| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Jednostka centralna w instalacji centralnego odkurzania

Jednostka centralna w instalacji centralnego odkurzania

Jednostka centralna w systemie centralnego odkurzania jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza i pełni takie jak on funkcje. Zobacz, jakie są rodzaje jednostek centralnych i czym się kierować, wybierając model najlepszy dla Twoich potrzeb.

Jednostka centralna działa jak zwykły odkurzacz, to znaczy wytwarza podciśnienie pozwalające wciągać kurz, oczyszcza zassane wraz z nim powietrze i wydmuchuje je, z tą jednak różnicą, że na zewnątrz domu, a nie z powrotem do pomieszczenia.

W obudowie jednostki mającej zazwyczaj kształt walca różnej wielkości znajdują się:

  • silnik,
  • separator zanieczyszczeń (rodzaj filtra) 
  • pojemnik na kurz.

Dostępne na rynku modele odkurzaczy różnią się mocą silników, sposobem filtracji oraz konstrukcją.

Sprawdź, ile trzeba zapłacić za system centralnego odkurzania

Wszystkie elementy jednostki centralnej mogą być umieszczone we wspólnej obudowie. Mówimy wtedy, że jest to jednostka kompaktowa. Instaluje się ją zwykle w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym miejscu, najlepiej z dala od pomieszczeń mieszkalnych (aby nie było słychać, jak pracuje) i w najniższym punkcie instalacji (żeby ułatwić drogę do niej większym i cięższym zanieczyszczeniom). Aby zamontować jednostkę centralną potrzebne są gniazdo instalacji elektrycznej do podłączenia zasilania oraz swobodny dostęp do jednostki, aby co jakiś czas wygodnie usuwać z niej nagromadzone zanieczyszczenia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

W obudowie kompaktowej jednostki centralnej znajdują się: silnik, filtr (lub filtry) oczyszczający powietrze zasysane przez odkurzacz oraz zbiornik na kurz

Autor: Mariusz Bykowski

Jednostki typu split składają się z dwóch­ części, co pozwala na oddzielenie silnika od reszty elementów i umieszczenie go w innym miejscu

Niektóre jednostki, tzw. jednostki centralne typu split, składają się z dwóch osobnych części – jednej z silnikiem i drugiej z separatorem zanieczyszczeń (najczęściej cyklonicznym), a czasem także dodatkowo filtrem włosów. Część jednostki zawierająca silnik może być umieszczona w innym miejscu niż ta z separatorem, na przykład przy wyrzutni powietrza.

Silnik. Odkurzacze centralne mają silniki o znacznie większej mocy niż przenośne – nawet do 3 kW, czyli mniej więcej dwukrotnie przewyższającej tę potrzebną do odkurzania domu o powierzchni 200 m2. Większość z nich ma tak zwany by-pass oddzielający obieg powietrza kierowany do chłodzenia elementów silnika od obiegu brudnego powietrza. Silnik jest chłodzony powietrzem, które zostało zassane przy odkurzaniu, a następnie oczyszczone.
Wyjątek stanowią najtańsze odkurzacze z jednorazowymi workami papierowymi i tak zwanymi silnikami przelotowymi.

Separacja zanieczyszczeń, czyli oddzielenie ich od powietrza wciąganego do odkurzacza podczas sprzątania, może się odbywać na różne sposoby. Najprostszy polega na przetłoczeniu powietrza przez papierowy lub tkaninowy worek będący jednocześnie zbiornikiem na kurz, podobnie jak w odkurzaczach tradycyjnych. Papierowe wyrzuca się po napełnieniu, tkaninowe – po wytrzepaniu lub wypraniu – mogą być używane wielokrotnie. Worki stosowane w jednostkach centralnych mają znacznie większą pojemność niż te do odkurzaczy tradycyjnych, dzięki czemu trzeba je rzadziej wymieniać.

Szczególnym typem worka jest tak zwany worek odwrócony, który podczas odkurzania wypełnia się kurzem, a po ustaniu pracy silnika opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wypadają kurz i śmieci. W ten sposób worek sam się oczyszcza. Nie jest to jednak czyszczenie na tyle dokładne, by wystarczyło, więc od czasu do czasu worek należy dokładnie wytrzepać.
Bardziej popularnym sposobem separacji zanieczyszczeń w odkurzaczach centralnych są tak zwane separatory cykloniczne (odśrodkowe). Przepływające przez nie powietrze wiruje z dużą prędkością, dzięki czemu drobiny kurzu są z niego wypychane przez siłę odśrodkową i po ściankach separatora zsuwają się do specjalnego zbiorniku, który trzeba co pewien czas opróżniać. Siła ssania odkurzacza nie zmniejsza się wraz z napełnianiem się zbiornika, dzięki czemu odkurzanie jest przez cały czas równie efektywne.
Skuteczność filtracji – choć i tak jest duża – można jeszcze poprawić, montując dodatkowe filtry – papierowe, piankowe, elektrostatyczne
albo samooczyszczające z materiału antystatycznego. W jednostkach centralnych typu split są zazwyczaj separatory cykloniczne.

Zbiorniki na kurz i śmieci. W zależności od modelu i wielkości jednostki centralnej mają pojemność od 12 do 40 l. Teoretycznie wystarczy je opróżniać nie częściej dwa-trzy razy w roku. Warto jednak nie zwlekać z tym dłużej niż cztery miesiące. Ze względów higienicznych lepiej, gdy kurz i śmieci nie zalegają w nich nadmiernie długo. Do niektórych pojemników na kurz możnawkładać zwykłe jednorazowe worki foliowe, co ułatwia tę czynność.

WARTO WIEDZIEĆ

Z jednostki centralnej na zewnątrz
Powietrze oczyszczone z kurzu w jednostce centralnej jest usuwane poza budynek przez wyrzutnię zwaną też gniazdem wylotowym. Należy ją umieścić 15-40 cm nad poziomem terenu, aby strumień powietrza wyrzucany z dużą prędkością nie uderzał zbyt gwałtownie o ziemię i nie powodował nadmiernego hałasu. Odcinek instalacji między jednostką centralną a wyrzutnią (rura wylotowa) powinien mieć maksymalnie 6 m. Jeżeli z jakichś powodów musi być dłuższy, lepiej zwiększyć jego średnicę. Warto także zamontować tłumik, który zmniejszy hałas. Wyrzutnia często jest osłonięta klapką zamykającą instalację i chroniącą ją na przykład przed gryzoniami.

Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny czy zwykły? Poznaj działanie...

W czym odkurzacz centralny będzie lepszy od zwykłego? Choć droższy, zapewnia znacznie większą wygodę. System...

Sposób na dom bez kurzu i alergenów. Wypróbuj...

Odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym nie jest już luksusem dostępnym dla nielicznych. To wygodne...

Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....