| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, w rzeczywistości posiada wiele zalet, lecz przyszły użytkownik powinien się liczyć z konsekwencjami wyboru poszczególnych rozwiązań technicznych stosowanych w konstrukcjach jednostek centralnych.

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń magazynowanych w zbiorniku na kurz oraz należy oczyszczać filtry, które chronią silnik przed najdrobniejszymi zanieczyszczeniami.

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej lub workowej (w tym z zastosowaniem worków odwróconych).

Odkurzacze bezworkowe lub z workami (filtrami) odwróconymi wymagają ich okresowego czyszczenia pomimo deklarowanej zdolności do samooczyszczania. Odkurzacze cykloniczne wymagają czyszczenia filtrów papierowych lub elektrostatycznych zabezpieczających silnik. Niestety we wszystkich tych rozwiązaniach oczyszczanie filtrów jest czynnością żmudną i nie należy do przyjemności. Wyjątkiem są jednostki o konstrukcji rozdzielonej, tzw. splity. Dzięki rozdzieleniu separatora zanieczyszczeń od silnika wygospodarowano większą komorę cykloniczną, dodatkowy filtr włosów oraz bardzo łatwy dostęp do filtra elektrostatycznego. Łatwość obsługi odkurzaczy typu SPLIT pozwala na utrzymanie w czystości filtrów, dzięki czemu urządzenia charakteryzują się lepszą wydajnością oraz skutecznością filtracji.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Rury i kształtki w instalacji centralnego...

Powietrze z kurzem zasysane podczas odkurzania jest transportowane do jednostki centralnej siecią...

Odkurzacz centralny czy zwykły? Poznaj działanie...

W czym odkurzacz centralny będzie lepszy od zwykłego? Choć droższy, zapewnia znacznie większą wygodę. System...

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe...

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były...

Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.