| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Elementy systemu centralnego odkurzania. Ile trzeba za nie zapłacić?

Elementy systemu centralnego odkurzania. Ile trzeba za nie zapłacić?

Centralny odkurzacz jest złożony nie tylko z urządzenia takiego jak odkurzacz tradycyjny. To też cały system, na który składa się wiele elementów. Zobacz, jak zbudowana jest instalacja centralnego odkurzania. 

Odkurzacza centralnego nie kupuje się jako gotowego do użycia od zaraz produktu. Ponieważ jest instalacją, podobnie jak inne instalacje w domu (na przykład centralne ogrzewanie) trzeba go wcześniej dobrze zaplanować. A przewody i gniazda ssące warto ułożyć i zamontować na wczesnym etapie budowy domu, jeszcze zanim rozpoczną się prace wykończeniowe.

Dowiedz się także, na co zwrócić uwagę wybierając centralny odkurzacz...

Elementy instalacji centralnego odkurzania

  • jednostka centralna wytwarzająca podciśnienie w instalacji zamontowana na stałe w wybranym miejscu w domu
  • sieć rur z tworzywa sztucznego ukrytych w ścianach i/lub podłodze (albo obudowanych, żeby nie były widoczne) łączących jednostkęcentralną z gniazdami ssącymi; 
  • gniazda ssące zamontowane w kilku miejscach w domu wybranych w taki sposób, aby po podłączeniu węża ssącego możliwe było odkurzenie całej powierzchni domu, a w miarę potrzeby również tarasu czy zaparkowanego przed domem samochodu;
  • akcesoria do sprzątania, czyli wąż ssący oraz ssawki i szczotki o różnym przeznaczeniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Santech

Jednostka centralna odkurzacza może znaleźć się w kotlowni, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym

Zrobienie instalacji centralnego odkurzania w istniejącym, użytkowanym domu nie jest wprawdzie wykluczone, ale bardzo kłopotliwe. Jeśli już się na nie zdecydujemy, to najlepiej skoordynować je z ewentualnym remontem.

Prace dobrze jest powierzyć wyspecjalizowanej firmie, choć nie są bardzo skomplikowane i powinien im podołać każdy instalator. Ten, kto zdecyduje się na samodzielne wykonanie systemu, musi bezwzględnie przestrzegać zasad montażu (zwłaszcza tych dotyczących sposobu prowadzenia przewodów) zawartych w instrukcji producenta.

Ile kosztuje system centralnego odkurzania?

Instalacja systemu centralnego odkurzania to niemały wydatek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że da się bez niego żyć. Z drugiej strony to tylko kropla w morzu wydatków na budowę i wyposażenie domu, a za to jaka wygoda.

Koszt zależy od wielkości i stopnia skomplikowania instalacji oraz wybranego modelu jednostki centralnej. W domu o powierzchni około 200 m2, na centralny odkurzacz (urządzenie, materiały i standardowe wyposażenie) oraz robociznę wydamy nie mniej niż 4-5 tys. zł. Inwestycję można jednak podzielić na dwa etapy:

  • pierwszy – tańszy – polegający na kupnie i rozprowadzeniu przewodów i montażu gniazd (to należy zrobić podczas budowy domu)
  • drugi – bardziej kosztowny – zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów, z którym można poczekać, aż uzbiera się odpowiednią ilość gotówki.

W Polsce nie produkuje się centralnych odkurzaczy, ale wiele firm zajmuje się ich dystrybucją. Najpopularniejsze są systemy amerykańskie. Gwarancja udzielana przez producenta lub dystrybutora na jednostkę centralną wynosi od roku do pięciu lat. Jeśli montaż zlecimy firmie, otrzymamy również gwarancję na wykonanie instalacji – nawet do 10 lat. Bezpośrednio po wykonaniu instalacja powinna być też sprawdzona, a jej odbiór potwierdzony pisemnym protokołem.

Przed zakupem jednostki i zainstalowaniem systemu warto się dokładnie zapoznać z warunkami gwarancji.

Na co zwrócić uwagę wybierając centralny odkurzacz? Podpowiadamy, jakich reguł warto przestrzegać

W nowoczesnym domu naszpikowanym instalacjami nie powinno zabraknąć centralnego odkurzacza. Nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Wybieramy nowoczesny odkurzacz centralny

Zakup odkurzacza centralnego, jaki i tradycyjnego to temat bliski niemalże każdemu. Samodzielny wybór...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...