| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i gdzie rozmieszczać czujki?

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i gdzie rozmieszczać czujki?

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie. Warto wiedzieć, jak rozmieszczać czujki alarmowe aby, jak najlepiej zabezpieczyć nasz dom. Przeczytaj, jak sterować instalacją alarmową oraz w jaki sposób ochroni ona Twój dom.

Jak rozmieścić czujki instalacji alarmowej?

W instalacji alarmowej za wykrywanie zagrożenia odpowiadają czujki, a jej skuteczność w dużym stopniu wynika ze sposobu ich rozmieszczenia. System powinien być zaprojektowany tak, żeby zapewniał ochronę wybranego obszaru przy użyciu jak najmniejszej liczby czujek i tym samym nie kosztował zbyt dużo. Najprostszy powinien wykrywać co najmniej otwarcie drzwi do domu i poruszanie się intruza w miejscach, przez które najprawdopodobniej będzie musiał przejść, żeby coś ukraść (tak zwane wykrywanie pułapkowe). Skuteczniejszy, choć oczywiście droższy, jest system uzupełniony o czujki wykrywające otwarcie wszystkich drzwi i okien. Służą do tego proste czujki magnetyczne (kontaktrony). Natomiast ruch w pomieszczeniach wykrywają najczęściej pasywne czujki podczerwieni (PIR). Znaczne utrudnienie dla włamywacza stanowi alarm, który reaguje już na samą próbę sforsowania drzwi, okien i wszelkich innych zamknięć chronionego obszaru. Potrzebne są do tego czujki wibracyjne, ewentualnie czujki reagujące na dźwięk tłuczonego szkła. Za skuteczny uznaje się system, w którym są one uzupełnieniem kontaktronów i czujek ruchu reagujących na otwarcie drzwi i okien oraz ruchu w wybranych pomieszczeniach.

Dlatego produkowane są tak zwane czujki zintegrowane – w jednym urządzeniu jest jednocześnie czujka magnetyczna i wibracyjna bądź czujka ruchu i stłuczeniowa. Taki system jest uznawany za wystarczający do ochrony budynków mieszkalnych, ale można go jeszcze wzbogacić o czujki wykrywające atak na miejsca (urządzenia) szczególnie zagrożone. Może to być na przykład mata naciskowa reagująca na próbę podniesienia umieszczonego na niej wartościowego przedmiotu. Oprócz samego budynku można też chronić obszar wokół niego. Wówczas o nieproszonym gościu jesteśmy informowani wcześniej i mamy więcej czasu na reakcję, na przykład wezwanie pomocy. Stosuje się do tego aktywne bariery (tory) podczerwieni – nadajniki wysyłające wiązki promieniowania podczerwonego w kierunku odbiorników, które mogą być od nich oddalone o kilkadziesiąt metrów. Przerwanie wiązki przez przechodzącego między nimi intruza wzbudza alarm.

W jaki sposób sterować instalacją alarmową?

Odpowiada za to centrala alarmowa odbierająca sygnały z czujek. Może ona oferować różne funkcje w zależności od modelu. Sterowanie i programowanie jej odbywa się zwykle za pomocą połączonych z nią manipulatorów, czyli klawiatur z wyświetlaczem. Umożliwiają one włączenie i wyłączenie alarmu przez wprowadzenie odpowiedniego kodu dostępu oraz programowanie systemu, na przykład wybieranie czujek, które mają zostać uruchomione. Na wyświetlaczu manipulatora pojawiają się komunikaty o stanie poszczególnych czujek i całego systemu, w tym o jego awariach. Jeśli drzwi czy okna są wyposażone w kontaktrony, to można z niego odczytać informację o tym, że nie zostały zamknięte.

Centrala może umożliwiać podłączenie komputera albo telefonu i wtedy sterowanie oraz komunikacja z systemem odbywają się za ich pośrednictwem. Na zapisany w pamięci centrali numer telefonu może być przesyłana informacja o wzbudzeniu alarmu, czyli wystąpieniu zagrożenia.

Przed czym może ostrzegać instalacja alarmowa?

Typowe instalacje alarmowe to tak zwane systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN). Jak sama nazwa wskazuje, ich rolą jest wykrywanie i sygnalizowanie wystąpienia stanu zagrożenia spowodowanego wtargnięciem do chronionego obiektu osób niepowołanych. Jednak wzbudzenie alarmu może być wywołane także przez niemal każdą inną groźną sytuację. W zależności od zastosowanych czujek alarm może ostrzegać przed pożarem, wyciekiem gazu, zalaniem wodą z uszkodzonej instalacji czy też pojawieniem się w pomieszczeniach substancji groźnych dla zdrowia lub życia. Czujki te mogą być autonomiczne (samodzielnie sygnalizują zagrożenie), ale jeśli są połączone z systemem alarmowym, to informacja o takiej sytuacji może być przekazywana odpowiednim służbom, które podejmą interwencję, nawet gdy nikogo nie ma w domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczny dom. Zabezpiecz wejście do budynku....

Jeśli chcesz mieć bezpieczny dom musisz chronić wejście do budynku. Wideodomofon bardzo w tym pomoże. Jeśli...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy?...

Sejf domowy to bardzo przydatny przedmiot. Nie zajmuje dużo miejsca i można w nim zabezpieczyć wartościowe...

Bezpieczny dom. Akcja specjalna

Z naszej akcji dowiesz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i nagłymi zdarzeniami - pożarem, powodzią,...