| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Centralny odkurzacz w domu, to najlepszy sposób na pozbycie się kurzu i hałasu

Centralny odkurzacz w domu, to najlepszy sposób na pozbycie się kurzu i hałasu

Centralne odkurzanie nie jest jeszcze w Polsce standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych i na taką chwilę, jeśli w ogóle nadejdzie, trzeba będzie długo czekać. Jednak wielu inwestorów budujących domy decyduje się na zainstalowanie centralnego odkurzacza. Zobacz, dlaczego warto mieć system centralnego odkurzania?

Wśród argumentów przemawiających „za” instalacją systemu centralnego odkurzania jest m.in. taki, że centralny odkurzacz podnosi standard domu, a tym samym jego wartość przy ewentualnej sprzedaży czy wynajmie. Sprawdźmy, czy są jeszcze jakieś inne "za"...

Twierdzenie, że odkurzacz centralny jest niezbędny do życia, jest nadużyciem. Faktem jest natomiast, że może je uczynić bardziej komfortowym. W domu sprzątanym centralnym odkurzaczem będzie mniej kurzu i hałasu, a posługujący się nim domownicy z pewnością docenią wygodę, z jaką szybko i dokładnie zdołają usunąć kurz nawet z trudno dostępnych zakamarków.

Dowiedz się także:

Centralny odkurzacz dla większej wygody

Jednostka centralna, czyli zasadniczy element centralnego odkurzacza, jest równie duża co korpus tradycyjnego odkurzacza, a często większa. Odkurzacz centralny ma jednak tę przewagęnad tradycyjnym, że jest na stałe zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym dogodnym miejscu w domu i podczas sprzątania nie musimy go ze sobą przenosić do kolejnych pomieszczeń. Komfort takiego rozwiązania daje się odczuć zwłaszcza w domu piętrowym, gdzie z niewygodnym i przeważnie dość ciężkim odkurzaczem trzeba się wdrapywać na piętro, a nierzadko także poddasze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Smart Arrows

Skuteczne, wygodne i ciche – takie może być sprzątanie w domu z systemem centralnego odkurzania

Jeżeli nie ma odkurzacza, to nie ma również kabla elektrycznego, który w tradycyjnych rozwiązaniach ciągnie się za nim, plącze i owija, o co się da. Każdy, kto choć raz wyjmował z tradycyjnego odkurzacza wypełniony po brzegi pojemnik na kurz, wie, jak nieprzyjemne jest to zajęcie. Zapewne doceni więc fakt, że mając odkurzacz centralny, nie będzie zmuszony powtarzać tej czynności częściej niż dwa-trzy razy w roku, a nie – jak w odkurzaczach tradycyjnych – dwa-trzy razy w miesiącu. Nie będzie się też musiał denerwować zmniejszaniem siły ssania w miarę napełniania się zbiornika (jak w zwykłych odkurzaczach), ponieważ pozostaje ona na niezmiennym poziomie bez względu na ilość zgromadzonych śmieci i kurzu.

Żeby w domu było mniej kurzu

W ciągu roku w domu jednorodzinnym zbiera się do 20 kg kurzu będącego doskonałą pożywką dla bakterii, wirusów i roztoczy. Niesprzątany lub usuwany niedokładnie osadza się na tapicerowanych meblach, wbija w dywany i narzuty, zatrzymuje na firankach i zasłonach. Jest zmorą alergików, ale dokucza nie tylko im.

Centralny odkurzacz to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się go z pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ wysysa z nich brud i kurz, a przefiltrowane powietrze wyrzuca na zewnątrz budynku. Taki sposób odkurzania nie powoduje zawirowania powietrza i unoszenia resztek niesprzątniętego jeszcze kurzu, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, które wydmuchują powietrze z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Wprawdzie jest ono przedtem w miarę możliwości oczyszczane, bo przepływa przez worek z kurzem, a potem przez co najmniej jeden filtr, ale i tak niesie ze sobą jakąś porcję zanieczyszczeń, choćby bakterii i wirusów, których żaden z filtrów odkurzaczy tradycyjnych nie jest w stanie zatrzymać w 100%. Siła ssania odkurzacza centralnego jest także zazwyczaj większa niż tradycyjnego.

Z centralnym odkurzaczem, sprzątanie jest mniej hałaśliwe

Mimo że centralny odkurzacz ma zwykle silnik o większej mocy niż tradycyjne odkurzacze i jego praca nie jest wcale bezgłośna, dzięki temu, że umieszcza się go w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym), prawie go nie słychać. Odkurzaniu towarzyszy jedynie lekki szum, który nie przeszkadza w swobodnej rozmowie czy słuchaniu radia. Odgłosy pracy odkurzacza nie zakłócą też snu domownikom, jeśli będziemy mieli potrzebę użyć go o późnej porze.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Wybieramy nowoczesny odkurzacz centralny

Zakup odkurzacza centralnego, jaki i tradycyjnego to temat bliski niemalże każdemu. Samodzielny wybór...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Gdzie najlepiej zamontować centralny odkurzacz -...

Chcesz zainstalować w swoim domu centralny odkurzacz. Nie masz pomysłu, gdzie najlepiej zamontować jednostkę...

System centralnego odkurzania. Zasady działania i...

Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa...