| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » System alarmowy dopasowany do potrzeb inwestora

System alarmowy dopasowany do potrzeb inwestora

Włamania zdarzają się nawet, gdy w domu są mieszkańcy. Skutecznym środkiem odstraszającym bandytów jest instalacja alarmowa.

Zazwyczaj intruz dostaje się do domu przez okno, bo najłatwiej jest mu je sforsować. W zwykłym oknie musi tylko podważyć ramę lub wyciąć fragment szyby, aby dostać się do klamki. Czasem wystarczy mocno pchnąć okno, by się otworzyło.

Autor: Andrzej Szandomirski , Piotr Mastalerz

a) Czujka najlepiej wykrywa ruch do niej równoległy, dlatego dobrze ją umieścić na ścianie prostopadłej do okna; b) Zewnętrzne czujki ruchu powinny „zauważyć” intruza, zanim będzie próbował dostać się do środka

Często wykorzystywanym sposobem na wtargnięcie do domu jest pokonanie niezbyt solidnej bramy garażowej i wejście przez drzwi łączące garaż z resztą domu. Dlatego powinny być one zabezpieczone równie dobrze jak główne drzwi wejściowe. Pamiętajmy, że po wejściu do garażu niewidoczny z ulicy włamywacz może już spokojnie zająć się ich otwieraniem.

W celu skuteczniejszej ochrony domu zabezpieczenia mechaniczne warto uzupełnić o elektroniczny system alarmowy.

W wyborze alarmu pomoże projektant...

Alarm służy do informowania o tym, że na posesję lub do domu wtargnął intruz. Instalacja może chronić wszystkie zabudowania, działkę, sam dom lub tylko jego część. Można ją wykonać tak, aby możliwe było swobodne poruszanie się po wybranej części domu, w czasie kiedy alarm jest uruchomiony. Jeśli mamy zwierzęta, system musi być tak zaprojektowany, aby nie uruchamiały one alarmu. Te problemy pomoże nam rozwiązać projektant.

Gdzie montować czujki ruchu?

Najczęściej systemy alarmowe mają czujki ruchu zainstalowane w pomieszczeniach, do których można się dostać bezpośrednio z zewnątrz. Dodatkowo w oknach tych pomieszczeń, w których po włączeniu alarmu mogą przebywać mieszkańcy, instaluje się kontaktrony. Jeżeli chcemy poruszać się po całym domu mimo czuwającego alarmu, powinniśmy zdecydować się na tak zwaną ochronę obwodową. Wtedy nie stosuje się czujek ruchu w pomieszczeniach, tylko na przykład kontaktrony we wszystkich oknach i drzwiach zewnętrznych, a dodatkowo czujki reagujące na tłuczenie szkła.

Inne rozwiązanie umożliwiające ochronę całej posesji to czujki aktywne zainstalowane w narożnikach działki. Chronią nie tylko dom, mogą także utrudnić złodziejowi kradzież roślin z ogrodu. Emitowane przez nadajniki czujek wiązki fal podczerwonych tworzą niewidzialne bariery, których przekroczenie powoduje ruchomienie alarmu. W celu ograniczenia liczby fałszywych alarmów wywoływanych na przykład przez zwierzęta trzeba zastosować nadajniki emitujące wiele wiązek fal na różnych wysokościach. Alarm będzie się uruchamiał dopiero w chwili jednoczesnego przerwania kilku wiązek.

Syrena alarmowa - pożądane decybele

Alarm zwykle jest wyposażony w syrenę, której uruchomienie bardzo często wystarcza, aby wystraszyć włamywacza i spowodować, że zrezygnuje on z kradzieży. Jeśli mimo wszystko złodziej wejdzie do domu, jest szansa, że zaalarmowani dźwiękiem syreny i migającym światłem sąsiedzi podejmą interwencję i wystraszą lub nawet schwytają intruza.

Monitoring

Jeżeli zdecydujemy się na podłączenie do oferowanego przez agencję ochrony mienia systemu monitoringu, sygnał alarmowy z centrali alarmowej będzie przekazywany do dyspozytora, który wyśle wtedy do naszego domu patrol interwencyjny. Komunikacja centrali z dyspozytornią odbywa się za pomocą kablowej linii telefonicznej, telefonii komórkowej albo przez nadajniki radiowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

PAMIĘTAJ

Fachowiec mile widziany
System alarmowy powinien być projektowany indywidualnie dla każdego domu, z uwzględnieniem trybu życia mieszkańców i ich indywidualnych wymagań. Elementy prostego alarmu można zainstalować samemu, ale nawet dobra znajomość teorii nie zastąpi doświadczenia profesjonalisty, który będzie wiedział, co warto, a czego nie warto stosować w konkretnym przypadku. Dlatego przynajmniej projekt instalacji powinna wykonać osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Domowe systemy alarmowe. Jaki alarm do domu...

Zastanawiasz się jaki alarm do domu wybrać? Poznaj domowe systemy alarmowe SSWiN. Remont to okazja, aby...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym...

Centrala alarmowa może sterować całą domową automatyką. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne niż...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy?...

Sejf domowy to bardzo przydatny przedmiot. Nie zajmuje dużo miejsca i można w nim zabezpieczyć wartościowe...