| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Szyby dla wymagających. Ochrona przed zimnem, hałasem i przed złodziejem...

Szyby dla wymagających. Ochrona przed zimnem, hałasem i przed złodziejem...

Współczesne okna dzięki specjalnie dobranym szybom mogą chronić zimą przed ucieczką ciepła, latem przed przegrzaniem pomieszczeń, a przez cały rok przed hałasem z dobiegającym z ruchliwej ulicy i przed zakusami złodziei. Sprawdź, jakie dostępne rodzaje szyb. Zobacz, jakie są ich parametry i cechy specjalne...

Stosowane obecnie szyby zespolone zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła i mają lepsze parametry techniczne niż pojedyncze szyby ze zwykłego szkła w starych oknach. Powszechnie używane jest szkło typu float. Ma ono dobre parametry techniczne, a także idealnie gładką, wypolerowaną i błyszczącą powierzchnię.

Przestrzeń pomiędzy szybami jest hermetycznie zamknięta i może być wypełniona suchym powietrzem. Jednak lepsze parametry cieplne mają szyby wypełnione ciężkim gazem - argonem, kryptonem lub ksenonem - które bardzo słabo przewodzą ciepło.

Ważnym elementem szyb zespolonych jest łącząca je ramka dystansowa. Wykonywana jest zwykle z aluminium - metalu, który ma dużą przewodność cieplną. Szyby zespolone mogą być pokryte różnymi powłokami poprawiającymi ich parametry.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Daniel Rumiancew

Szyby ciepłochronne

Przez okno przenika kilka razy więcej ciepła niż przez ścianę. Współczynnik U okna jest więc jedną z podstawowych informacji, które powinien podać producent. Dobra izolacyjność termiczna jest ważna szczególnie przy dużych przeszkleniach. Ale nie tylko. Dziś - ze względu na dążenie do oszczędzania energii - rzadko kto chce mieć zimne okna. Dlatego tak popularne są szyby niskoemisyjne (thermofloat), które na wewnętrznej szybie maja powłokę niskoemisyjną z tlenków metali szlachetnych, która odbija ciepło promieniujące z pomieszczenia, a tym samym zapobiega przenikaniu ciepła na zewnątrz.

Szyby przeciwsłoneczne

Co zrobić, aby dom latem za bardzo się nie nagrzewał? Można zastosować w oknach szyby zespolone ze szkłem absorpcyjnym (antisol) lub refleksyjnym (reflex lub stopsol).

  • Szyba absorpcyjna pochłania część energii promieniowania słonecznego i w ten sposób chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonana jest ze szkła float, które jest barwione w masie na różne kolory. Ilość absorbowanego promieniowania słonecznego zależy od koloru oraz od grubości szkła.
  • Szyba refleksyjna jest wykonana ze szkła float barwionego w masie i dodatkowo powleczonego warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych, która działa jak lustro - odbija część promieniowania słonecznego i w ten sposób w lecie zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.
    Należy pamiętać, że same szyby przeciwsłoneczne nie spełniają wymagań cieplnych, dlatego powinno się je stosować w zestawie z szybą z powłoką niskoemisyjną. Zarówno szyby z powłoką absorpcyjną, jak i refleksyjną umieszcza się najczęściej od strony zewnętrznej.

Szyby dźwiękochłonne

Szyby zmniejszające poziom hałasu poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy budynek znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na hałas. Aby poprawić izolację akustyczną, można stosować szyby zespolone z taflami różnej grubości, na przykład 4 i 6 mm, 4 i 8 mm, 4 i 10 mm, oraz zwiększyć między nimi wypełnioną ciężkim gazem przestrzeń.
Izolację akustyczną okna poprawiają też szyby ze szkłem laminowanym. Są to dwie lub więcej tafli szklanych o takiej samej lub różnej grubości połączonych ze sobą milimetrową warstwą folii PVB lub dźwiękochłonną żywicą. Należy jednak pamiętać o tym, że szkło z żywicą połączone w szyby zespolone może powodować optyczne zniekształcenia.

Szyby samoczyszczące

To stosunkowo nowy wynalazek. Szyba jest pokryta powłoką hydrofilną. Promienie słoneczne uruchamiają reakcję, w wyniku której następuje rozkład zanieczyszczeń organicznych oraz mineralnych. Następnie są one zmywane przez wodę (deszczową lub naniesioną spryskiwaczem). Woda, która spada na szkło, rozpływa się równomiernie po jego powierzchni i myje szybę, po czym szybko odparowuje, nie pozostawiając śladów wyschniętych kropel. W ten sposób okna myją się same. Takie szyby można rzadziej myć od zewnątrz - szkło pozostaje dłużej czyste, a samo mycie jest łatwiejsze - brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni.

Szyby bezpieczne i antywłamaniowe

Modne ostatnio duże przeszklenia mogą być niebezpieczne w razie stłuczenia, a także kusić nieproszonych gości. O bezpieczeństwo można zadbać, wstawiając okna z szybami bezpiecznymi. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego termicznie, laminowanego folią lub klejonego żywicą albo zbrojonego siatką z drutu. W razie rozbicia szkło hartowane rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, natomiast laminat zwiększa odporność szyby na uderzenia oraz spaja spękane kawałki szkła. Można też zastosować okna antywłamaniowe. Dobrze zamontowane z powodzeniem zastąpią kraty czy rolety antywłamaniowe. Aby okna spełniały normy dotyczące ochrony przed włamaniem, muszą mieć nie tylko odpowiednie szyby, ale również specjalne antywłamaniowe okucia i wzmocnione profile. Szyby bezpieczne zależnie od potrzeb montuje się od środka lub od zewnątrz, szyby antywłamaniowe - zwykle od zewnątrz.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tam, gdzie przeszklenia są duże, warto zastosować szyby z powłoką niskoemisyjną

Autor: Glaspol Saint - Gobain

Porównanie zwykłej szyby z szybą samoczyszczącą

WARTO WIEDZIEĆ

Bezpieczeństwo w klasach

Stopień wytrzymałości szyb oznacza się symbolami O1, O2 i od P1 do P8. W domach jednorodzinnych stosuje się szyby:

  • klasy O1, O2 - szyby bezpieczne, które chronią tylko przed zranieniem stłuczonym szkłem. Zbudowane są z dwóch tafli szkła grubości 3 mm każda, połączonych folią grubości 1 mm;
  • klasy P1, P2 - nie tylko chronią przed zranieniem, ale są też odporniejsze na uderzenia: zanim włamywacz je rozbije, będzie czas na interwencję. Szyby P1 to zwykle dwie tafle szkła grubości 3 mm każda, połączone dwiema warstwami folii lub jedną podwójnej grubości, w szybach P2 tafle szkła mają grubość 4 mm każda;
  • klasa P4 - szyby antywłamaniowe, które mogą zastępować kraty o oczkach 150 x 150 mm wykonane z drutu stalowego średnicy 10 mm. Wytrzymują ciężar trzykrotnego uderzenia kuli o masie 4,11 kg z wysokości 9 m. Nawet takie uderzenie nie spowoduje przebicia szyby na wylot. Zbudowane są z dwóch tafli szkła grubości 4 mm i czterech folii.

Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Tani monitoring domu. Podejrzyj swój salon z...

Wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Warto więc pomyśleć nad inwestycją w monitoring domu. Jeśli...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...

Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy?...

Sejf domowy to bardzo przydatny przedmiot. Nie zajmuje dużo miejsca i można w nim zabezpieczyć wartościowe...