| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Instalacja alarmowa bez kabli. Sposób na bezpieczny dom po zakończeniu budowy

Instalacja alarmowa bez kabli. Sposób na bezpieczny dom po zakończeniu budowy

O systemie alarmowym najlepiej pamiętać już w trakcie projektowania domu. Dzięki temu będzie on chroniony już w trakcie budowy. Co jednak w sytuacji, gdy tego typu instalacji nie uwzględniliśmy w projekcie, a chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa w naszym domu?

Montując system alarmowy możemy oczywiście zastosować najprostsze rozwiązanie, czyli kuć ściany. Jest to jednak bardzo czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Szczególnie jeżeli dom jest gotowy do zamieszkania – ściany są pomalowane, podłogi skończone, a pokoje całkowicie umeblowanie.

W takim wypadku poza kosztami elektronicznego systemu alarmowego  będziemy musieli doliczyć koszt materiałów (m.in. farb, kabli czy gładzi). Pamiętajmy jednak, że będzie to ingerencja w wystrój mieszkania, do którego zwykle przykładamy dużą wagę.

Autor: Satel

Kontroler systemu bezprzewodowego ACU-100

Śladami bezprzewodowego internetu

Wykończone wnętrze nie oznacza jednak, że musimy zrezygnować z systemu alarmowego. Od wielu lat zauważalna jest swoista „walka” z przewodem. Tradycyjne telefony stacjonarne w mieszkaniu zostały początkowo zastąpione telefonami bezprzewodowymi, a te ostatnie ustąpiły w końcu miejsca aparatom mobilnym. Podobnie sytuacja wyglądała w wypadku internetu. Obecnie zamiast prowadzenia kabla do każdego pokoju z osobna, stosuje się tzw. routery Wi-Fi, które ustawione w centralnym punkcie mieszkania, komunikują się sygnałem radiowym z komputerem oddalonym nawet o 50 metrów od urządzenia. Dzięki tej technologii możemy swobodnie – czyli bez ograniczeń jakimi obarczony jest kabel – korzystać z Internetu w każdym domowym pomieszczeniu.

Radio na pomoc designowi

Zalety techniki radiowej zauważyli też producenci systemów sygnalizacji włamania. Mózgiem bezprzewodowego systemu jest centrala alarmowa. To niewielkie, a więc łatwe do ukrycia w domu urządzenie, zbiera informacje, przekazywane przez czujki drogą radiową. Każdy z detektorów ma wmontowane specjalne urządzenie, które wysyła sygnały do bazy głównej, informując o próbie włamania. Podobnie komunikują się ze sobą inne urządzenia – np. manipulatory czy sygnalizatory.

Ogromną zaletą tego typu systemu jest szybka i łatwa instalacja alarmu. Cały system można zamontować nawet w ciągu jednego dnia.

Autor: Satel

Czujka bezprzewodowa - APD-100

Autor: Satel

Sygnalizator bezprzewodowy ASP-105

Jeżeli przykładowo w najbliższym czasie wyjeżdżamy na dłużej i chcemy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie to rozwiązanie bezprzewodowe warte jest szczególnej uwagi. Nie bez znaczenia jest także możliwość podłączenia do centrali alarmowej modemu komunikacyjnego. Wyposażone w moduł centrale zapewniają wygodne zarządzanie systemem podczas urlopu czy delegacji. Z centralą alarmową można się wówczas połączyć za pomocą komputera, na którym zainstalowane jest specjalne oprogramowanie. Dzięki temu możemy za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego sprawdzać co się dzieje w domu.

Prawdą jest, że koszt montażu bezprzewodowego systemu alarmowego  zwykle jest wyższy niż koszt instalacji jego „okablowanego” odpowiednika. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę nakład pracy oraz wydatki i utrudnienia, związane z ponownym remontem, to inwestycja warta jest „większych” pieniędzy. Osoby ceniące sobie piękne wnętrza zapewne dostrzegą możliwość utrzymania wysokiej estetyki pomieszczeń jaką dają nam systemy bezprzewodowe. Tym bardziej, że na pozór droższe może okazać się tańsze.

Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Zdalne sterowanie bramą i drzwiami za pomocą...

Sterowanie bramą i drzwiami z dowolnego miejsca na świecie? Tak, to możliwe! Dzięki specjalnej bramce oraz...

Tani monitoring domu. Podejrzyj swój salon z...

Wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Warto więc pomyśleć nad inwestycją w monitoring domu. Jeśli...

Bezpieczny dom. Zabezpiecz wejście do budynku....

Jeśli chcesz mieć bezpieczny dom musisz chronić wejście do budynku. Wideodomofon bardzo w tym pomoże. Jeśli...

Systemy zabezpieczeń do domu: poznaj inteligentne...

Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które...

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...