| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » System centralnego odkurzania

System centralnego odkurzania

Jest, a jakby go nie było. Na co dzień schowany w piwnicy lub na strychu, za ścianami i pod podłogą. Jednak, gdy potrzebny – sprząta jak najęty. Bezszelestnie, bezpyłowo i bardzo dokładnie. To bardzo skromny siłacz – centralny odkurzacz.

Instalacja centralnego odkurzania, wbrew pozorom, należy do najprostszych do zaprojektowania i wykonania. I, aby rozwiać wszelkie obawy, wcale nie jest ona najbardziej kosztowna. Na dodatek centralny odkurzacz może powstawać w kilku etapach - co pozwala rozłożyć wydatki w czasie. A to już bardzo wiele, bo w czasie budowy liczy się każda złotówka i niechętnie myślimy o wydatkach takich jak instalacja centralnego odkurzania.

Warto więc wiedzieć, że nie musimy jednorazowo kupować wszystkich niezbędnych elementów tego systemu ani tym bardziej ich instalować. Co więcej, nawet nie musimy być przekonani o tym, że chcemy w najbliższym czasie tę instalację użytkować. Wystarczy, że pokusimy się o jej zaprojektowanie, a następnie zakupimy przewody ssące i elektryczne oraz rozmieścimy je pod wylewkami, w ścianach i kanałach wentylacyjnych czy w innych, wyznaczonych w projekcie, miejscach.

O tym, czy zechcemy do nich podłączyć z jednej strony - centralę ssącą, a z drugiej - gniazda ssące, zdecydować możemy znacznie później, gdy już zamieszkamy w naszym domu i dostatecznie dokuczy nam bieganie po schodach z tradycyjnym odkurzaczem.

Autor: COMFORT SYSTEM

Co oprócz rur

Rury to pierwszy element systemu, ale jego sercem jest centrala ssąca. Miejsce, w którym będzie ona zamontowana, powinno znajdować się w najniższej części budynku oraz być suche i przewiewne.
Najlepiej umieścić centralę w garażu lub innym pomieszczeniu pomocniczym - w pobliżu ściany zewnętrznej. Odległość od niej nie powinna przekraczać 6 m (ze względu na siłę wyrzutni powietrza). Jeśli dystans ten musi być większy - trzeba też zwiększyć średnicę rury wyrzutowej, usuwającej powietrze na zewnątrz.

Gdyby montaż centrali w najniższym punkcie domu był z jakiegoś powodu niemożliwy - można ją zainstalować 3 m powyżej najniższego punktu instalacji, trzeba jednak wybrać urządzenie o większej mocy - najlepiej skorzystać przy tym z porady producenta lub dystrybutora systemu. W takiej sytuacji, w najniższym punkcie pionu powinno się zamontować korek rewizyjny.

Dobierając moc jednostki centralnej, trzeba uwzględnić odległość między nią a najdalej położonym gniazdem ssącym oraz powierzchnię do sprzątania (co wpływa na liczbę gniazd ssących). Centrale przeznaczone do domów jednorodzinnych są na ogół wyposażone w silniki o mocy między 1000 a 3000 W. Mogą mieć one konstrukcję kompaktową, czyli wszystkie elementy umieszczone w jednej obudowie lub typu split, gdzie silnik jest oddzielony od separatora zanieczyszczeń.

Centrale wyposażone są w separatory zanieczyszczeń - najprostsze z nich to workowe (jednorazowe - z papieru lub wykonane z tkaniny - do wielokrotnego użycia). Podczas odkurzania powietrze przepływa przez worek, pozostawiając w nim zanieczyszczenia, a następnie wydalane jest na zewnątrz domu. Bardziej skomplikowane i efektywne są separatory cykloniczne, gdzie do oczyszczania powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa. Dzięki temu odkurzacz pracuje zawsze z jednakową siłą - niezależnie od stopnia napełnienia zbiornika. Najbardziej skomplikowane są urządzenia z separatorem wodnym - wymagają bowiem podłączenia do wodociągu i kanalizacji. Wsysane zanieczyszczenia są natychmiast skrapiane wodą, a po zakończeniu sprzątania usuwane do kanalizacji. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju odkurzaczy jest możliwość używania ich do prac mokrych - prania dywanów i wykładzin, przepychania zlewów oraz usuwania wody z podłóg.

Jak używać centralnego odkurzacza?

Obsługa odkurzacza centralnego jest bardzo prosta. Wystarczy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Odkurzacz centralny. Jak dobrać system odkurzania...

Systemy odkurzania centralnego stają się bardzo popularne. Kiedy powinieneś zdecydować się na odkurzacz...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

Z czego składa się system centralnego odkurzania?...

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.