| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego odkurzania

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego odkurzania

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne w zachowaniu czystości podłogi w kuchni będzie centralne odkurzanie. Jednym z elementów instalacji centralnego odkurzacza jest automatyczna szufelka, do której wystarczy zamieść śmieci.

Gdy chcemy mieć w kuchni wyspę, a  jednocześnie decydujemy się na zainstalowanie w domu centralnego odkurzania, warto zamontować automatyczną szufelkę, która przydaje się zwłaszcza w kuchni z centralnie umieszczonym warsztatem pracy.

Automatyczna szufelka

Jest to szczelinowa końcówka do montażu tuż nad podłogą. Jednostka centralna uruchomiona nożnym przyciskiem znajdującym się przy szczelinie zasysa przez nią śmieci podmiecione zwykłą szczotką – okruchy, resztki jedzenia itp. Szufelka może być zamontowana w  cokole szafki lub w ścianie.

Po podłogą

Jedynym problemem jest poprowadzenie rury ssącej i przewodu sterującego łączących szufelkę z jednostką centralną odkurzacza. W przypadku wyspy trzeba to zrobić w podłodze – pod posadzką. Typowe rury mają średnicę 52 mm, więc w wylewce potrzebna jest bruzda co najmniej tej głębokości. Jeśli pod kuchnią znajduje się piwnica, rurę można poprowadzić pod stropem w niżej usytuowanym pomieszczeniu. Oczywiście montaż jest najmniej kłopotliwy, gdy się go przeprowadza przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w domu. Na późniejszym etapie konieczne jest usunięcie okładziny posadzki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mebel Rust

Centralne odkurzanie w wyspie kuchennej należy uwzględnić już na etapie budowy (fot. MEBEL RUST).

Jak wykonać centralne odkurzanie przy kuchennej wyspie?

Planując przebieg rur, należy brać pod uwagę, że zanieczyszczenia nie mogą być nimi transportowane w górę na długich odcinkach. Zmiany kierunku prowadzenia rury powinny być łagodne – nie wolno wykorzystywać do nich krótkich kolan przeznaczonych do podłączania gniazd ssących. Każda zmiana kierunku powoduje powstanie znacznych oporów przepływu, więc im jest ich więcej, tym mniejsza siła ssania.

Do wykonania instalacji powinno się używać wyłącznie elementów przeznaczonych do danego systemu. Trzeba je ze sobą dokładnie skleić, bo jest to warunkiem uzyskania szczelności. Wsuwanie rury w rurę czy łączenie ich gumową uszczelką jest przyczyną zakłóceń w  przepływie powietrza, co może doprowadzić do zapchania rury transportowanymi zanieczyszczeniami.

Nieszczelności, które mogą się pojawić w połączeniach wykonanych niezgodnie z przyjętymi dla systemu zasadami, powodują zmniejszenie siły ssania. Są też przyczyną głośnej pracy instalacji. Do cięcia rur należy używać specjalnego noża do rur z PCW – dzięki temu rura zostanie ucięta dokładnie pod kątem prostym i nie powstaną na niej zadziory utrudniające prawidłowe sklejenie oraz transport zanieczyszczeń. Każde gniazdo ssące i szufelkę automatyczną trzeba połączyć z jednostką centralną przewodem sterującym. Prowadzi się go od gniazda do gniazda, każde z nich podłączając równolegle. Przewód najlepiej zamocować opaskami do rury ssącej.

Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny - czysty dom bez alergii

Nowoczesne systemy odkurzaczy centralnych to urządzania przyjazne alergikom. Bez większego trudu usuną 100%...

Centralne odkurzanie, idealny sposób na domowe...

Centralne odkurzanie to rozwiązanie, które doceni każda gospodyni domowa - porządki jeszcze nigdy nie były...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...