Z czego składa się system centralnego odkurzania? O czym pamiętać, aby centralny odkurzacz działał bez zarzutów?

2015-03-09 12:27

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż trzeba zaplanować już na etapie budowy domu. O jakich detalach i elementach nie można zapomnieć decydując się na centralne odkurzanie?

Centralne odkurzanie
Autor: Piotr Mastalerz Jednostkę centralną dobrze jest powiesić jak najdalej od pokoi, na przykład w kotłowni lub w pomieszczeniu gospodarczym

Dobór silnika i mocy odkurzacza centralnego

Wśród wielu typów silników do jednostek centralnych można wyróżnić dwa najpopularniejsze: przelotowe (montowane w najtańszych odkurzaczach z jednorazowymi workami papierowymi) oraz wyposażone w by-pass. Pierwsze są chłodzone powietrzem zasysanym w trakcie sprzątania, w drugich powietrze zasysane wraz z kurzem jest oddzielone od tego, które chłodzi silnik. Bardzo duże odkurzacze mają dwa silniki, które pracują jednocześnie. Producenci podają wiele parametrów opisujących wydajność jednostek centralnych, w tym ich moc. Należy jednak pamiętać, że większość danych dotyczy samych silników.

Po zamontowaniu w obudowie silniki zmuszone do pokonywania dodatkowych oporów, na przykład stawianych przez filtry lub tłumik, będą miały słabsze osiągi. Ich parametry będą się też pogarszały wraz ze stopniowym zanieczyszczaniem się filtrów.

Zdalne sterowanie odkurzaczem centralnym

Wszystkie odkurzacze centralne są zdalnie sterowane. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie niskonapięciowej instalacji sterującej, którą układa się równolegle z instalacją ssącą jeszcze podczas budowy domu. Odkurzacz uruchamia się wtedy przez włożenie węża do gniazda lub za pomocą przełącznika znajdującego się na uchwycie węża. Węże z przełącznikiem są wygodniejsze w użyciu (nie trzeba wyjmować ich z gniazda, aby zatrzymać pracę odkurzacza), ale droższe. Możliwe jest także uruchamianie systemu za pomocą pilota i fal radiowych lub akustycznych albo falą powietrzną wytwarzaną przez złożenie teleskopowej rączki na końcu węża (Push & Pull). Niestety, takie systemy są drogie i wymagają kosztownych akcesoriów dodatkowych, przez co są mniej popularne. Jednostki centralne, które są wyposażone w gniazdo ssące, mają na obudowie wyłącznik ręczny.

Dobór akcesoriów centralnego odkurzacza – komfortowe odkurzanie

Najważniejszym elementem odkurzacza jest wąż, dzięki któremu zbieramy zanieczyszczenia i kurz z pomieszczeń. Podczas sprzątania korzystamy z elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda. Przypomina on ten do odkurzacza tradycyjnego, jest jednak zdecydowanie dłuższy. W ofercie producentów są węże o długości od 5 do 15 m, jednak za najbardziej optymalne można uznać takie o długości 7-9 m. Pozwolą one na wygodne odkurzenie całego pomieszczenia, a jednocześnie nie będą za długie i za ciężkie – da się je sprawnie przenieść do sąsiedniego pokoju. Odkurzacz najczęściej włącza się przez włożenie węża do gniazda ssącego, a wyłącza, wyjmując go. Jednak dla większego komfortu można wybrać wąż z przyciskiem włącz/wyłącz (a czasem także regulacją mocy ssania) umieszczonym na uchwycie.

Wąż można przechowywać na haczyku na drzwiach pomieszczenia gospodarczego, na specjalnym wieszaku lub w przeznaczonej do tego kasecie z mechanizmem zwijającym.

Jakie elementy odkurzacza centralnego są niezbędne do jego prawidłowego działania?

Jednostkę centralną, wąż i podstawową dwufunkcyjną szczotkę do odkurzania dywanów i podłóg musimy kupić, aby móc korzystać z odkurzacza. Wśród reszty z bogatego asortymentu akcesoriów podnoszących wygodę odkurzania możemy wybierać według uznania. Z pewnością przydadzą się rura przedłużająca wąż, dzięki której dotrzemy do oddalonych zakamarków, oraz dodatkowe szczotki. Oprócz standardowej mamy do wyboru także specjalne – do mebli, szczelin, materaca, tapicerki oraz grzejników – a także trzepaczki, separator wody do zbierania płynu, prania dywanów i mycia okien. Niezwykle przydatna może się okazać automatyczna szufelka, czyli umieszczona na poziomie posadzki ssawka szczelinowa podłączona na stałe do instalacji, która po naciśnięciu dźwigni wsysa drobne śmieci zmiecione tradycyjną szczotką. Dla tych, którzy mają w domu kominek, dobrym rozwiązaniem będzie specjalny separator podłączany do elastycznego węża ssącego.

Sprzątnie on większe i cięższe zanieczyszczenia, takie jak popiół, a nawet gruz. Jest wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a w zestawie ma własny wąż zbrojony drutem stalowym. Dodatkowym, jednak nie niezbędnym akcesorium może być wyświetlacz elektroniczny pokazujący różne parametry jednostki centralnej i przypominający o wymianie filtrów lub szczotek w silniku. Większość firm oferuje standardowe zestawy do sprzątania, w skład których wchodzą podstawowe szczotki i ssawki do podłogi, tapicerki, ubrań i grzejników.

Jak dobrać system centralnego odkurzania? Jakie są koszty jego instalacji? Zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.