| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Gniazda ssące, niezbędny element systemu centralnego odkurzania

Gniazda ssące, niezbędny element systemu centralnego odkurzania

Gniazda ssące są jedynym elementem systemu centralnego odkurzania widocznym w pomieszczeniach mieszkalnych również wtedy, kiedy nie używa się odkurzacza. Jeśli odpowiednio dobierze się je do wyglądu wnętrza, nie rzucają się w oczy i nie psują wystroju.

Liczba i rozmieszczenie gniazd ssących muszą być zaplanowane w taki sposób, aby po podłączeniu do nich węża dało się wysprzątać cały dom, w tym również pomieszczenia gospodarcze, WC, schody na piętro i wejściowe oraz – jeżeli jest – także taras przed domem. Im jest ich mniej, tym instalacja centralnego odkurzania może być prostsza, a dzięki temu i tańsza. Nie warto jednak przesadzać, bo wtedy trzeba używać bardzo długiego węża (najdłuższy ma 15 m i można go jeszcze przedłużać), a to może być niewygodne.

W domu jednorodzinnym w zależności od jego wielkości instaluje się zwykle od dwóch do czterech gniazd. Jedno powinno obsługiwać od 50 do 100 m2. Umieszcza się je tuż przy podłodze w miejscach, w których nie zostaną zasłonięte przez meble i będą łatwo dostępne.

W niektórych pomieszczeniach częściej niż gdzie indziej jest potrzeba sprzątnięcia czegoś z podłogi, na przykład okruchów w kuchni czy piasku w holu. Warto zamontować tam tak zwane automatyczne szufelki, czyli umieszczone przy podłodze zamykane szczeliny podłączone do instalacji centralnego odkurzania. Wystarczy wtedy zamieść zanieczyszczenia w pobliże szczeliny, a ta po otwarciu wessie je, bez potrzeby podłączania węża.

Rodzaj zastosowanych gniazd ssących decyduje o sposobie włączania odkurzacza – czasem wystarczy włożenie końcówki węża do otworu gniazda, a niekiedy należy jeszcze przełączyć przycisk na jego uchwycie. Węże z przełącznikiem są wprawdzie droższe, ale wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba ich wyjmować z gniazda, aby wyłączyć odkurzacz.

Oprócz funkcji włącz-wyłącz przełącznik może mieć także funkcję elektronicznej regulacji mocy odkurzacza. Przy takich sposobach jego uruchamiania do każdego gniazda musi być doprowadzony kabel elektryczny. Inne metody włączania odkurzacza, na przykład falą powietrza wytworzoną przez złożenie teleskopowej rączki na końcu węża, radiowy, akustyczny lub polegający na otwarciu klapy gniazda ssącego, są rzadziej stosowane.

Przeczytaj dodatkowo:
Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe...

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były...

Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

System centralnego odkurzania. Zasady działania i...

Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.