| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Czy rury miedziane w instalacji c.o. wymagają specjalnego zabezpieczenia?

Czy rury miedziane w instalacji c.o. wymagają specjalnego zabezpieczenia?

Rury miedziane są odporne na korozję powodowaną przez działanie zimnej i ciepłej wody oraz nieutleniających kwasów, a także na wpływ promieni UV i zmiany temperatury. Można z nich bez obaw wykonać instalację c.o., ogrzewanie podłogowe, a także instalację c.w.u. Dowiedz się, czy rury miedziane wymagają specjalnego zabezpieczenia.

Jak prowadzić rury miedziane w instalacji c.o.?

Rury miedziane można prowadzić po wierzchu ścian, pod tynkiem, w posadzce, w bruzdach lub w specjalnych szachtach instalacyjnych. Te układane pod tynkiem należy jednak na całej długości zabezpieczyć otuliną umożliwiającą im poruszanie się i chroniącą ich powierzchnię przed uszkodzeniem na skutek tarcia.

Izolacja rur miedzianych

Rury miedziane, przeznaczone do transportowania gorącej wody powinny być zaizolowane cieplnie. Jeśli się ich nie osłoni, płynąca nimi woda będzie szybko stygła, ponieważ miedź ma wysoki współczynnik przewodności cieplnej (kilkadziesiąt razy większy niż tworzywa sztuczne).

Rury miedziane miękkie i twarde

Rury miedzine miękkie sprzedawane w kręgach o długości do kilkudziesięciu metrów dają się łatwo wyginać, a więc łatwiej zmontować z nich instalację i liczba połączeń jest ograniczona do minimum. Nadają się na przykład na ogrzewanie podłogowe.

Do wykonania długich odcinków prostych oraz fragmentów instalacji w kotłowni warto stosować rury miedziane twarde ze względu na ich dużą sztywność. Rury łączy się przez lutowanie albo za pomocą specjalnych złączek: zaprasowywanych lub zaciskanych.

WARTO WIEDZIEĆ
  • Połączenia rur miedzianych z armaturą, urządzeniami lub rurami z innych materiałów są zazwyczaj rozłączne. Najpopularniejsze jest kapilarne połączenie kielichowe z użyciem lutu (miękkiego lub twardego), topnika lub pasty lutowniczej.
  • Miedź w kontakcie z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Zetknięcie miedzi ze stalą powoduje powstanie ogniwa korozyjnego (problem nie dotyczy stali nierdzewnej) powodującego rozpuszczanie żelaza lub cynku (gdy stal jest ocynkowana), a w konsekwencji uszkodzenie ścianek rur. Z tego powodu metale w miejscu styku powinny być odizolowane elektrycznie, na przykład specjalnymi przekładkami dielektrycznymi lub taśmą teflonową.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...