| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego odkurzania

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego odkurzania

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne w zachowaniu czystości podłogi w kuchni będzie centralne odkurzanie. Jednym z elementów instalacji centralnego odkurzacza jest automatyczna szufelka, do której wystarczy zamieść śmieci.

Gdy chcemy mieć w kuchni wyspę, a  jednocześnie decydujemy się na zainstalowanie w domu centralnego odkurzania, warto zamontować automatyczną szufelkę, która przydaje się zwłaszcza w kuchni z centralnie umieszczonym warsztatem pracy.

Automatyczna szufelka

Jest to szczelinowa końcówka do montażu tuż nad podłogą. Jednostka centralna uruchomiona nożnym przyciskiem znajdującym się przy szczelinie zasysa przez nią śmieci podmiecione zwykłą szczotką – okruchy, resztki jedzenia itp. Szufelka może być zamontowana w  cokole szafki lub w ścianie.

Po podłogą

Jedynym problemem jest poprowadzenie rury ssącej i przewodu sterującego łączących szufelkę z jednostką centralną odkurzacza. W przypadku wyspy trzeba to zrobić w podłodze – pod posadzką. Typowe rury mają średnicę 52 mm, więc w wylewce potrzebna jest bruzda co najmniej tej głębokości. Jeśli pod kuchnią znajduje się piwnica, rurę można poprowadzić pod stropem w niżej usytuowanym pomieszczeniu. Oczywiście montaż jest najmniej kłopotliwy, gdy się go przeprowadza przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w domu. Na późniejszym etapie konieczne jest usunięcie okładziny posadzki.

Autor: Mebel Rust

Centralne odkurzanie w wyspie kuchennej należy uwzględnić już na etapie budowy (fot. MEBEL RUST).

Jak wykonać centralne odkurzanie przy kuchennej wyspie?

Planując przebieg rur, należy brać pod uwagę, że zanieczyszczenia nie mogą być nimi transportowane w górę na długich odcinkach. Zmiany kierunku prowadzenia rury powinny być łagodne – nie wolno wykorzystywać do nich krótkich kolan przeznaczonych do podłączania gniazd ssących. Każda zmiana kierunku powoduje powstanie znacznych oporów przepływu, więc im jest ich więcej, tym mniejsza siła ssania.

Do wykonania instalacji powinno się używać wyłącznie elementów przeznaczonych do danego systemu. Trzeba je ze sobą dokładnie skleić, bo jest to warunkiem uzyskania szczelności. Wsuwanie rury w rurę czy łączenie ich gumową uszczelką jest przyczyną zakłóceń w  przepływie powietrza, co może doprowadzić do zapchania rury transportowanymi zanieczyszczeniami.

Nieszczelności, które mogą się pojawić w połączeniach wykonanych niezgodnie z przyjętymi dla systemu zasadami, powodują zmniejszenie siły ssania. Są też przyczyną głośnej pracy instalacji. Do cięcia rur należy używać specjalnego noża do rur z PCW – dzięki temu rura zostanie ucięta dokładnie pod kątem prostym i nie powstaną na niej zadziory utrudniające prawidłowe sklejenie oraz transport zanieczyszczeń. Każde gniazdo ssące i szufelkę automatyczną trzeba połączyć z jednostką centralną przewodem sterującym. Prowadzi się go od gniazda do gniazda, każde z nich podłączając równolegle. Przewód najlepiej zamocować opaskami do rury ssącej.

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i wygodnie

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Utrzymanie wnętrza w czystości: sposoby na...

Odpowiednie rozplanowanie wnętrza pomoże w utrzymaniu porządku. Strefowanie pomieszczeń, nowoczesne...

Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

Odkurzacz centralny. Jak dobrać system odkurzania...

Systemy odkurzania centralnego stają się bardzo popularne. Kiedy powinieneś zdecydować się na odkurzacz...

Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Jednostka centralna w instalacji centralnego...

Jednostka centralna w systemie centralnego odkurzania jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.