| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » ABC centralnego odkurzania

ABC centralnego odkurzania

Termin - centralne odkurzanie jest nam dobrze znany, warto również zapoznać się z nazewnictwem poszczególnych elementów wchodzących w skład całej instalacji.

Autor: Santech

Separator cykloniczny - filtr wykorzystujący zjawisko siły odśrodkowej: odrzucone nią cięższe od powietrza cząsteczki kurzu uderzają o ścianki i zsuwają się w dół do zbiornika. Niezależnie od stopnia napełnienia odkurzacza zanieczyszczeniami pracuje on z jednakową efektywnością. W niektórych odkurzaczach centralnych z separatorami odśrodkowymi – w celu poprawy skuteczności separacji – montuje się dodatkowo filtry (papierowe, piankowe lub elektrostatyczne).

Worek odwrócony – filtr w kształcie worka zamocowanego nad zbiornikiem na kurz. Podczas odkurzania powietrze przepływa przez niego i wypełnia go kurzem. Po wyłączeniu silnika worek opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wpada zebrany w worku kurz. W ten sposób worek sam się oczyszcza (stąd jego nazwa). Mimo tej zalety worek trzeba jednak co jakiś czas dokładnie wytrzepać: nie wszystkie bowiem zanieczyszczenia przedostają się do zbiornika na kurz, a gromadzący się w separatorze kurz zmniejsza efektywność odkurzania;

Worek papierowy – najprostsza metoda filtracji wykorzystująca jednorazowe worki papierowe lub wielokrotnego użytku worki z tkaniny. Takie separatory są jednocześnie zbiornikiem na kurz (podobnie jak w odkurzaczach tradycyjnych). Są jednak znacznie większe od tych, które są w naszych domowych odkurzaczach, dzięki czemu mogą być rzadziej wymieniane lub trzepane.

Gniazdo ssawne – gniazdo instalowane w ścianie pomieszczeń mieszkalnych połączone siecią przewodów z jednostką centralną.

Wąż giętki – wąż o długości od 7,5 do 15 mb, element wyposażenia do sprzątania niezbędny do użytkowania odkurzacza, jedną stronę węża giętkiego umieszcza się w gnieździe ssawnym, na drugim końcu instaluje ssawki do sprzątania znane z urządzeń przenośnych

Wyrzutnia powietrza – element instalacji montowany na elewacji budynku kończący instalacje wydechową odkurzacza centralnego, bardzo często wyrzutnia powietrza posiada klapkę zamykającą instalacje przed ingerencją np. przed gryzoniami.

Instalacja sterująca (elektryczna) – przewody elektryczne poprowadzone wzdłuż rur instalacyjnych w ścianach które do każdego gniazda będą doprowadzały prąd sterujący włączaniem i wyłączaniem odkurzacza centralnego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Montaż odkurzacza centralnego. Jak rozprowadzić...

Montaż odkurzacza centralnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a...

Utrzymanie wnętrza w czystości: sposoby na...

Odpowiednie rozplanowanie wnętrza pomoże w utrzymaniu porządku. Strefowanie pomieszczeń, nowoczesne...

Odkurzacz centralny czy zwykły? Poznaj działanie...

W czym odkurzacz centralny będzie lepszy od zwykłego? Choć droższy, zapewnia znacznie większą wygodę. System...