| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Głowice termostatyczne i ich praktyczne dodatki
Wyposażenie, które usprawnia pracę termostatów

Głowice termostatyczne i ich praktyczne dodatki

Głowice termostatyczne pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury. Możemy ją regulować na dwa sposoby - manualnie lub za pomocą sterownika. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, nie musimy pamiętać o przekręceniu zaworu termostatycznego np. przed wyjściem z domu. Zegar sterujący głowicą zrobi to za nas...

Głowica termostatyczna sterowana zegarem elektronicznym

Głowica termostatyczna nie potrzebuje zasilania, chyba że jest wyposażona w elektroniczny zegar sterujący, które umożliwiają zaprogramowanie okresów obniżenia temperatury w pomieszczeniu w stosunku do normalnej wartości na czas, kiedy nikt w nim nie przebywa. Obniżenie temperatury o kilka stopni na kilka godzin dziennie daje duże oszczędności na kosztach centralnego ogrzewania, a dzięki automatycznemu sterowaniu nie trzeba pamiętać, by codziennie ręcznie przestawiać położenie głowicy zaworu. Do zasilania zegara stosuje się zwykłe baterie.

Jak czujnik temperatury struje zaworem termostatycznym?

Jeśli zawory termostatyczne znajdują się za grubą zasłoną lub w zabudowie, panująca wokół nich temperatura może być znacznie wyższa od tej w pomieszczeniu. Wtedy głowica termostatyczna nie będzie spełniać swojego zadania. W takiej sytuacji można zastosować głowicę ze zdalnym czujnikiem temperatury połączonym z nią kilkumetrowym, cienkim przewodem. Czujnik umieszcza się w miejscu, w którym będzie swobodnie omywany przez powietrze z pomieszczenia, aby mógł reagować na zmiany jego temperatury.

Do grzejników c.o. umieszczonych w ciasnych wnękach, zwłaszcza konwektorów podłogowych, są produkowane głowice ze zdalnym nastawnikiem temperatury. Stosuje się je, aby uniknąć problemów z dostępem do pokrętła, które umieszcza się wtedy na ścianie.

Przeczytaj dodatkowo:
Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.