| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co zwrócić uwagę podczas kupna tego urządzenia?

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co zwrócić uwagę podczas kupna tego urządzenia?

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas wyboru tej instalacji, zwrócić uwagę kilka elementów. Podpowiadamy, jak kupować odkurzacz centralny.

Inwestycję w centralne odkurzanie można podzielić na dwa etapy. Projekt i rozprowadzenie przewodów oraz zamontowanie gniazd ssących powinny być wykonane podczas budowy lub remontu domu, natomiast jednostkę centralną oraz pozostałe elementy systemu (wąż ssący, szczotki, ssawki i inne akcesoria) można kupić w dowolnym momencie, na przykład kiedy już się w nim zamieszka.

Dobór mocy odkurzacza centralnego

Moc odkurzacza centralnego powinna być odpowiednia do rozległości i stopnia skomplikowania instalacji centralnego odkurzania. Im więcej będzie w niej rozgałęzień i zakrętów, tym większe będą opory przepływu powietrza i tym większa jednostka będzie potrzebna, żeby je pokonać. Jeśli kupimy odkurzacz zbyt słaby, sprzątanie nie będzie dokładne, a grubsze zanieczyszczenia będą się zatrzymywać w załamaniach rur. Jeżeli za mocny – ssawki będą się przysysać do dywanów lub innych elementów wyposażenia. Odkurzacz o większej mocy będzie też droższy.

Wybrać jednostkę centralną odkurzacza jedno-, czy dwuczęściową?

Jednostka centralna może być jednoczęściowa (kompaktowa) lub dwuczęściowa (typu split). W jednoczęściowej wszystkie elementy (silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz) mają wspólną obudowę, w dwuczęściowej separator i pojemnik na kurz są razem, a silnik osobno. Obie części mogą być zamontowane z dala od siebie.

Wybór silnika do odkurzacza centralnego – zwróć uwagę na hałas

Ma zwykle większą moc niż w odkurzaczach przenośnych (do 3 kW) oraz lepsze parametry pracy. Obieg brudnego powietrza jest przeważnie oddzielony od obiegu powietrza do chłodzenia elektrycznej części silnika. Tylko najtańsze odkurzacze z jednorazowymi workami papierowymi mają silniki przelotowe z jednym wspólnym obiegiem powietrza.

Warto zwrócić uwagę na hałas podczas pracy jednostki centralnej (jego źródłem jest właśnie silnik), zwłaszcza gdy planujemy zamontowanie jej niedaleko pomieszczeń mieszkalnych, na przykład w garderobie.

Wybierz odkurzacz centralny z filtrowaniem zanieczyszczeń

Jednostki typu split są zwykle wyposażone w cykloniczne (odśrodkowe) separatory zanieczyszczeń, które wypychają drobiny kurzu z wirującego powietrza. To zapewnia bardzo dobre oczyszczanie. W kompaktowych są stosowane różne metody filtracji: filtry papierowe, piankowe, elektrostatyczne albo z materiału antystatycznego. Papierowe są jednorazowe, tkaninowe nadają się do ponownego użycia po wytrzepaniu lub upraniu. W niektórych modelach z separatorami cyklonicznymi montuje się dodatkowo filtry papierowe, piankowe lub elektrostatyczne, aby poprawić skuteczność oczyszczania.

Odkurzacz z separatorem cyklonicznym stale pracuje z jednakową efektywnością, sprawność odkurzaczy z workami spada w miarę napełniania się ich kurzem. Innym sposobem filtracji jest tak zwany samooczyszczający się worek odwrócony, który po wyłączeniu silnika odkurzacza opada na znajdujący się pod nim zbiornik i w ten sposób sam się oczyszcza z kurzu. Co pewien czas trzeba go jednak dokładnie wytrzepać.

W zbiorniku na kurz gromadzą się zanieczyszczenia oddzielone od powietrza. Zależnie od modelu jednostki centralnej jego pojemność wynosi od 12 do 40 l. Ze względów higienicznych zbiornik powinno się opróżniać przynajmniej raz na cztery miesiące, więc nie warto się kierować zasadą, że im większy, tym lepszy. Do niektórych pojemników na kurz można wkładać zwykłe, jednorazowe worki foliowe. Opróżnianie jest wtedy wygodniejsze i mniej brudzące.

Wybierając gniazda ssące odkurzacza centralnego pamiętaj o estetyce wnętrz

Po zamontowaniu instalacji centralnego odkurzania to one jedynie są widoczne w pomieszczeniach mieszkalnych, więc zazwyczaj zależy nam, by były estetyczne i nie rzucały się bardzo w oczy. Do wyboru są gniazda plastikowe i metalowe, kanciaste oraz z lekko zaokrąglonymi rogami. Są podobne do elektrycznych, lecz osłonięte klapką. Mogą mieć różne kolory, ale najbardziej popularne są białe.

Typ gniazda jest związany ze sposobem włączania odkurzacza. Może on być uruchamiany bezpośrednio przez włożenie końcówki węża do gniazda lub dopiero po przestawieniu przełącznika na uchwycie węża. Drugie rozwiązanie jest droższe, lecz umożliwia wyłączenie odkurzacza bez wyjmowania węża z gniazda. Inne metody włączania odkurzaczy centralnych: radiowa, akustyczna lub Push & Pull (falą powietrza wytworzoną przez złożenie teleskopowej rączki na końcu węża) są rzadko stosowane.

Węże i akcesoria odkurzacza centralnego

Bez węża oraz zestawu akcesoriów instalacja odkurzacza centralnego byłaby bezużyteczna. Węże mogą mieć długość od 7,5 do 15 m. Dostępne są takie bez przełącznika, z przełącznikiem oraz z przełącznikiem i elektroniczną regulacją mocy ssania. Potrzebna jest też sztywna rura teleskopowa. Łączy się ją z końcówką węża i na niej osadza szczotkę lub ssawkę odpowiednią do rodzaju wykonywanej czynności.

Podstawowy zestaw w postaci szczotek i ssawek do podłogi, tapicerki, ubrań i grzejników jest zwykle sprzedawany w komplecie z jednostką centralną. Jeżeli mamy większe potrzeby, możemy dokupić rozmaite dodatkowe elementy spośród wielu oferowanych przez producenta systemu. Mogą to być różnej wielkości szczotki i ssawki do odkurzania dywanów, posadzek, książek, tapicerki, ubrań i grzejników, końcówki do mycia okien, trzepaczki, separator wody do zbierania płynu, prania dywanów i mycia okien albo separator popiołu do czyszczenia kominka, a także przedłużacze do węża, specjalne uchwyty i pokrowce do przechowywania akcesoriów.

Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jednostka centralna w instalacji centralnego...

Jednostka centralna w systemie centralnego odkurzania jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza i...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

System centralnego odkurzania. Zasady działania i...

Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa...

Ekspert wyjaśnia: czy można zamontować odkurzacz...

Chciałbyś mieć odkurzacz centralny, ale boisz się, że w twym starym domu nie da się go zainstalować? Twoje...

Z czego składa się system centralnego odkurzania?...

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż...

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe...

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.