| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania

Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno montować się dalej od pomieszczeń, w których stale przebywasz - nie będziesz słyszeć dźwięku odkurzacza. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o montażu odkurzacza centralnego i lokalizacji gniazd ssących?

Montaż odkurzacza centralnego

Najlepszą porą na tę pracę jest budowa lub wykańczanie domu, a dokładniej czas, w którym układa się instalację wodną i elektryczną. Ponieważ rury mają średnicę taką jak kanalizacyjne do wanny czy zlewozmywaka (mniej więcej 50 mm) i muszą być ukryte w ścianach, warto zaplanować instalację odkurzacza centralnego już na etapie projektu. Zakup oraz montaż rur z PCW i gniazd ssących nie jest zbyt kosztowny, a jednostkę centralną zawsze można dokupić i zainstalować później.

Nie oznacza to oczywiście, że właściciele istniejących domów nie mogą stać się posiadaczami systemu centralnego odkurzania. Jego instalacja będzie jednak wymagała większego nakładu pracy i dodatkowych kosztów. Najlepiej przeprowadzić ją podczas remontu.

Czy można zamontować centralny odkurzacz w wykończonych podłogach i ścianach?

Poprowadzenie rur i przewodów zasilających wymaga wykucia otworów w ścianach. Jeśli ściany i podłogi zostały już wykończone, rury można ukryć w istniejących szachtach instalacyjnych, sufitach podwieszanych, szafach wnękowych lub za szafkami kuchennymi.

Do zamontowania systemu najlepiej zatrudnić fachowca wyszkolonego w firmie sprzedającej systemy centralnego odkurzania. Jeśli postanowimy zająć się tym samodzielnie, pamiętajmy, że należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli instalacja nie zostanie poprowadzona zgodnie z instrukcją, gwarancja na urządzenie przestaje obowiązywać.

W wielu wypadkach traci się ją już przez sam fakt rezygnacji z zainstalowania systemu przez autoryzowanego montera. Warto zapytać o szczegóły przy zakupie, żeby nie być potem rozczarowanym. Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu trzeba sprawdzić szczelność systemu.

Jak zaplanować instalację i gniazda ssące odkurzacza centralnego?

Prawidłowe działanie systemu, komfort użytkowania i wygoda mieszkańców w dużej mierze zależą od prawidłowego zaplanowania instalacji, właściwego rozmieszczenia gniazd ssących oraz umiejscowienia jednostki centralnej. Przebieg rur powinien być jak najprostszy, a ich trasa możliwie najkrótsza. Trójniki łączące poszczególne odcinki rur należy ułożyć zgodnie z kierunkiem zasysania. Rury z PCW rozprowadza się w budynku w pionach oraz w poziomach do miejsc, w których następnie montuje się gniazda ssące. Te specjalnie przeznaczone do centralnego odkurzania mają lepszą charakterystykę przepływu (mniejsze opory) niż zwykłe kanalizacyjne i czasem są od wewnątrz pokryte powłoką utrudniającą osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gdy odkurzacz jest zamontowany w garażu i ma dodatkowe gniazdo na obudowie, można wygodnie sprzątać samochód

W nowo budowanych obiektach rury instalacji ssącej biegnące pionowo montuje się w ścianach: w kanałach instalacyjnych lub w przygotowanych bruzdach. Poziome odcinki można prowadzić w podłodze pod wylewką albo w stropach, w piwnicy – podwieszone do stropu – lub na poddaszu – przymocowane do belek stropowych. Trzeba pamiętać, że w żadnym miejscu r urociąg nie może zmieniać k ierunku pod kątem prostym. Instalacja musi się zakrzywiać łagodnie, a rury należy prowadzić wzdłuż linii prostych z jak najmniejszą liczbą załamań. Gdy zaistnieje taka konieczność, można zastosować łuki 90o oraz kolana 45 i 30o.

Jak uniknąć zapytchania instalacji centralnego odkurzacza?

Trójniki trzeba montować zgodnie z kierunkiem przepływu. Zbyt ostre łuki albo odwrotne zamontowanie trójników będzie sprzyjało zapychaniu się instalacji, najpierw większymi, a potem coraz drobniejszymi zanieczyszczeniami, w skrajnych przypadkach aż do całkowitego ustania przepływu. Rura powinna wchodzić w kształtkę na głębokość około 1,5 cm, co należy uwzględnić podczas ustalania długości odcinka i docinania. Krawędzie rury w miejscu przecięcia wygładza się gruboziarnistym papierem ściernym, na całą powierzchnię nanosi klej, a następnie wsuwa w kształtkę. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd i szufelki gwarantuje prawidłowe oraz wygodne użytkowanie centralnego odkurzacza. Idealnym miejscem na gniazda są centralnie usytuowane korytarze i klatki schodowe. Należy unikać montowania gniazd za drzwiami oraz tam, gdzie w przyszłości mogą stać meble.

W instalacji centralnego odkurzania w domu o powierzchni mniej więcej 200 m2 powinny być trzy-cztery gniazda ssące. Każde powinno umożliwiać odkurzenie od 50 do 100 m2 powierzchni. Gdy będzie ich za wiele, obniży się wydajność urządzenia. Rozmieszczenie gniazd powinno pozwolić na dotarcie wężem o długości nie w iększej niż 9 m ze szczotką (ssawką) do każdego zakamarka domu (w tym schodów, pomieszczeń sanitarnych, zasłon). Warto też pomyśleć o dodatkowym w garażu, by można było odkurzać samochód na podjeździe. Bezpośrednio za gniazdem dobrze jest zamontować kolano lub trójnik 90o, w których będą się zatrzymywać większe zanieczyszczenia i skąd będzie je można łatwo usunąć.

Gdzie zlokalizować jednostkę centralną i wyrzutnię?

Jednostkę centralną najlepiej umieścić na najniższej kondygnacji (piwnica, garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze). Montuje się ją na w ysokości przynajmniej 60 cm od poziomu podłogi, co ułatwia opróżnianie pojemnika na kurz. Zaleca się także zachowanie minimum 30-centymetrowego odstępu od ścian i sufitu. Miejsce powinno być suche i w miarę możliwości oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby nie było w nich słychać pracy silnika. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu hałasu, możemy zastosować tłumik dźwięku. Gdy jednostka centralna zostanie umieszczona w pomieszczeniu sanitarnym lub gospodarczym, należy w nim zapewnić dobrą wentylację.

Miejsce odprowadzenia zużytego powietrza (nazywane wyrzutnią lub gniazdem wylotowym) trzeba zaplanować co najmniej 30 cm nad poziomem gruntu, aby w ydmuchiwane przez nią powietrze nie uderzało zbyt gwałtownie o ziemię. W razie potrzeby można też zwiększyć średnicę rury łączącej w yrzutnię z jednostką centralną albo zamontować t łumik, który zmniejszy hałas. Wyjątkowo wylot można włączyć do wolnego przewodu wentylacyjnego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ekspert wyjaśnia: czy można zamontować odkurzacz...

Chciałbyś mieć odkurzacz centralny, ale boisz się, że w twym starym domu nie da się go zainstalować? Twoje...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Rury i kształtki w instalacji centralnego...

Powietrze z kurzem zasysane podczas odkurzania jest transportowane do jednostki centralnej siecią...

Z czego składa się system centralnego odkurzania?...

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.