| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Centralne ogrzewanie - gdy nowe grzejniki to już konieczność
Wymiana grzejników

Centralne ogrzewanie - gdy nowe grzejniki to już konieczność

Jeżeli centralne ogrzewanie ma być nowoczesne i skuteczne, wymiana źródła ciepła to dopiero początek. Następne kroki to zastosowanie automatyki, nowe rury i grzejniki. Stare, zniszczone, trudne do regulacji grzejniki żeliwne, nawet bez konieczności remontu całej instalacji, można wymienić na nowe, bardziej estetyczne i o mniejszej bezwładności. Sprawdź, co musisz wiedzieć, gdy czeka cię wymiana grzejników...

Kiedy stare kaloryfery wymieniać na nowe grzejniki, a kiedy nie

Członowe żeliwne grzejniki starego typu są bardzo trwałe i nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania ich stan może być całkiem dobry. Jeśli kaloryfery mają nadal współpracować z kotłem na paliwo stałe, można je zostawić. Mają dużą pojemność wodną i bezwładność cieplną – cechy bardzo przydatne w takich instalacjach. Woda raz ogrzana w kotle pozostaje gorąca długo po wygaśnięciu paleniska.

Autor: Marcin Czechowicz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

To, co było zaletą, gdy centralne ogrzewanie zasilał kocioł na paliwo stałe, po wymianie na nowoczesny kocioł gazowy czy olejowy staje się wadą (trudno wykorzystać możliwości, jakie daje automatyczna regulacja). Dlatego planując modernizację instalacji, powinno się przewidzieć także wymianę starych żeliwnych grzejników na nowe grzejniki o niewielkiej pojemności wodnej i ściankach dobrze przewodzących ciepło. To będzie kosztowało, ale w zamian otrzymamy komfort i tańszą eksploatację.

Najpopularniejsze dziś grzejniki stalowe płytowe są przeznaczone do pracy w instalacjach pompowych zamkniętych. W grawitacyjnych nie powinny być montowane ze względu na zbyt duże opory przepływu, w otwartych ich trwałość znacznie się skraca. Dzięki małej pojemności wodnej i cienkim ściankom szybko się nagrzewają i równie szybko stygną, co jest dużą zaletą, gdy chce się stosować automatyczną regulację.

Wymiary nowych grzejników trzeba tak dobrać, aby – jeśli to tylko możliwe – zmieściły się w miejscach po starych. W niewymienionej instalacji może być problem z dopasowaniem gałązek przyłączeniowych, ponieważ rozstaw króćców nowych grzejników bywa inny. W takiej sytuacji warto kupić grzejniki aluminiowe, które mają takie same wymiary jak żeliwne i mogą pracować w zamkniętej lub otwartej instalacji.

Autor: Rettig Heating

Zamiast żeberek
Stalowy płytowy zamiennik starego członowego grzejnika żeliwnego znajdziemy w katalogach producentów. Jego wymiary mogą być zbliżone albo – w miarę potrzeby – zupełnie inne. Wtedy jednak będzie konieczna przeróbka gałązek zasilającej i powrotnej. Grzejniki o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy mniej więcej 1300 W (takiej jak 10-elementowy grzejnik żeliwny członowy) będą się różniły długością w zależności od liczby płyt. Najdłuższy będzie jednopłytowy (typ 11), najkrótszy – trzypłytowy (typ 33). Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku.

Dlaczego opłaca się zamontować zawory termostatyczne

Po zainstalowaniu zaworów termostatycznych zużycie energii do ogrzewania może się zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent. W starych instalacjach grzewczych przy grzejnikach były montowane zawory, które umożliwiały odcięcie dopływu wody i nic ponad to. Dlatego grzejniki mogły grzać pełną mocą lub nie grzać w ogóle. Zwykle grzały więc maksymalnie, a kiedy w pomieszczeniu robiło się zbyt gorąco, otwierano okna, co było przyczyną ogromnych strat ciepła. Nowoczesne zawory, wyposażone w głowice termostatyczne, samoczynnie zamykają się lub otwierają, dzięki czemu w pomieszczeniu jest utrzymywana stała temperatura.

Autor: Mariusz Bykowski

W nowoczesnych systemach podłączenie grzejników do instalacji może być praktycznie niewidoczne

Autor: Andrzej T. Papliński

Wymiana zaworów przy grzejnikach na termostatyczne to jeden z najbardziej opłacalnych elementów modernizacji instalacji grzewczej

PAMIĘTAJ

Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, podczas wietrzenia pomieszczeń zawory termostatyczne przy grzejnikach trzeba zamknąć. W przeciwnym razie po otwarciu okna zimne powietrze omywające głowicę zaworu spowoduje jego niepotrzebne otwarcie.

Autor: PURMO

Stare, zniszczone, trudne do regulacji grzejniki żeliwne można, bez konieczności remontu całej instalacji, wymienić na nowe, bardziej estetyczne i o mniejszej bezwładności. Często powodem wymiany grzejników nie są tylko względy techniczne, ale też estetyczne

Wymiary grzejników. Jaki pod oknem, a jaki na ścianie obok okna...

Wybór grzejnika związany jest nie tylko z dobraniem odpowiedniej mocy. W urządzanych dziś...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...