| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » ABC centralnego odkurzania

ABC centralnego odkurzania

Termin - centralne odkurzanie jest nam dobrze znany, warto również zapoznać się z nazewnictwem poszczególnych elementów wchodzących w skład całej instalacji.

Autor: Santech

Separator cykloniczny - filtr wykorzystujący zjawisko siły odśrodkowej: odrzucone nią cięższe od powietrza cząsteczki kurzu uderzają o ścianki i zsuwają się w dół do zbiornika. Niezależnie od stopnia napełnienia odkurzacza zanieczyszczeniami pracuje on z jednakową efektywnością. W niektórych odkurzaczach centralnych z separatorami odśrodkowymi – w celu poprawy skuteczności separacji – montuje się dodatkowo filtry (papierowe, piankowe lub elektrostatyczne).

Worek odwrócony – filtr w kształcie worka zamocowanego nad zbiornikiem na kurz. Podczas odkurzania powietrze przepływa przez niego i wypełnia go kurzem. Po wyłączeniu silnika worek opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wpada zebrany w worku kurz. W ten sposób worek sam się oczyszcza (stąd jego nazwa). Mimo tej zalety worek trzeba jednak co jakiś czas dokładnie wytrzepać: nie wszystkie bowiem zanieczyszczenia przedostają się do zbiornika na kurz, a gromadzący się w separatorze kurz zmniejsza efektywność odkurzania;

Worek papierowy – najprostsza metoda filtracji wykorzystująca jednorazowe worki papierowe lub wielokrotnego użytku worki z tkaniny. Takie separatory są jednocześnie zbiornikiem na kurz (podobnie jak w odkurzaczach tradycyjnych). Są jednak znacznie większe od tych, które są w naszych domowych odkurzaczach, dzięki czemu mogą być rzadziej wymieniane lub trzepane.

Gniazdo ssawne – gniazdo instalowane w ścianie pomieszczeń mieszkalnych połączone siecią przewodów z jednostką centralną.

Wąż giętki – wąż o długości od 7,5 do 15 mb, element wyposażenia do sprzątania niezbędny do użytkowania odkurzacza, jedną stronę węża giętkiego umieszcza się w gnieździe ssawnym, na drugim końcu instaluje ssawki do sprzątania znane z urządzeń przenośnych

Wyrzutnia powietrza – element instalacji montowany na elewacji budynku kończący instalacje wydechową odkurzacza centralnego, bardzo często wyrzutnia powietrza posiada klapkę zamykającą instalacje przed ingerencją np. przed gryzoniami.

Instalacja sterująca (elektryczna) – przewody elektryczne poprowadzone wzdłuż rur instalacyjnych w ścianach które do każdego gniazda będą doprowadzały prąd sterujący włączaniem i wyłączaniem odkurzacza centralnego.

Polubić odkurzanie

Atuty odkurzacza centralnego najlepiej można docenić w domach piętrowych lub bardzo rozległych. Nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...

Nowoczesne odkurzacze centralne do domu: poznaj...

Nie ulega wątpliwości, że centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto...

Rury i kształtki w instalacji centralnego...

Powietrze z kurzem zasysane podczas odkurzania jest transportowane do jednostki centralnej siecią...

Ekspert wyjaśnia: czy można zamontować odkurzacz...

Chciałbyś mieć odkurzacz centralny, ale boisz się, że w twym starym domu nie da się go zainstalować? Twoje...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.