| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Wymiana starego grzejnika łazienkowego. Drabinkowy czy konwektorowy - jaki grzejnik wybrać?

Wymiana starego grzejnika łazienkowego. Drabinkowy czy konwektorowy - jaki grzejnik wybrać?

Remont łazienki to dobry moment na wymianę starego grzejnika. Sprawdź, jaki grzejnik wybrać aby najlepiej ogrzać swoją łazienkę. Drabinkowy grzejnik łazienkowy czy elektryczny konwektorowy? Dowiedz się, jak się je instaluje, jaką mają moc i jakie spełniają funkcje.

Przy okazji większego remontu łazienki można przenieść grzejnik w inne miejsce, pamiętając jednak, że jeśli jest w niej okno, najlepiej, aby był zamontowany pod nim, tak jak grzejniki w innych pomieszczeniach.

Grzejnik drabinkowy

Dzisiaj w łazienkach najczęściej instaluje się grzejniki drabinkowe albo dekoracyjne. Jeśli masz w łazience stary grzejnik i chcesz go wymienić, wybierz właśnie ten. Będzie przede wszystkim ogrzewał łazienkę, ale przyda się także do suszenia wilgotnych ręczników. Warto też zamontować w nim grzałkę elektryczną, aby działał również poza sezonem grzewczym, po wyłączeniu kotła c.o.

Grzejnik z grzałką elektryczną lub bez

Grzałkę instaluje się w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych i kablem na napięcie 230 V z w tyczką podłącza do gniazda z uziemieniem (gniazdo musi więc być gdzieś w pobliżu grzejnika, jeśli go nie ma, trzeba je zamontować).

Włączając grzałkę w czasie, gdy nie działa centralne ogrzewanie, powinno się zakręcić zawór na rurze zasilającej grzejnik (jest tam zwykle zamontowany zawór termostatyczny), aby podgrzana woda nie krążyła w całej instalacji. Zawór na rurze powrotnej (jeżeli jest) musi zostać otwarty, aby nie doszło do nadmiernego wzrostu ciśnienia w grzejniku.

Do wielu typowych grzejników łazienkowych można dokupić grzałkę, jeśli dotychczas jej nie miały. Trzeba tylko dobrać wymiary (długość elementu grzejnego, średnicę gwintu) i moc taką, żeby była o 20-30% mniejsza od mocy grzejnika. Zainstalowanie grzałki ułatwiają specjalne zestawy przyłączeniowe.

Grzejnik elektryczny

Prostym sposobem na dostarczenie ciepła do łazienki zupełnie pozbawionej ogrzewania albo ogrzewanej niedostatecznie jest zainstalowanie grzejnika elektrycznego. Jego instalacja jest łatwa – urządzenie wiesza się na ścianie i wtyczką podłącza do gniazda instalacji elektrycznej na napięcie 230 V albo łączy na stałe w puszce.

W pomieszczeniu z grzejnikiem elektrycznym temperaturą steruje się ręcznie – przez włączanie i wyłączanie zasilania, ale wygodniej zastosować do tego termostaty pokojowe utrzymujące jej stałą wartość bez potrzeby ingerencji użytkownika.

WARTO WIEDZIEĆ

Grzałka w grzejniku – o czym należy pamiętać

  • Grzałka jest urządzeniem elektrycznym, więc nie można jej zamontować w grzejniku wiszącym nad wanną lub w odległości mniejszej niż 60 cm od obrysu wanny lub brodzika.
  • Grzałkę można zainstalować tylko w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych.
  • Moc grzałki musi być dobrana do mocy grzejnika – nie większa niż jego moc dla parametrów 90/70/20°C.
  • Przed włączeniem grzałki należy się upewnić, czy instalacja jest napełniona wodą.
  • Nie można całkowicie odciąć grzejnika od instalacji c.o., aby woda zwiększająca swoją objętość miała gdzie odpłynąć.
  • Trzeba zapobiec krążeniu wody w instalacji, czyli w grzejniku zasilanym od dołu zakręcić zawór na zasilaniu, a w zasilanym od góry (krzyżowo) – na przewodzie powrotnym zainstalować zawór odcinający i zamknąć go przed włączeniem grzałki; głowicę termostatyczną należy zdemontować, aby podczas pracy grzałki zawór termostatyczny był otwarty.
  • Grzejnika nie można napełniać płynem innym niż woda, chyba że dopuszcza to producent urządzenia.

Grzejnik konwektorowy

Można wybrać grzejnik konwektorowy – z naturalnym lub wymuszonym przez wentylator obiegiem powietrza – wyglądem przypominający zwykły grzejnik wodny albo promieniującą płytę grzejną mocowaną do sufitu lub zawieszaną na ścianie. Efekt działania promieniujących paneli można porównać do ogrzewania podłogowego, ale o mniejszej bezwładności cieplnej i wyższej temperaturze powierzchni grzejnej. Płyta może przypominać zwykły grzejnik albo mieć ozdobnie wykończoną powierzchnię czołową, na przykład szklaną z nadrukowaną dowolną grafiką, i moc od mniej więcej 100 do 1000 W.

Elektryczna suszarka do ręczników też ogrzeje łazienkę

Wśród urządzeń grzejnych chętnie instalowanych w łazienkach są również elektryczne suszarki do ręczników. Z wyglądu są podobne do wodnych grzejników drabinkowych, jednak mają od nich mniejszą moc, więc nadają się głównie do suszenia ręczników i drobnej garderoby, a przy okazji dogrzewają pomieszczenie. Wewnątrz rurek wypełnionych powietrzem znajduje się grzałka elektryczna. Najmniejsza ma moc 25 W, największa – nieco ponad 200 W. Suszarki za pomocą wtyczki podłącza się do instalacji elektrycznej o napięciu 230 V. Moc niektórych można regulować skokowo pokrętłem na w tyczce.

Zobacz, jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...