| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » ABC centralnego odkurzania

ABC centralnego odkurzania

Termin - centralne odkurzanie jest nam dobrze znany, warto również zapoznać się z nazewnictwem poszczególnych elementów wchodzących w skład całej instalacji.

Autor: Santech

Separator cykloniczny - filtr wykorzystujący zjawisko siły odśrodkowej: odrzucone nią cięższe od powietrza cząsteczki kurzu uderzają o ścianki i zsuwają się w dół do zbiornika. Niezależnie od stopnia napełnienia odkurzacza zanieczyszczeniami pracuje on z jednakową efektywnością. W niektórych odkurzaczach centralnych z separatorami odśrodkowymi – w celu poprawy skuteczności separacji – montuje się dodatkowo filtry (papierowe, piankowe lub elektrostatyczne).

Worek odwrócony – filtr w kształcie worka zamocowanego nad zbiornikiem na kurz. Podczas odkurzania powietrze przepływa przez niego i wypełnia go kurzem. Po wyłączeniu silnika worek opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wpada zebrany w worku kurz. W ten sposób worek sam się oczyszcza (stąd jego nazwa). Mimo tej zalety worek trzeba jednak co jakiś czas dokładnie wytrzepać: nie wszystkie bowiem zanieczyszczenia przedostają się do zbiornika na kurz, a gromadzący się w separatorze kurz zmniejsza efektywność odkurzania;

Worek papierowy – najprostsza metoda filtracji wykorzystująca jednorazowe worki papierowe lub wielokrotnego użytku worki z tkaniny. Takie separatory są jednocześnie zbiornikiem na kurz (podobnie jak w odkurzaczach tradycyjnych). Są jednak znacznie większe od tych, które są w naszych domowych odkurzaczach, dzięki czemu mogą być rzadziej wymieniane lub trzepane.

Gniazdo ssawne – gniazdo instalowane w ścianie pomieszczeń mieszkalnych połączone siecią przewodów z jednostką centralną.

Wąż giętki – wąż o długości od 7,5 do 15 mb, element wyposażenia do sprzątania niezbędny do użytkowania odkurzacza, jedną stronę węża giętkiego umieszcza się w gnieździe ssawnym, na drugim końcu instaluje ssawki do sprzątania znane z urządzeń przenośnych

Wyrzutnia powietrza – element instalacji montowany na elewacji budynku kończący instalacje wydechową odkurzacza centralnego, bardzo często wyrzutnia powietrza posiada klapkę zamykającą instalacje przed ingerencją np. przed gryzoniami.

Instalacja sterująca (elektryczna) – przewody elektryczne poprowadzone wzdłuż rur instalacyjnych w ścianach które do każdego gniazda będą doprowadzały prąd sterujący włączaniem i wyłączaniem odkurzacza centralnego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z instalacją centralnego odkurzania - czysto i...

Centralne odkurzanie nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale ten, kto je zamontuje podczas budowy lub...

Z czego składa się system centralnego odkurzania?...

Instalacja odkurzacza centralnego to dla większości znacznie ułatwienie w sprzątaniu. Jednak jego montaż...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...

Wybór odkurzacza centralnego do domu: na co...

Odkurzacz centralny to znaczna pomoc w sprzątaniu domu. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję warto podczas...

Gniazda ssące, niezbędny element systemu...

Gniazda ssące są jedynym elementem systemu centralnego odkurzania widocznym w pomieszczeniach mieszkalnych...

System centralnego odkurzania. Zasady działania i...

Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa...