| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania

Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno montować się dalej od pomieszczeń, w których stale przebywasz - nie będziesz słyszeć dźwięku odkurzacza. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o montażu odkurzacza centralnego i lokalizacji gniazd ssących?

Montaż odkurzacza centralnego

Najlepszą porą na tę pracę jest budowa lub wykańczanie domu, a dokładniej czas, w którym układa się instalację wodną i elektryczną. Ponieważ rury mają średnicę taką jak kanalizacyjne do wanny czy zlewozmywaka (mniej więcej 50 mm) i muszą być ukryte w ścianach, warto zaplanować instalację odkurzacza centralnego już na etapie projektu. Zakup oraz montaż rur z PCW i gniazd ssących nie jest zbyt kosztowny, a jednostkę centralną zawsze można dokupić i zainstalować później.

Nie oznacza to oczywiście, że właściciele istniejących domów nie mogą stać się posiadaczami systemu centralnego odkurzania. Jego instalacja będzie jednak wymagała większego nakładu pracy i dodatkowych kosztów. Najlepiej przeprowadzić ją podczas remontu.

Czy można zamontować centralny odkurzacz w wykończonych podłogach i ścianach?

Poprowadzenie rur i przewodów zasilających wymaga wykucia otworów w ścianach. Jeśli ściany i podłogi zostały już wykończone, rury można ukryć w istniejących szachtach instalacyjnych, sufitach podwieszanych, szafach wnękowych lub za szafkami kuchennymi.

Do zamontowania systemu najlepiej zatrudnić fachowca wyszkolonego w firmie sprzedającej systemy centralnego odkurzania. Jeśli postanowimy zająć się tym samodzielnie, pamiętajmy, że należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli instalacja nie zostanie poprowadzona zgodnie z instrukcją, gwarancja na urządzenie przestaje obowiązywać.

W wielu wypadkach traci się ją już przez sam fakt rezygnacji z zainstalowania systemu przez autoryzowanego montera. Warto zapytać o szczegóły przy zakupie, żeby nie być potem rozczarowanym. Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu trzeba sprawdzić szczelność systemu.

Jak zaplanować instalację i gniazda ssące odkurzacza centralnego?

Prawidłowe działanie systemu, komfort użytkowania i wygoda mieszkańców w dużej mierze zależą od prawidłowego zaplanowania instalacji, właściwego rozmieszczenia gniazd ssących oraz umiejscowienia jednostki centralnej. Przebieg rur powinien być jak najprostszy, a ich trasa możliwie najkrótsza. Trójniki łączące poszczególne odcinki rur należy ułożyć zgodnie z kierunkiem zasysania. Rury z PCW rozprowadza się w budynku w pionach oraz w poziomach do miejsc, w których następnie montuje się gniazda ssące. Te specjalnie przeznaczone do centralnego odkurzania mają lepszą charakterystykę przepływu (mniejsze opory) niż zwykłe kanalizacyjne i czasem są od wewnątrz pokryte powłoką utrudniającą osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Gdy odkurzacz jest zamontowany w garażu i ma dodatkowe gniazdo na obudowie, można wygodnie sprzątać samochód

W nowo budowanych obiektach rury instalacji ssącej biegnące pionowo montuje się w ścianach: w kanałach instalacyjnych lub w przygotowanych bruzdach. Poziome odcinki można prowadzić w podłodze pod wylewką albo w stropach, w piwnicy – podwieszone do stropu – lub na poddaszu – przymocowane do belek stropowych. Trzeba pamiętać, że w żadnym miejscu r urociąg nie może zmieniać k ierunku pod kątem prostym. Instalacja musi się zakrzywiać łagodnie, a rury należy prowadzić wzdłuż linii prostych z jak najmniejszą liczbą załamań. Gdy zaistnieje taka konieczność, można zastosować łuki 90o oraz kolana 45 i 30o.

Jak uniknąć zapytchania instalacji centralnego odkurzacza?

Trójniki trzeba montować zgodnie z kierunkiem przepływu. Zbyt ostre łuki albo odwrotne zamontowanie trójników będzie sprzyjało zapychaniu się instalacji, najpierw większymi, a potem coraz drobniejszymi zanieczyszczeniami, w skrajnych przypadkach aż do całkowitego ustania przepływu. Rura powinna wchodzić w kształtkę na głębokość około 1,5 cm, co należy uwzględnić podczas ustalania długości odcinka i docinania. Krawędzie rury w miejscu przecięcia wygładza się gruboziarnistym papierem ściernym, na całą powierzchnię nanosi klej, a następnie wsuwa w kształtkę. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd i szufelki gwarantuje prawidłowe oraz wygodne użytkowanie centralnego odkurzacza. Idealnym miejscem na gniazda są centralnie usytuowane korytarze i klatki schodowe. Należy unikać montowania gniazd za drzwiami oraz tam, gdzie w przyszłości mogą stać meble.

W instalacji centralnego odkurzania w domu o powierzchni mniej więcej 200 m2 powinny być trzy-cztery gniazda ssące. Każde powinno umożliwiać odkurzenie od 50 do 100 m2 powierzchni. Gdy będzie ich za wiele, obniży się wydajność urządzenia. Rozmieszczenie gniazd powinno pozwolić na dotarcie wężem o długości nie w iększej niż 9 m ze szczotką (ssawką) do każdego zakamarka domu (w tym schodów, pomieszczeń sanitarnych, zasłon). Warto też pomyśleć o dodatkowym w garażu, by można było odkurzać samochód na podjeździe. Bezpośrednio za gniazdem dobrze jest zamontować kolano lub trójnik 90o, w których będą się zatrzymywać większe zanieczyszczenia i skąd będzie je można łatwo usunąć.

Gdzie zlokalizować jednostkę centralną i wyrzutnię?

Jednostkę centralną najlepiej umieścić na najniższej kondygnacji (piwnica, garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze). Montuje się ją na w ysokości przynajmniej 60 cm od poziomu podłogi, co ułatwia opróżnianie pojemnika na kurz. Zaleca się także zachowanie minimum 30-centymetrowego odstępu od ścian i sufitu. Miejsce powinno być suche i w miarę możliwości oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby nie było w nich słychać pracy silnika. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu hałasu, możemy zastosować tłumik dźwięku. Gdy jednostka centralna zostanie umieszczona w pomieszczeniu sanitarnym lub gospodarczym, należy w nim zapewnić dobrą wentylację.

Miejsce odprowadzenia zużytego powietrza (nazywane wyrzutnią lub gniazdem wylotowym) trzeba zaplanować co najmniej 30 cm nad poziomem gruntu, aby w ydmuchiwane przez nią powietrze nie uderzało zbyt gwałtownie o ziemię. W razie potrzeby można też zwiększyć średnicę rury łączącej w yrzutnię z jednostką centralną albo zamontować t łumik, który zmniejszy hałas. Wyjątkowo wylot można włączyć do wolnego przewodu wentylacyjnego.

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwrócić uwagę podczas jej montażu?

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny. Jak dobrać system odkurzania...

Systemy odkurzania centralnego stają się bardzo popularne. Kiedy powinieneś zdecydować się na odkurzacz...

Utrzymanie wnętrza w czystości: sposoby na...

Odpowiednie rozplanowanie wnętrza pomoże w utrzymaniu porządku. Strefowanie pomieszczeń, nowoczesne...

Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...

Gniazda ssące, niezbędny element systemu...

Gniazda ssące są jedynym elementem systemu centralnego odkurzania widocznym w pomieszczeniach mieszkalnych...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....