| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Elementy wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania
Instalacja c.o.

Elementy wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania

Instalacja c.o. to nie tylko kocioł. To także rury, rozdzielacze, pompy, zasobniki oraz grzejniki c.o. i ogrzewanie podłogowe. Wszystkie te elementy składają się na wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.

Z czego rury do instalacji c.o.

Instalacja c.o. coraz rzadziej wykonywana jest z rur stalowych. Obecnie popularniejsze są miedziane, a w przypadku instalacji z kotłami gazowymi, w których temperatura wody nie przekracza 80°C, standardem stały się instalacje z tworzywa sztucznego. Na instalacje grzewcze nie bardzo nadają się rury z PCW oraz polietylenu (PE), bo nie są one odporne na temperaturę wyższą niż 60°C, ale rury z innych tworzyw – polipropylenu (PP), polietylenu sieciowanego (PE-X), polibutylenu (PB) bądź wielowarstwowe (PE-X/Al/PE-X) – sprawdzają się bardzo dobrze.

Autor: Andrzej Szandomirski

Rury stalowe są już rzadko spotykane w nowoczesnych instalacjach c.o. Od kilku lat standardem są rury z tworzyw sztucznych PP, PE-X, PB lub PE-X/Al/PE-X

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Trójnik lub rodzielacz, czyli jak prowadzić instalację centralnego ogrzewania

Zarówno instalacje z rur miedzianych, jak i z tworzyw sztucznych mogą być wykonywane w systemie trójnikowym albo rozdzielaczowym. W instalacji w układzie trójnikowym znajduje się jeden lub kilka przewodów głównych, od których prowadzi się odgałęzienia do poszczególnych grzejników – są one podłączane szeregowo. Rury układane są zwykle wzdłuż ścian. Natomiast w układzie rozdzielaczowym z jednego miejsca na każdej kondygnacji – od tak zwanego rozdzielacza – do każdego grzejnika, z reguły najkrótszą drogą w podłodze, prowadzona jest osobna para przewodów wykonanych z jednego odcinka rury. Wyeliminowane są trójniki, kształtki i połączenia rur w podłodze – wszystkie znajdują się w specjalnej wnęce z rozdzielaczem. Poszczególne grzejniki są podłączane równolegle. Ten sposób rozprowadzenia rur skraca czas trwania robót, eliminuje ryzyko powstania nieszczelności na połączeniach ukrytych w podłodze i zapewnia stabilne ciśnienie w całej instalacji. Taką instalację łatwiej jest wyregulować niż tę w układzie trójnikowym.

Gdy ciepło wytworzone w kotle zostanie rozprowadzone po całym domu dzięki instalacji centralnego ogrzewania, potrzebne jest jeszcze urządzenie, które uwolni to ciepło do pomieszczeń – może to być grzejnik lub ogrzewanie podłogowe.

Ogrzej się przy... grzejniku

Współczesne grzejniki c.o. są najczęściej robione ze stali, ale można także kupić aluminiowe i żeliwne. Zwykle mają konstrukcję członową (w zależności od zapotrzebowania na ciepło zestawia się grzejnik z odpowiedniej liczby elementów). Grzejniki stalowe mają różne kształty, ale zdecydowanie najpopularniejsze są płytowe. Są przeznaczone do montowania w pokojach, holach, kuchniach, zwykle pod oknami. W łazienkach instaluje się grzejniki drabinkowe, na których można wieszać i suszyć ręczniki. Oprócz tego jest cała gama ekskluzywnych grzejników dekoracyjnych o wymyślnych kształtach, które umieszcza się w reprezentacyjnych częściach domu.

Grzejniki, ze względu na ich wysoką temperaturę i jednocześnie małą powierzchnię, nie zapewniają równomiernego rozkładu ciepłego powietrza w pomieszczeniu, przez co samopoczucie przebywających w nim osób jest nieco gorsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Nawet intensywne promieniowanie cieplne z powierzchni grzejnika nie rekompensuje odczucia ubytku ciepła z naszych ciał na skutek wypromieniowania go w kierunku zimnych przegród – ścian, podłogi i sufitu. Jest to szczególnie odczuwalne po dłuższej przerwie w ogrzewaniu.

Ciepło od stóp, czyli ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być wykonane z elektrycznych kabli grzewczych. Działa wtedy niezależnie od instalacji c.o. Można je wykorzystać do podgrzewania podłogi na przykład w łazience, by po wyjściu z wanny nie stawać na zimnej posadzce. Jednak koszt eksploatacji ogrzewania elektrycznego jest znacznie wyższy niż gazowego. Dlatego częściej wykonuje się ogrzewanie podłogowe wodne zasilane przez kocioł c.o. tak jak grzejniki, z tą różnicą, że temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe jest niższa niż tej płynącej do grzejników. Stąd konieczność zastosowania w instalacji odpowiedniego układu sterującego przepływem wody. Niektóre droższe modele kotłów są już w taki układ wyposażone, w przypadku innych musi go wykonać instalator.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia nieco wyższy komfort, a także trochę mniejsze zużycie energii niż ogrzewanie zwykłymi grzejnikami konwekcyjnymi. Warunki komfortu cieplnego, czyli stanu, w którym nie odczuwamy ani zimna, ani ciepła, są zachowane, gdy temperatura powierzchni grzejnej nie jest dużo wyższa od temperatury naszej skóry, a temperatura powietrza nie odbiega znacznie od średniej temperatury otaczających nas przegród – ścian, podłogi i sufitu. Jest to możliwe jedynie przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, czyli na przykład ogrzewania podłogowego. Do tego podłoga ma bardzo duży wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego, bo z tą płaszczyzną mamy bezpośredni kontakt – przez stopy, które są akurat jedną z najbardziej wrażliwych na zimno części ciała. Podgrzewanie podłogi jest pożądane szczególnie, gdy posadzka ma być wykonana z materiałów o niskim współczynniku przyswajania ciepła, takich jak kamień czy terakota, które w dotyku wydają się zimne. Kolejną korzyścią wynikającą z niższej temperatury powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego jest uniknięcie przypiekania kurzu. W temperaturze powyżej 55°C (powierzchnia grzejnika ma zwykle wyższą) rozpoczyna się bowiem proces suchej destylacji pyłów organicznych, które powodują drażnienie błony śluzowej dróg oddechowych i wrażenie suchości w gardle. Reakcje alergiczne wynikają nie tyle z ilości wdychanych cząstek kurzu, i z ich rodzaju – podgrzane powyżej 55°C stają się większe i bardziej drażniące. Dlatego ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje mniejsze reakcje alergiczne.

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...