Grzejnik dobrany do potrzeb i możliwości instalacji c.o.

2011-05-04 15:32

Kupując grzejniki, zadbaj przede wszystkim o to, by miały moc dobraną do wielkości zapotrzebowania na ciepło, ale nie zapominaj także o zaleceniach producentów i ograniczeniach wynikających z cech poszczególnych produktów. Podpowiadamy, jakie grzejniki zamontować w instalacjach c.o. z tworzyw sztucznych, jakie bez problemu współpracują z kotłem na paliwo stałe, jakie można połączyć z ogrzewaniem podłogowym...

Grzejnik dobrany do potrzeb i możliwości instalacji grzewczej
Autor: Andrzej Szandomirski

Na co zwracać uwagę wybierając grzejniki?

  • Do instalacji c.o. z rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych możesz podłączyć praktycznie każdy grzejnik. Do rur miedzianych raczej nie kupuj grzejników aluminiowych. Jeżeli się na nie zdecydujesz, zastosuj przekładki w miejscach połączeń i dodaj inhibitor do wody instalacyjnej.
  • W domu ogrzewanym kotłem na paliwo stałe z instalacją zabezpieczoną otwartym naczyniem w zbiorczym dobrze się sprawdzą odporne na korozję, trwałe i mające dużą bezwładność cieplną grzejniki żeliwne członowe. Jeżeli są w dobrym stanie, nie wymieniaj ich wyłącznie „dla zasady”.
  • Jeśli masz nowoczesny kocioł na paliwo stałe, możesz zastosować dowolne grzejniki c.o., byle miały małą pojemność wodną.

  • Jeżeli będziesz miał instalację c.o. rozprowadzaną w podłodze, poszukaj modeli grzejników z dolnym zestawem przyłączeniowym. Podłączenie będzie estetyczniejsze.
  • Do instalacji rozprowadzonej tradycyjnie z pionami i gałązkami kup grzejniki z podłączeniem bocznym (na przykład aluminiowe członowe lub stalowe płytowe); sprawdź rozstaw króćców przyłączeniowych – unikniesz przerabiania instalacji.
  • Pamiętaj, że do grzejników płytowych zasilanych z boku trzeba będzie dokupić zawory termostatyczne i głowice, do zasilanych od dołu – tylko głowice, ale sam grzejnik będzie droższy.
  • Do współpracy z kotłem kondensacyjnym nie wybieraj konwektorów, bo osiągają podaną moc cieplną przy temperaturze wyższej niż temperatura jego pracy, ale do kotła niekondensacyjnego są doskonałe.
  • Sprawdź, czy grzejnik ma deklarację zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub aprobatą techniczną, która została wystawiona przed wejściem w życie normy PN-EN 442. Tylko takie powinny być w sprzedaży. Stosowne oznaczenie powinno być na opakowaniu.
  • Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.