| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, w rzeczywistości posiada wiele zalet, lecz przyszły użytkownik powinien się liczyć z konsekwencjami wyboru poszczególnych rozwiązań technicznych stosowanych w konstrukcjach jednostek centralnych.

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń magazynowanych w zbiorniku na kurz oraz należy oczyszczać filtry, które chronią silnik przed najdrobniejszymi zanieczyszczeniami.

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej lub workowej (w tym z zastosowaniem worków odwróconych).

Odkurzacze bezworkowe lub z workami (filtrami) odwróconymi wymagają ich okresowego czyszczenia pomimo deklarowanej zdolności do samooczyszczania. Odkurzacze cykloniczne wymagają czyszczenia filtrów papierowych lub elektrostatycznych zabezpieczających silnik. Niestety we wszystkich tych rozwiązaniach oczyszczanie filtrów jest czynnością żmudną i nie należy do przyjemności. Wyjątkiem są jednostki o konstrukcji rozdzielonej, tzw. splity. Dzięki rozdzieleniu separatora zanieczyszczeń od silnika wygospodarowano większą komorę cykloniczną, dodatkowy filtr włosów oraz bardzo łatwy dostęp do filtra elektrostatycznego. Łatwość obsługi odkurzaczy typu SPLIT pozwala na utrzymanie w czystości filtrów, dzięki czemu urządzenia charakteryzują się lepszą wydajnością oraz skutecznością filtracji.

Odkurzanie centralne

Jeszcze kilka lat temu odkurzanie centralne traktowane było w Polsce jako nowość, a przyszli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ekspert wyjaśnia: czy można zamontować odkurzacz...

Chciałbyś mieć odkurzacz centralny, ale boisz się, że w twym starym domu nie da się go zainstalować? Twoje...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Odkurzacz centralny czy zwykły? Poznaj działanie...

W czym odkurzacz centralny będzie lepszy od zwykłego? Choć droższy, zapewnia znacznie większą wygodę. System...

Gniazda ssące, niezbędny element systemu...

Gniazda ssące są jedynym elementem systemu centralnego odkurzania widocznym w pomieszczeniach mieszkalnych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.