Grzejnik schowany w podłodze. Grzejniki kanałowe idealne do domów z dużymi oknami

2013-04-09 12:27

Grzejniki kanałowe doskonale ogrzewają dom, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i balkonów, czyli przez duże okna. Świetnie też uzupełniają ogrzewanie podłogowe. A co najważniejsze - prawie ich nie widać. Sprawdź, kiedy warto zainwestować w grzejnik kanałowy schowany w podłodze.

Grzejniki kanałowe - idealne do duzych pomieszczeń ze szklanymi ścianami
Autor: Jacek Kucharczyk Wysokie wnętrze, przeszklona ściana zewnętrzna, duża powierzchnia do ogrzania to warunki w sam raz dla grzejnika kanałowego

Współczesne domy często mają duże przeszklenia, sięgające od podłogi do stropu okna tarasowe i balkonowe. Dzięki nim pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i są doskonale oświetlone naturalnym światłem dziennym.

Z drugiej strony stanowią jednak wyzwanie dla projektanta instalacji grzewczych. W takich wnętrzach jest mniej miejsca na powieszenie tradycyjnych grzejników, za to straty ciepła, które trzeba nimi zniwelować, są zazwyczaj większe niż w pomieszczeniach z oknami o standardowej wielkości.

Kiedy warto zainstalować grzejniki kanałowe?

Grzejniki najskuteczniej ogrzewają, gdy są zainstalowane w najchłodniejszym miejscu w pomieszczeniu. Dlatego zwykle wiesza się je na ścianie pod oknem. Kiedy duża część tej ściany jest przeszklona, nie da się tego zrobić.

Można je więc przymocować do podłogi, ale wtedy zasłonią część okna, co ani projektantowi wnętrz, ani przyszłym użytkownikom raczej się nie spodoba. Z kolei zamontowane na ścianie obok będą grzały mniej efektywnie i ograniczą możliwość swobodnej aranżacji wnętrza. Urody też mu raczej nie dodadzą.

Grzejniki kanałowe Regulus
Autor: REGULUS Grzejniki kanałowe łatwo wyczyścić odkurzaczem po uprzednim odsłonięciu – zdjęciu lub zrolowaniu kratki. Są też modele z giętkimi przewodami przyłączeniowymi, dzięki którym można unieść wymiennik z jednej strony i łatwo wyczyścić dno kanału

Można się w tej sytuacji zdecydować na ogrzewanie podłogowe, ale i ono ma pewne ograniczenia. Nie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z drewnianymi posadzkami (deskami, parkietem), które są dobrym izolatorem i zbyt słabo przewodzą ciepło z instalacji do powietrza we wnętrzu. Jego moc jest ograniczona ze względu na konieczność utrzymywania temperatury podłogi na określonym poziomie (nie może być ona wyższa niż 35°C w strefach brzegowych – przy ścianach zewnętrznych, i 29°C – poza nimi) i w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, i co za tym idzie, większymi stratami ciepła, może nie wystarczyć do ich pokrycia. Jest też droższe od ogrzewania grzejnikowego.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być grzejnik kanałowy. Jest schowany we wnęce w warstwach podłogi, więc nie ogranicza przestrzeni w pomieszczeniu, a gdy część przeszklonej ściany stanowią drzwi prowadzące na taras lub do ogrodu, nie utrudnia do nich dostępu. Jednocześnie dostarcza ciepło dokładnie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, czyli w okolice ściany zewnętrznej, bo tam straty są największe.

Jak grzejnik kanałowy ogrzewa pomieszczenie?

Grzejniki kanałowe o odpowiednio dobranej mocy mogą samodzielnie ogrzewać pomieszczenie. Szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło, więc łatwo nimi sterować. Przekazują ciepło na drodze konwekcji – powietrze ogrzewane od elementów grzejnych staje się lżejsze, unosi się i dostaje do pomieszczenia przez kratkę przykrywającą kanał. W jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze z pomieszczenia i cykl się powtarza. To zapewnia naturalną cyrkulację powietrza we wnętrzu, a dzięki temu także równomierny rozkład temperatury - ogrzewanie domu jest więc bardzo komfortowe.

Grzejniki tworzą skuteczną barierę dla chłodu przenikającego przez szyby, ale jednocześnie w ich pobliżu nie jest nieprzyjemnie gorąco, co dla użytkowników mogłoby być niekomfortowe.

Grzejniki kanałowe mogą też uzupełniać ogrzewanie podłogowe, dostarczając „brakującą” ilość ciepła. Unoszące się znad nich ogrzane powietrze będzie korzystnie ogrzewało chłodne szyby i zapobiegało ich parowaniu. Podłogówka, która przekazuje ciepło na drodze promieniowania do otaczających ją przegród i przedmiotów, nie zapewni takiego efektu.

Dzięki odpowiednio dobranej automatyce grzejniki kanałowe mogą współpracować w ramach jednej instalacji z ogrzewaniem podłogowym, podobnie jak tradycyjne płytowe.

WIDEO: Grzejniki kanałowe w domu pana Dariusza

Grzejniki kanałowe w domu pana Dariusza

Jak czyścić grzejniki kanałowe (podłogowe)?

Ze względu na specyficzne miejsce montażu (wnęka w podłodze, często przy drzwiach prowadzących na taras lub do ogrodu) oraz sposób działania (konwekcyjny ruch powietrza wokół elementów grzejnych) grzejniki podłogowe są bardziej niż inne narażone na zabrudzenie kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Ich warstwa będzie z czasem utrudniała wymianę ciepła między elementami grzejnymi, co wpłynie na zmniejszenie wydajności grzejnika.

Dlatego co pewien czas (nie rzadziej niż raz w roku, na przykład przed rozpoczęciem sezonu grzewczego) warto oczyścić lamele wymiennika i kanał z tego, co się na nich osadziło.

Warto wiedzieć

Grzejniki kanałowe: zalety

  • To dobry sposób ogrzewania pomieszczeń o dużych powierzchniach przeszklonych utrudniających montaż tradycyjnego ogrzewania.
  • Takie ogrzewanie nie wpływa niekorzystnie na estetykę pomieszczenia i w żaden sposób nie ogranicza swobody jego aranżacji.
  • W niektórych modelach grzejników kanałowych można odwrócić bieg i w ten sposób latem ochładzać wnętrze za pomocą tej samej instalacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.