Centralne ogrzewanie - gdy nowe grzejniki to już konieczność

2011-03-23 9:07
Modernizacja centralnego ogrzewania. Wymiana grzejników
Autor: Marcin Czechowicz

Jeżeli centralne ogrzewanie ma być nowoczesne i skuteczne, wymiana źródła ciepła to dopiero początek. Następne kroki to zastosowanie automatyki, nowe rury i grzejniki. Stare, zniszczone, trudne do regulacji grzejniki żeliwne, nawet bez konieczności remontu całej instalacji, można wymienić na nowe, bardziej estetyczne i o mniejszej bezwładności. Sprawdź, co musisz wiedzieć, gdy czeka cię wymiana grzejników...

Kiedy stare kaloryfery wymieniać na nowe grzejniki, a kiedy nie

Członowe żeliwne grzejniki starego typu są bardzo trwałe i nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania ich stan może być całkiem dobry. Jeśli kaloryfery mają nadal współpracować z kotłem na paliwo stałe, można je zostawić. Mają dużą pojemność wodną i bezwładność cieplną – cechy bardzo przydatne w takich instalacjach. Woda raz ogrzana w kotle pozostaje gorąca długo po wygaśnięciu paleniska.

To, co było zaletą, gdy centralne ogrzewanie zasilał kocioł na paliwo stałe, po wymianie na nowoczesny kocioł gazowy czy olejowy staje się wadą (trudno wykorzystać możliwości, jakie daje automatyczna regulacja). Dlatego planując modernizację instalacji, powinno się przewidzieć także wymianę starych żeliwnych grzejników na nowe grzejniki o niewielkiej pojemności wodnej i ściankach dobrze przewodzących ciepło. To będzie kosztowało, ale w zamian otrzymamy komfort i tańszą eksploatację.

Najpopularniejsze dziś grzejniki stalowe płytowe są przeznaczone do pracy w instalacjach pompowych zamkniętych. W grawitacyjnych nie powinny być montowane ze względu na zbyt duże opory przepływu, w otwartych ich trwałość znacznie się skraca. Dzięki małej pojemności wodnej i cienkim ściankom szybko się nagrzewają i równie szybko stygną, co jest dużą zaletą, gdy chce się stosować automatyczną regulację.

Wymiary nowych grzejników trzeba tak dobrać, aby – jeśli to tylko możliwe – zmieściły się w miejscach po starych. W niewymienionej instalacji może być problem z dopasowaniem gałązek przyłączeniowych, ponieważ rozstaw króćców nowych grzejników bywa inny. W takiej sytuacji warto kupić grzejniki aluminiowe, które mają takie same wymiary jak żeliwne i mogą pracować w zamkniętej lub otwartej instalacji.

Wymiana grzejnika: grzejnik płytowy zamiast żeberek
Autor: Rettig Heating Wymiana starego grzenika żeliwnego na stalowy płytowy. Wymiary nowego grzejnika mogą być zbliżone albo – w miarę potrzeby – zupełnie inne. Wtedy jednak będzie konieczna przeróbka gałązek zasilającej i powrotnej. Grzejniki o określonej wysokości (60 i 90 cm) i mocy mniej więcej 1300 W (takiej jak 10-elementowy grzejnik żeliwny członowy) będą się różniły długością w zależności od liczby płyt. Najdłuższy będzie jednopłytowy (typ 11), najkrótszy – trzypłytowy (typ 33). Dla parametrów 70/55/20oC długości te będą jak na rysunku

Dlaczego opłaca się zamontować zawory termostatyczne

Po zainstalowaniu zaworów termostatycznych zużycie energii do ogrzewania może się zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent. W starych instalacjach grzewczych przy grzejnikach były montowane zawory, które umożliwiały odcięcie dopływu wody i nic ponad to. Dlatego grzejniki mogły grzać pełną mocą lub nie grzać w ogóle. Zwykle grzały więc maksymalnie, a kiedy w pomieszczeniu robiło się zbyt gorąco, otwierano okna, co było przyczyną ogromnych strat ciepła. Nowoczesne zawory, wyposażone w głowice termostatyczne, samoczynnie zamykają się lub otwierają, dzięki czemu w pomieszczeniu jest utrzymywana stała temperatura.

Pamiętaj

Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, podczas wietrzenia pomieszczeń zawory termostatyczne przy grzejnikach trzeba zamknąć. W przeciwnym razie po otwarciu okna zimne powietrze omywające głowicę zaworu spowoduje jego niepotrzebne otwarcie.

Jaki grzejnik, takie grzanie
Autor: PURMO Stare, zniszczone, trudne do regulacji grzejniki żeliwne można, bez konieczności remontu całej instalacji, wymienić na nowe, bardziej estetyczne i o mniejszej bezwładności. Często powodem wymiany grzejników nie są tylko względy techniczne, ale też estetyczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają