| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, w rzeczywistości posiada wiele zalet, lecz przyszły użytkownik powinien się liczyć z konsekwencjami wyboru poszczególnych rozwiązań technicznych stosowanych w konstrukcjach jednostek centralnych.

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń magazynowanych w zbiorniku na kurz oraz należy oczyszczać filtry, które chronią silnik przed najdrobniejszymi zanieczyszczeniami.

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej lub workowej (w tym z zastosowaniem worków odwróconych).

Odkurzacze bezworkowe lub z workami (filtrami) odwróconymi wymagają ich okresowego czyszczenia pomimo deklarowanej zdolności do samooczyszczania. Odkurzacze cykloniczne wymagają czyszczenia filtrów papierowych lub elektrostatycznych zabezpieczających silnik. Niestety we wszystkich tych rozwiązaniach oczyszczanie filtrów jest czynnością żmudną i nie należy do przyjemności. Wyjątkiem są jednostki o konstrukcji rozdzielonej, tzw. splity. Dzięki rozdzieleniu separatora zanieczyszczeń od silnika wygospodarowano większą komorę cykloniczną, dodatkowy filtr włosów oraz bardzo łatwy dostęp do filtra elektrostatycznego. Łatwość obsługi odkurzaczy typu SPLIT pozwala na utrzymanie w czystości filtrów, dzięki czemu urządzenia charakteryzują się lepszą wydajnością oraz skutecznością filtracji.

Przeczytaj dodatkowo:
Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Odkurzacz centralny - czysty dom bez alergii

Nowoczesne systemy odkurzaczy centralnych to urządzania przyjazne alergikom. Bez większego trudu usuną 100%...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...