| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Zobacz, dlaczego nie powinno się zasłaniać i zabudowywać grzejników
Grzejniki dekoracyjne, alternatywa dla tradycyjnych grzejników

Zobacz, dlaczego nie powinno się zasłaniać i zabudowywać grzejników

Chętnych, aby zasłonić lub zabudować grzejniki, jest wielu. Jedni robią to z powodów estetycznych – nie podobają im się grzejniki i rury je zasilające, inni z powodów praktycznych – chcą zagospodarować przestrzeń przy oknie jako dobrze doświetlone miejsce do pracy. Pamiętaj – to nie jest najlepszy pomysł!

Każda osłona lub mebel uniemożliwia promieniowanie i utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez grzejnik po pomieszczeniu, więc musi on mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co grzejnik nieosłonięty.

Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza wokół grzejnika

Staraj się nie umieszczać mebli tak, aby go zasłaniały. Jeśli już nie masz innego wyjścia i musisz zagospodarować miejsce przy grzejniku, wybierz na przykład ażurowy regał lub biurko bez zabudowanej przestrzeni pod blatem. W ostateczności biurko bardziej zabudowane lub kanapę odsuń przynajmniej 10 cm od grzejnika, aby ułatwić cyrkulację powietrza wokół niego. Nad grzejnikami zamontuj półki lub poszerz parapety. Dzięki temu ogrzane powietrze będzie kierowane na środek pokoju, a nie w stronę okna. Jeżeli ściany Twojego domu nie są zbyt dobrze ocieplone, za grzejnikami zainstaluj ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło.

Najlepiej zrezygnuj z obudowywania grzejnika

Ale jeśli koniecznie chcesz to zrobić, wybierz ażurową osłonę z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Nie powinna być z drewna ani innego materiału, który jest dobrym izolatorem, bo utrudni oddawanie ciepła do pomieszczenia. Zabudowa grzejnika może też spowodować nieprawidłowe działanie zamontowanego przy nim zaworu z głowicą termostatyczną. Ogrzane powietrze, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, gromadzi się przy grzejniku, a to powoduje wzrost temperatury w tym miejscu i samoczynne przymknięcie zaworu, mimo że w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Aby zapewnić prawidłową pracę zaworu, pozostaw go otwartym albo wyposaż w głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem temperatury.

WARTO WIEDZIEĆ

Obudowanie grzejnika może zmniejszać jego moc o 10-20%. Ekrany z folii zamontowane za grzejnikami zwiększą ich wydajność o 10%.

Jeśli zwykłe grzejniki nie podobają się, to zamiast ich zasłaniania można wybrać grzejniki dekoracyjne.

Wietrzenie domu, gdy grzeją grzejniki. Proste zasady, dzięki którym ograniczysz straty ciepła

Wietrzenie jest konieczne, aby zapewnić w domu świeże powietrze. W sezonie grzewczym może jednak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Grzejnik schowany w podłodze. Grzejniki kanałowe...

Grzejniki kanałowe doskonale ogrzewają dom, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.