Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu grzejnika.

2014-04-01 15:58
Grzejnik płytowy
Autor: Mariusz Bykowski Kupując grzejnik, musimy wiedzieć przede wszystkim, jaką ma mieć moc, ile miejsca mamy na jego zainstalowanie i w jaki sposób będzie połączony z instalacją grzewczą

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas decyzji o zakupie grzejnika płytowego.

Punktem wyjściowym do zakupu grzejnika płytowego jest ustalenie zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, w którym ma być on zainstalowany. Od tego zależą wielkość, a w konsekwencji także wymiary grzejnika. Potrzebne dane można znaleźć w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki można także dobrać w sposób przybliżony, na podstawie orientacyjnego jednostkowego zapotrzebowania na ciepło. Przyjmuje się, że wynosi ono od 0,12 kW/m2 – w starych słabo zaizolowanych domach – do 0,012 kW/m2 – w zaizolowanych zgodnie z aktualnymi przepisami.

Wybór grzejnika płytowego – jak rozpoznać typ

Grzejniki płytowe mają od jednej do trzech płyt, a każda z nich może dodatkowo mieć żebra zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Ze względu na ilość ciepła przekazywanego przez promieniowanie najkorzystniejsze są grzejniki jednopłytowe. Mają też niewielką grubość – około 6 cm. W grzejniku dwupłytowym moc drugiej płyty jest o blisko 30% mniejsza niż pierwszej (część promieniowania jest odbijana przez pierwszą i nie trafia do pomieszczenia), więc z dwóch grzejników o tej samej mocy to jednopłytowy będzie grzał efektywniej. Producenci oznaczają grzejniki płytowe dwucyfrowym symbolem. Pierwsza cyfra to liczba płyt, druga – liczba ożebrowań (10 oznacza grzejnik jednopłytowy bez żeber, 21 – dwupłytowy z jedną płytą gładką, a drugą ożebrowaną).

W oznaczeniu może się także pojawić litera V oznaczająca grzejnik z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym umożliwiającymi podłączenie go od dołu. W domach jednorodzinnych zwykle instaluje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe.

Ustalanie wymiarów grzejnika płytowego

Znając moc grzejników i miejsca, w których będą zamontowane, można dobrać ich wymiary. Grzejniki płytowe są produkowane w kilku wysokościach (30, 60 i 90 cm) i kilkunastu długościach – od 400 do 3000 mm. Najpierw ustala się wysokość grzejnika, potem jego długość i z tabeli wybiera taki, którego moc jest najbardziej zbliżona do oczekiwanej. Grzejnik powinien wisieć pod oknem, a gdy nie jest to możliwe – na ścianie zewnętrznej obok okna. Wyjątkowo można go umieścić na innej ścianie, ale trzeba wtedy zwiększyć jego moc ze względu na mniej korzystne warunki wymiany ciepła. Standardowo pod oknem wiesza się grzejniki o wysokości 60 cm. Ze względów estetycznych powinny być o 20-30 cm krótsze od parapetu lub wnęki.

Wybór odpowiedniego modelu grzejnika płytowego

Grzejniki z zespołem przyłączeniowym są przygotowane do podłączenia instalacji prowadzonej od dołu lub – po zastosowaniu odpowiednich kształtek – ze ściany za grzejnikiem. Są droższe od zasilanych z boku, ale mają wbudowany zawór termostatyczny (bez głowicy). Do grzejników zasilanych z boku zawór trzeba dokupić. Wielu producentów ma w ofercie grzejniki z podłączeniem na środku również z wkładką zaworową. Grzejniki jednopłytowe z podłączeniem od dołu są standardowo produkowane jako prawe lub lewe (mają króćce przyłączeniowe z prawej lub lewej strony). Niektórzy producenci oferują tylko prawe, inni na życzenie klienta także lewe.

Grzejniki dwupłytowe często są odwracalne. W sprzedaży są grzejniki białe. Kolorowe, jeśli są dostępne, zwykle trzeba wcześniej zamówić i są droższe. Wraz z grzejnikiem kupuje się komplet zawiesi kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub, zazwyczaj do ścian ceramicznych. Aby powiesić grzejnik na innej ścianie, należy dokupić potrzebne akcesoria. Grzejnik powinien mieć deklarację zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub aprobatą techniczną wystawioną przed wejściem w życie normy PN-EN 442, co powinno być oznaczone na opakowaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany