| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Myślący dom, czyli inteligentne instalacje

Myślący dom, czyli inteligentne instalacje

Czy można sprawdzić, by dom był inteligentny? W czasach, gdy prawie wszystko da się zautomatyzować, nie powinno być z tym kłopotu. 

Działanie systemu

Głównym elementem inteligentnej instalacji jest jednostka centralna. Do niej doprowadzone są przewody od czujników rozmieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu: czujników ruchu, natężenia światła, wilgotności, ciśnienia itd. Z centralki przewody poprowadzone są do urządzeń i sprzętów domowych: kotła, grzejników, wentylatorów, lamp oświetleniowych, żaluzji, rolet, domofonu, bramy garażowej itd. Wszystkie przewody tworzą magistralę komunikacyjną.
Pracą poszczególnych urządzeń albo obwodów można sterować również ręcznie lub zdalnie – za pomocą pilota, a czasem telefonu komórkowego

Po kolei

 • Na początku oczywiście musi być projekt, to znaczy:
  • rysunki przedstawiające rozmieszczenie elementów i trasy przewodów,
  • opis działania systemu,
  • zestawienie potrzebnych urządzeń.
 • Następnie do jednego miejsca w budynku trzeba doprowadzić linię telefoniczną, zasilanie (prąd), przewód od telewizji kablowej oraz przewód od anteny RTV. W tym miejscu będzie zamontowana jednostka centralna przyjmująca i wysyłająca sygnały do poszczególnych pomieszczeń i urządzeń.
  Konfigurację instalacji ustala użytkownik według własnego uznania. Można sobie na przykład zażyczyć, by do jednego z pokoi nie dochodził sygnał telewizyjny czy telefoniczny. Gdy zmieni się zdanie, wystarczy przełożyć odpowiednie wtyki w centralce i zmienić konfigurację instalacji.
 • Następnie należy poprowadzić magistralę komunikacyjną, czyli wszystkie przewody wchodzące w skład systemu. Dzięki niej poszczególne urządzenia w domu są połączone z jednostką centralną i można nimi sterować.
  System może też być podłączony do Internetu, monitorowany i sterowany przez komputer.
  W już istniejących domach łatwiej jest zamontować system bezprzewodowy. Komunikacja między urządzeniami (czujniki, sterowniki, centrala) następuje wtedy drogą radiową. Sygnał jest 2000 razy słabszy niż w telefonach komórkowych, a jego zasięg wynosi do 30 metrów. Sygnał radiowy ma swój własny numer identyfikacyjny, dzięki czemu nie zakłóca działania podobnych instalacji w sąsiednich domach.

Co może inteligencja?

W „inteligentnym” domu można:

 • sterować oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją w poszczególnych pomieszczeniach, a więc oszczędnie gospodarować energią elektryczną;
 • sterować żaluzjami i roletami;
 • otwierać drzwi bez kluczy – dzięki magnetycznym czytnikom;
 • podtrzymywać pracę niektórych urządzeń w razie przerw w dostawie energii;
 • otwierać lub zamykać okna połaciowe;
 • sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem, na przykład bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami, fontanną czy zraszaczami ogrodowymi.

Jak z tego wynika, sterować można już prawie wszystkim, zależnie od potrzeb i możliwości finansowych inwestora.

Autor: Andrzej Szandomirski

Inteligentna instalacja może zarządzać wieloma funkcjami w domu, m.in. oświetleniem

Autor: Andrzej Szandomirski

W "inteligentnym" domu można sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem, na przykład bramą garażową

Profesjonalne wykonanie

Na inteligentny system kontroli i sterowania dobrze jest zdecydować się już na etapie projektowania domu.
Zrobienie projektu instalacji trzeba powierzyć profesjonalnej firmie, a wykonanie instalacji wraz z jej uruchomieniem – sprawdzonemu i renomowanemu wykonawcy. Ale gdzie go szukać?

Nie jest trudno znaleźć firmy, które zajmują się projektowaniem i wykonywaniem inteligentnych instalacji w dużych obiektach – biurowcach, hotelach, supermarketach. Inwestor indywidualny, który buduje dom jednorodzinny, jest w gorszej sytuacji. Mało jest firm, które zajmują się wykonywaniem niewielkich projektów i ich realizacją. Powód jest prosty – takie instalacje są drogie, a przez to zainteresowanie nimi ze strony indywidualnych klientów – niewielkie. Niektóre firmy mają dla takich inwestorów specjalne oferty, ale są one na razie nieliczne. 

Firmy teletechniczne (zajmujące się wykonywaniem instalacji w dużych obiektach) często udzielają informacji na temat firm zajmujących się instalacjami dla indywidualnych inwestorów. Kontaktów można też szukać na targach i wystawach inteligentnych instalacji, a także w Internecie.

Inteligencja w kieszeni

Wszystkie kompletne systemy inteligentnego domu są drogie. To, że dzięki nim oszczędza się energię, jest oczywistą korzyścią. Ale koszty inwestycyjne, jakie trzeba ponieść na zamontowanie systemu, zwrócą się dopiero za kilka. Na korzyść tych systemów bardziej więc przemawiają wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Niestety jak to w życiu bywa, na taki luksus nie każdy może sobie pozwolić.

Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...

7 pytań o bezprzewodowy system alarmowy w domu

System alarmowy reaguje dźwiękiem, sygnałem świetlnym albo jeszcze w inny sposób powiadamia o nietypowych...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej...

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność...