| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejnik dobrany do potrzeb i możliwości instalacji c.o.
Jakie grzejniki zamontować w instalacji c.o.?

Grzejnik dobrany do potrzeb i możliwości instalacji c.o.

Kupując grzejniki, zadbaj przede wszystkim o to, by miały moc dobraną do wielkości zapotrzebowania na ciepło, ale nie zapominaj także o zaleceniach producentów i ograniczeniach wynikających z cech poszczególnych produktów. Podpowiadamy, jakie grzejniki zamontować w instalacjach c.o. z tworzyw sztucznych, jakie bez problemu współpracują z kotłem na paliwo stałe, jakie można połączyć z ogrzewaniem podłogowym...

Na co zwracać uwagę wybierając grzejniki?

  • Do instalacji c.o. z rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych możesz podłączyć praktycznie każdy grzejnik. Do rur miedzianych raczej nie kupuj grzejników aluminiowych. Jeżeli się na nie zdecydujesz, zastosuj przekładki w miejscach połączeń i dodaj inhibitor do wody instalacyjnej.
  • W domu ogrzewanym kotłem na paliwo stałe z instalacją zabezpieczoną otwartym naczyniem w zbiorczym dobrze się sprawdzą odporne na korozję, trwałe i mające dużą bezwładność cieplną grzejniki żeliwne członowe. Jeżeli są w dobrym stanie, nie wymieniaj ich wyłącznie „dla zasady”.
  • Jeśli masz nowoczesny kocioł na paliwo stałe, możesz zastosować dowolne grzejniki c.o., byle miały małą pojemność wodną.
Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejniki - wybieraj najlepsze

Autor: Michał Przeździk

Grzejniki - wybieraj najlepsze

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

  • Jeżeli będziesz miał instalację c.o. rozprowadzaną w podłodze, poszukaj modeli grzejników z dolnym zestawem przyłączeniowym. Podłączenie będzie estetyczniejsze.
  • Do instalacji rozprowadzonej tradycyjnie z pionami i gałązkami kup grzejniki z podłączeniem bocznym (na przykład aluminiowe członowe lub stalowe płytowe); sprawdź rozstaw króćców przyłączeniowych – unikniesz przerabiania instalacji.
  • Pamiętaj, że do grzejników płytowych zasilanych z boku trzeba będzie dokupić zawory termostatyczne i głowice, do zasilanych od dołu – tylko głowice, ale sam grzejnik będzie droższy.
  • Do współpracy z kotłem kondensacyjnym nie wybieraj konwektorów, bo osiągają podaną moc cieplną przy temperaturze wyższej niż temperatura jego pracy, ale do kotła niekondensacyjnego są doskonałe.
  • Sprawdź, czy grzejnik ma deklarację zgodności z Polską Normą PN-EN 442 lub aprobatą techniczną, która została wystawiona przed wejściem w życie normy PN-EN 442. Tylko takie powinny być w sprzedaży. Stosowne oznaczenie powinno być na opakowaniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...