| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejnik kanałowy - ciepło od podłogi

Grzejnik kanałowy - ciepło od podłogi

Grzejnik kanałowy to sprawdzony sposób na ogrzewanie pomieszczeń, w których przeszklenia sięgają posadzki - nie zasłania widoków i zapewnia swobodny dostęp do okien. Zaletą wykorzystania w instalacji grzewczej grzejników kanałowych jest też to, że mogą one mieć nawet kilka metrów długości. Zdradzamy zasady prawidłowego montażu grzejnika kanałowego - przeczytaj i sprawdź, czy grzejnik podłogowy to rozwiązanie dla Ciebie.

Jasne i przestronne wnętrza to obecnie synonim nowoczesności. Duże połacie okien sięgających do samej podłogi zapewniają domownikom piękne panoramiczne widoki oraz odpowiednią ilość światła naturalnego, ale sprawiają także, że tak zaprojektowane pomieszczenie wymaga odpowiedniego ogrzewania. Ponieważ przez okna, zwłaszcza tak duże, uciekać będzie o wiele więcej ciepła niż przez ściany, konieczne jest zniwelowanie tych strat. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest montaż grzejników kanałowych.

Grzejnik kanałowy - gdzie go umieścić?

Ukryty w specjalnie przygotowanej wnęce w podłodze i osłonięty kratką, nazywaną potocznie rusztem lub grillem, grzejnik kanałowy umieszcza się zwykle wzdłuż zewnętrznych przeszklonych przegród. Dzięki temu ciepło dostarczane jest bezpośrednio do miejsca, w którym występują jego największe straty. Do wyboru mamy dwa rodzaje grzejników kanałowych: z konwekcją naturalną i wymuszoną. Te pierwsze mają specjalną przegrodę (wykonaną najczęściej z blachy), która oddziela napływające do grzejnika zimne powietrze od już ogrzanego, wypływającego do pomieszczenia.

W ten sposób powstaje komin konwekcyjny zwiększający naturalny przepływ powietrza. Im głębszy jest grzejnik, tym wyższy jest komin, a więc i intensywniejsza wymiana powietrza. W grzejnikach kanałowych z konwekcją wymuszoną prędkość przepływu powietrza jest zwiększana poprzez pracę umieszczonego w nim wentylatora zasilanego energią elektryczną (konieczne jest więc doprowadzenie do niego prądu). Takie grzejniki są znacznie mniejsze niż odpowiadające im mocą urządzenia z konwekcją naturalną.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ZEHNDER

Grzejnik kanałowy może mieć nawet kilka metrów długości (fot. ZEHNDER).

Ważne przy montażu grzejnika kanałowego

Decyzję o zastosowaniu grzejników kanałowych należy podjąć już na etapie prac nad projektem domu. Instalacja grzejnika podłogowego wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania warstw podłogi lub wzmocnienia stropu w miejscu wykonania kanałów. Jeśli zdecydujemy się na montaż grzejnika kanałowego w stropie (np. nad piwnicą lub parterem), konstruktor musi przewidzieć w miejscu montażu odpowiednie obniżenie na wnękę. Sposób jej wykonania zależy od rodzaju stropu oraz kierunku ułożenia belek nośnych lub - w przypadku monolitycznej płyty żelbetowej - ułożenia zbrojenia.

Najprostszym, choć nie zawsze możliwym rozwiązaniem jest usytuowanie wnęki wzdłuż belek lub zbrojenia. Grzejnik kanałowy należy też zlokalizować w odpowiedniej odległości od przegrody – producenci zwykle wymagają, aby brzeg kanału znajdował się 20-30 cm od niej. Długość grzejnika podłogowego powinna być równa przeszklonej powierzchni lub od niej dłuższa. Przygotowując wnękę pod obudowę grzejnika kanałowego (zwaną wanną), należy pamiętać o pozostawieniu luzu montażowego. W tym celu do długości i szerokości grzejnika podłogowego dodaje się zwykle około 2 cm, a do jego szerokości – 3 cm.

Wykończenie i konserwacja grzejnika podłogowego

Jedynym widocznym elementem po zamontowaniu grzejnika kanałowego jest jego kratka. Ze względów estetycznych i użytkowych powinna ona być zlicowana z powierzchnią podłogi. Kratki są wytrzymałe na nacisk, można więc po nich chodzić. Mogą być one wykonane np. z drewna, aluminium czy stali nierdzewnej. Wybór materiału zależy najczęściej od wykończenia posadzki w pomieszczeniu. Jeśli jest ona drewniana i nie chcemy, aby grzejnik podłogowy się wyróżniał, powinniśmy postawić na ruszt wykonany z drewna.

Kratki do grzejników kanałowych zostały zaprojektowane tak, aby zasłaniały maksymalnie 30% powierzchni kanału. Zakrycie większej części kanału skutkowałoby mniej wydajną pracą grzejnika kanałowego. Z tego względu należy szczególnie uważać, aby nie zasłonić rusztu np. dywanem, i unikać ustawiania na nim jakichkolwiek mebli. Ważną kwestią wpływającą na pracę grzejnika kanałowego jest utrzymanie go w czystości. Ponieważ jest on szczególnie narażony na zabrudzenia, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy go odkurzyć i oczyścić kanał.

Grzejnik podłogowy często umieszcza się przy wyjściu na taras lub wprost do ogrodu. Latem przez otwarte drzwi mogą być do niego nawiewane różne zanieczyszczenia. Po sezonie grzewczym dobrze jest więc zastąpić kratkę grzejnika pokrywą wykończoną tym samym materiałem co posadzka. Dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać czystość w kanale.

Autor: JAGA

Niektóre grzejniki kanałowe mogą być montowane bardzo blisko przeszklenia – nawet w odległości kilku centymetrów (fot. JAGA).

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....