do wody instalacyjnej. Instalacje miedziane powinny być wykonane jako zamknięte, a jeśli są otwarte i wyposażone w grzejniki stalowe płytowe, wymagają stosowania inhibitorów korozji.

Źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami płytowymi może być kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, na paliwo stałe lub wymiennikowy węzeł cieplny.

Nie wolno natomiast stosować grzejników płytowych w instalacjach zasilanych bezpośrednio z wysokotemperaturowej sieci cieplnej, na przykład przez węzły hydroelewatorowe lub zmieszania pompowego.

Grzejniki płytowe
Autor: archiwum muratordom Budowa grzejnika stalowego płytowego.

Jak zbudowany jest grzejnik płytowy stalowy?

Grzejniki płytowe wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej. Tłoczone na prasie blachy po zgrzaniu tworzą płytę, wewnątrz której znajdują się dwa poziome kanały wodne oraz szereg kanałów pionowych. Woda, płynąc przez te kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia.

Aby zwiększyć moc cieplną grzejników, do płyty przymocowuje się wytłoczoną faliście blachę, która stanowi ożebrowanie konwekcyjne grzejnika (produkowane są także grzejniki bez ożebrowania).

W sprzedaży dostępne są grzejniki stalowe zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt. Od góry przykryte są kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza. Boki przykryte są osłonami z pełnej blachy. Tu najczęściej umieszczone jest logo producenta lub marka grzejnika.

Standardowo grzejniki wyposażone są w cztery (po dwa z każdej strony) króćce przyłączeniowe. Popularne są również grzejniki wyposażone w dwa dodatkowe króćce od dołu.

Sposoby zasilania grzejników

O wyborze sposobu zasilania decydują: sposób rozprowadzenia instalacji, względy estetyczne i finansowe. Gdy instalacja centralnego ogrzewania rozprowadzona jest w podłodze, zwykle montuje się grzejniki zasilane od dołu. Do instalacji prowadzonych w sposób tradycyjny (w ścianach lub po wierzchu) wybierane są przeważnie grzejniki zasilane z boku.

Rodzaje i kolory grzejników płytowych

Kiedy znamy już potrzebną moc, i sposób zasilania grzejników, musimy dobrać ich rodzaj i wielkość. W katalogach można znaleźć kilka rodzajów grzejników: z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez ożebrowania, standardowe z kształtowaną płytą frontową lub gładkie.

Grzejniki mogą mieć jedną, dwie lub trzy płyty. Każdy typ grzejnika oferowany jest w kilku wysokościach i kilkunastu długościach od 400 do 3000 mm. Możemy więc wybierać spośród kilkuset grzejników oferowanych przez każdego producenta.

Grzejniki płytowe malowane są na biało. Większość producentów ma również w swojej ofercie grzejniki kolorowe, produkowane na zamówienie według wzorników barw. Grzejniki kolorowe są droższe od białych około 30%.

Zabezpieczenie antykorozyjne grzejników

Grzejniki płytowe zabezpieczone są antykorozyjnie od zewnątrz powłoką lakierniczą.Wewnętrzne zabezpieczenie antykorozyjne grzejników następuje podczas eksploatacji. W czasie pierwszych dni po uruchomieniu instalacji grzejniki pokrywają się wewnątrz pasywacyjną (odporną na agresywne działanie środowiska) warstwą tlenku żelaza. Warstwa ta chroni powierzchnię przed korozją. Jest skuteczna tak długo, jak długo w instalacji utrzymuje się zasadowy odczyn wody. Niepożądana zmiana odczynu na kwasowy rozpuszcza warstwę tlenku.

Przy jakim cisnieniu i temperaturze grzejniki stalowe pracują najlepiej?

Ciśnienie w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych waha się od 0,05 do 0,3 MPa. Maksymalna temperatura pracy instalacji centralnego ogrzewania w domach mieszkalnych nie może być wyższa niż 95°C. Wszystkie grzejniki powinny spełniać ten warunek.

Jak dobrze zamontować grzejnik płytowy?

Większość grzejników można zamontować, nie wyjmując ich z fabrycznych opakowań, które chronią je przed zniszczeniem i zabrudzeniem w czasie prac wykończeniowych. Grzejniki powinny pozostać w opakowaniu nawet wtedy, gdy trzeba uruchomić instalację.

Grzejniki stalowe a powietrze w instalacji

Każdy grzejnik płytowy wyposażony jest w ręczny odpowietrznik, przez który należy odpowietrzyć instalację przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

Warto wiedzieć

Dopuszczenia i gwarancja

Grzejniki płytowe powinny mieć aktualnie wymagane dopuszczenie. Jest nim Deklaracja Zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub Deklaracja Zgodności z aprobatą techniczną, która została wystawiona przed wejściem w życie normy PN-EN 442.Wybierając grzejniki, warto zwrócić uwagę na okres gwarancji. Wynosi on przeważnie 5 lub 6 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.