| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Szyby dla wymagających. Ochrona przed zimnem, hałasem i przed złodziejem...

Szyby dla wymagających. Ochrona przed zimnem, hałasem i przed złodziejem...

Współczesne okna dzięki specjalnie dobranym szybom mogą chronić zimą przed ucieczką ciepła, latem przed przegrzaniem pomieszczeń, a przez cały rok przed hałasem z dobiegającym z ruchliwej ulicy i przed zakusami złodziei. Sprawdź, jakie dostępne rodzaje szyb. Zobacz, jakie są ich parametry i cechy specjalne...

Stosowane obecnie szyby zespolone zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła i mają lepsze parametry techniczne niż pojedyncze szyby ze zwykłego szkła w starych oknach. Powszechnie używane jest szkło typu float. Ma ono dobre parametry techniczne, a także idealnie gładką, wypolerowaną i błyszczącą powierzchnię.

Przestrzeń pomiędzy szybami jest hermetycznie zamknięta i może być wypełniona suchym powietrzem. Jednak lepsze parametry cieplne mają szyby wypełnione ciężkim gazem - argonem, kryptonem lub ksenonem - które bardzo słabo przewodzą ciepło.

Ważnym elementem szyb zespolonych jest łącząca je ramka dystansowa. Wykonywana jest zwykle z aluminium - metalu, który ma dużą przewodność cieplną. Szyby zespolone mogą być pokryte różnymi powłokami poprawiającymi ich parametry.

Autor: Daniel Rumiancew

Szyby ciepłochronne

Przez okno przenika kilka razy więcej ciepła niż przez ścianę. Współczynnik U okna jest więc jedną z podstawowych informacji, które powinien podać producent. Dobra izolacyjność termiczna jest ważna szczególnie przy dużych przeszkleniach. Ale nie tylko. Dziś - ze względu na dążenie do oszczędzania energii - rzadko kto chce mieć zimne okna. Dlatego tak popularne są szyby niskoemisyjne (thermofloat), które na wewnętrznej szybie maja powłokę niskoemisyjną z tlenków metali szlachetnych, która odbija ciepło promieniujące z pomieszczenia, a tym samym zapobiega przenikaniu ciepła na zewnątrz.

Szyby przeciwsłoneczne

Co zrobić, aby dom latem za bardzo się nie nagrzewał? Można zastosować w oknach szyby zespolone ze szkłem absorpcyjnym (antisol) lub refleksyjnym (reflex lub stopsol).

  • Szyba absorpcyjna pochłania część energii promieniowania słonecznego i w ten sposób chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonana jest ze szkła float, które jest barwione w masie na różne kolory. Ilość absorbowanego promieniowania słonecznego zależy od koloru oraz od grubości szkła.
  • Szyba refleksyjna jest wykonana ze szkła float barwionego w masie i dodatkowo powleczonego warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych, która działa jak lustro - odbija część promieniowania słonecznego i w ten sposób w lecie zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.
    Należy pamiętać, że same szyby przeciwsłoneczne nie spełniają wymagań cieplnych, dlatego powinno się je stosować w zestawie z szybą z powłoką niskoemisyjną. Zarówno szyby z powłoką absorpcyjną, jak i refleksyjną umieszcza się najczęściej od strony zewnętrznej.

Szyby dźwiękochłonne

Szyby zmniejszające poziom hałasu poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy budynek znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na hałas. Aby poprawić izolację akustyczną, można stosować szyby zespolone z taflami różnej grubości, na przykład 4 i 6 mm, 4 i 8 mm, 4 i 10 mm, oraz zwiększyć między nimi wypełnioną ciężkim gazem przestrzeń.
Izolację akustyczną okna poprawiają też szyby ze szkłem laminowanym. Są to dwie lub więcej tafli szklanych o takiej samej lub różnej grubości połączonych ze sobą milimetrową warstwą folii PVB lub dźwiękochłonną żywicą. Należy jednak pamiętać o tym, że szkło z żywicą połączone w szyby zespolone może powodować optyczne zniekształcenia.

Szyby samoczyszczące

To stosunkowo nowy wynalazek. Szyba jest pokryta powłoką hydrofilną. Promienie słoneczne uruchamiają reakcję, w wyniku której następuje rozkład zanieczyszczeń organicznych oraz mineralnych. Następnie są one zmywane przez wodę (deszczową lub naniesioną spryskiwaczem). Woda, która spada na szkło, rozpływa się równomiernie po jego powierzchni i myje szybę, po czym szybko odparowuje, nie pozostawiając śladów wyschniętych kropel. W ten sposób okna myją się same. Takie szyby można rzadziej myć od zewnątrz - szkło pozostaje dłużej czyste, a samo mycie jest łatwiejsze - brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni.

Szyby bezpieczne i antywłamaniowe

Modne ostatnio duże przeszklenia mogą być niebezpieczne w razie stłuczenia, a także kusić nieproszonych gości. O bezpieczeństwo można zadbać, wstawiając okna z szybami bezpiecznymi. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego termicznie, laminowanego folią lub klejonego żywicą albo zbrojonego siatką z drutu. W razie rozbicia szkło hartowane rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, natomiast laminat zwiększa odporność szyby na uderzenia oraz spaja spękane kawałki szkła. Można też zastosować okna antywłamaniowe. Dobrze zamontowane z powodzeniem zastąpią kraty czy rolety antywłamaniowe. Aby okna spełniały normy dotyczące ochrony przed włamaniem, muszą mieć nie tylko odpowiednie szyby, ale również specjalne antywłamaniowe okucia i wzmocnione profile. Szyby bezpieczne zależnie od potrzeb montuje się od środka lub od zewnątrz, szyby antywłamaniowe - zwykle od zewnątrz.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tam, gdzie przeszklenia są duże, warto zastosować szyby z powłoką niskoemisyjną

Autor: Glaspol Saint - Gobain

Porównanie zwykłej szyby z szybą samoczyszczącą

WARTO WIEDZIEĆ

Bezpieczeństwo w klasach

Stopień wytrzymałości szyb oznacza się symbolami O1, O2 i od P1 do P8. W domach jednorodzinnych stosuje się szyby:

  • klasy O1, O2 - szyby bezpieczne, które chronią tylko przed zranieniem stłuczonym szkłem. Zbudowane są z dwóch tafli szkła grubości 3 mm każda, połączonych folią grubości 1 mm;
  • klasy P1, P2 - nie tylko chronią przed zranieniem, ale są też odporniejsze na uderzenia: zanim włamywacz je rozbije, będzie czas na interwencję. Szyby P1 to zwykle dwie tafle szkła grubości 3 mm każda, połączone dwiema warstwami folii lub jedną podwójnej grubości, w szybach P2 tafle szkła mają grubość 4 mm każda;
  • klasa P4 - szyby antywłamaniowe, które mogą zastępować kraty o oczkach 150 x 150 mm wykonane z drutu stalowego średnicy 10 mm. Wytrzymują ciężar trzykrotnego uderzenia kuli o masie 4,11 kg z wysokości 9 m. Nawet takie uderzenie nie spowoduje przebicia szyby na wylot. Zbudowane są z dwóch tafli szkła grubości 4 mm i czterech folii.

Remont domu, który zalała woda jest możliwy. Oto jak sprawdzić stan domu

W ostatnich latach Polskę coraz częściej nawiedzają powodzie. W ich wyniku nierzadko zniszczeniu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

7 pytań o bezprzewodowy system alarmowy w domu

System alarmowy reaguje dźwiękiem, sygnałem świetlnym albo jeszcze w inny sposób powiadamia o nietypowych...