| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Instalacja centralnego odukrzania: dlaczego warto?

Instalacja centralnego odukrzania: dlaczego warto?

Czysto, cicho i wygodnie. To najważniejsze zalety odkurzaczy centralnych. Dowiedz się, czemu je zawdzięczają i dlaczego warto zainwestować w system centralnego odkurzania.

Odkurzacz centralny to... czystość

Za czystość odpowiada system filtracji, w który są wyposażone jednostki centralne. Jest oparty na cyklonie oraz mikrowłókninowym, samoczyszczącym worku odwróconym. Taki układ zapewnia oczyszczanie wydmuchiwanego powietrza i ogranicza do minimum czynności eksploatacyjne.

Jak to działa? Powietrze z zabrudzeniami jest zasysane przez turbinę. Systemem rur dociera do jednostki centralnej przez wlot ssący. Odpowiednie umieszczenie wlotu nadaje strumieniowi powietrza ruch obrotowy (stąd nazwa – cyklon) – po obwodzie metalowej obudowy odkurzacza.

Zobacz, jak dobrze zaplanować system centralnego odkurzania...

Dzięki temu grubsze zabrudzenia trafiają prosto do zbiornika na kurz. W efekcie powietrze jest już w znacznej mierze oczyszczone, ale wtedy jest jeszcze filtrowane przez mikrowłókninowy, samoczyszczący worek odwrócony. W trakcie pracy turbiny jest on wyprężony ku górze. Po wyłączeniu odkurzacza opada na dół, strząsając zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni. W ten sposób siła ssąca odkurzacza długo utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Oznacza to, że nieczystości zbierające się w pojemniku nie wpływają na moc ssania – tak jak to ma miejsce w tradycyjnych odkurzaczach.

Autor: Aertecnica

Centralne odkurzanie wielu osobom wydaje się luksusowym zbytkiem. Jednak gdy dobrze poznamy jego zalety, okazuje się wartościowym urządzeniem. Nie tylko ułatwia sprzątanie, ale też pozwala to czynić bez hałasu i kurzu.

Dla alergików wielkie znaczenie ma również fakt, że zassany kurz i bytujące w nim roztocza definitywnie opuszczają sprzątane pomieszczenia. Nie są z powrotem wydmuchiwane do wnętrz jak podczas sprzątania tradycyjnym odkurzaczem. W domu nie pojawia się też nigdy przykry zapach, który często wydobywa się ze zwykłego odkurzacza.

Odkurzacz centralny to... cisza

Ciszę gwarantuje lokalizacja jednostki centralnej. Ponieważ zwykle jest ona instalowana w pomieszczeniach gospodarczych, hałas powstający podczas jej pracy nie zakłóca ciszy. Mimo że niejednokrotnie ma moc znacznie przekraczającą tę właściwą dla odkurzaczy tradycyjnych, gdy jedna osoba sprząta, pozostałe mogą bez problemu oglądać telewizję, słuchać muzyki, rozmawiać przez telefon, czy nawet spać.

Dobra lokalizacja gwarancją ciszy
To, że podczas pracy centralnego odkurzacza można bez problemu słuchać muzyki, a nawet spać, zawdzięczamy lokalizacji jednostki centralnej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jednostkę centralną wiesza się najczęściej na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym

Autor: Andrzej T. Papliński

Dobrym miejscem na montaż jednostki centralnej jest także kotłownia

Odkurzacz centralny to... wygoda

Za wygodę odpowiada idea systemu oraz jego akcesoria. Dzięki temu, że nie trzeba przemieszczać się po domu z ciężkim odkurzaczem, nie ma ryzyka poobijania nim mebliczy narożników ścian. Nikomu też nie grozi potknięcie się o plączący się pod nogami przewód elektryczny.

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza ułatwiają też rozmaite akcesoria. W kuchni znakomicie sprawdzi się szufelka automatyczna. Zamontowana w cokole kuchennej szafki zastępuje wąż ssący – śmieci zamiecione w pobliże szufelki, po wciśnięciu nogą przycisku (nie trzeba się schylać) znikną po prostu we wnętrzu instalacji.

Do węża można dodawać różnego rodzaju szczotki i ssawki do sprzątania rozmaitych powierzchni oraz teleskopy umożliwiające dotarcie do dowolnych, nawet trudno dostępnych miejsc. Podobnie jest w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Wielu użytkowników ceni również to, że w odkurzaczu centralnym nie musi wymieniać jednorazowych worków papierowych. Filtr odkurzacza centralnego jest zamontowany na stałe, a jego jedynym zadaniem jest oczyszczanie powietrza usuwanego na zewnątrz domu. Śmieci z pojemnika odkurzacza wyrzuca się nie częściej niż raz na dwa-trzy miesiące.

Najważniejsza jest wygoda
Niejednego skusi już sam fakt, że nie trzeba ciągać za sobą po domu odkurzacza, a są jeszcze inne zalety...

Autor: Andrzej Szandomirski

Aby włączyć odkurzacz, wystarczy wetknąć wąż do gniazda lub przycisnąć przycisk na jego końcówce

Autor: Santech

W kuchni lub przedpokoju można zainstalować tak zwaną automatyczną szufelkę, która pozwoli szybko pozbyć się okruchów bez konieczności podłączania węża

Odkurzacze centralne – pułapki eksploatacyjne

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Z czego składa się system centralnego odkurzania?...

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe...

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były...

Rury i kształtki w instalacji centralnego...

Powietrze z kurzem zasysane podczas odkurzania jest transportowane do jednostki centralnej siecią...

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...