| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Gdy kraty to za mało. Zakładamy instalacje alarmowe

Gdy kraty to za mało. Zakładamy instalacje alarmowe

Coraz bardziej dbamy o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i dobytku. Poczucie braku zagrożenia jest jednym z elementów komfortu psychicznego. Aby go mieć, nie trzeba wcale zamieszkać na bezludnej wyspie czy niedostępnej skale. Nowoczesne alarmy dają bowiem szansę na skuteczną ochronę każdej posesji i jej mieszkańców.

Jak się chronić - ochrona bierna i czynna

Wśród środków ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi są takie, które mają za zadanie chronić przed ludźmi, i takie, które zabezpieczają przed skutkami zjawisk atmosferycznych. W obu przypadkach możemy korzystać z tak zwanej ochrony biernej i czynnej. Przed zagrożeniem ze strony ludzi stosuje się przede wszystkim ochronę bierną. Stanowią ją drzwi, kraty, ogrodzenia, bramy, żaluzje, okiennice, folie przeciwwłamaniowe i szyby kuloodporne.

Elementami ochrony biernej, ale zabezpieczającymi przed zjawiskami atmosferycznymi są przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne budynku i jego usytuowanie oraz instalacja piorunochronna (tabela 1). Inne jest zadanie ochrony czynnej. Ma ona odpowiednio wcześnie ostrzegać o niebezpieczeństwie i alarmować w razie wystąpienia zagrożenia (tabela 2). Ochronę czynną stanowią na przykład środki ochrony peryferyjnej, do których zalicza się kamery wideo, czujniki ruchu, a także światłowodowe kable ukryte w ziemi lub zainstalowane na ogrodzeniu. Te ostatnie stosuje się tylko w specjalnych przypadkach, gdyż wymagają stałego nadzoru i są podatne na fałszywe alarmy wywoływane przez wiatr, duże ptaki i zwierzęta (tabela 3).

Ochrona bezpośrednia obejmuje elementy ochrony zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna dotyczy terenu bezpośrednio przyległego do budynku, przede wszystkim w pobliżu okien i drzwi. Realizuje się ją, stosując czujniki ruchu reagujące na podczerwień i czujniki ultrafalowe (pracujące na zasadzie podobnej do czujników radarowych), kamery wideo stałe i ruchome oraz domofony, bramofony, wideodomofony i wideobramofony. We wnętrzu budynku umieszcza się pasywne i aktywne czujniki ruchu, bariery mikrofalowe, wibracyjne i mikrofonowe sygnalizatory stłuczenia szyby, sygnalizatory kontaktronowe otwarcia drzwi i okien, czujniki wycieku gazu i czujniki stężenia tlenku węgla (CO), stosuje się także maty naciskowe (w pobliżu wejść i na schodach), czujki naciągowe i wiele innych zabezpieczeń.

Ważnym elementem są sygnalizatory akustyczne, których zadaniem jest odstraszanie intruzów, a ponadto zwracanie uwagi przechodniów czy sąsiadów na to, że w chronionym obiekcie dzieje się coś niepokojącego. Jako ochronę przed pożarem w domu można zainstalować czujki pożarowe. Wokół budynku jest zwykle otwarty teren. Może on być chroniony nie tylko przez ogrodzenie, ale także za pomocą urządzeń elektronicznych. Należą do nich kamery wideo oraz czujniki ruchu. Kamery pozwalają na obserwację ciągłą wybranych rejonów, wymagają jednak stałego dozoru w pomieszczeniu monitorów.

Tabela 1. Środki ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi
Ochrona bierna Ochrona czynna
Drzwi domofony i wideodomofony
Bramy bramofony i wideobramofony
Ogrodzenia

czujniki ruchu

Kraty kamery wideo
Okiennice czujki stłuczenia szyby
Żaluzje czujniki otwarcia drzwi lub okna
Folie przeciwwłamaniowe zamki szyfrowe
Szyby kuloodporne maty naciskowe

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tabela 2. Rodzaj systemu sygnalizacji zagrożeń zależy od charakteru zagrożenia
Rodzaj systemu Zakres ochrony
Sygnalizacja włamania i napadu włamanie i napad
Sygnalizacja pożaru pożar
Telewizja użytkowa pojawienie się intruza/intruzów w poblizu budynku
Ochrona peryferyjna pojawienie się intruza/intruzów forsujących ogrodzenia

Instalacja alarmowa a zwierzęta domowe

Problemem przy instalowaniu systemów ochrony wewnętrznej w budynkach mieszkalnych są zwierzęta poruszające się w strefach chronionych i wywołujące reakcję czujników ruchu. Większość z nich nie reaguje na małe zwierzęta o masie do 10 kg, a niektóre modele nawet na znacznie większe – do 40 kg. Najlepiej jednak uniemożliwić zwierzętom poruszanie się po obszarach chronionych czujnikami ruchu lub barierami promieniowania podczerwonego.

Tabela 3. Sygnalizacja zagrożeń i zakres ochrony są różne i zależą od strefy bezpieczeństwa
Strefa Rodzaj ochrony Zakres ochrony
1 peryferyjna ochrona obiektu z zewnątrz wzdłuż ogrodzenia
2 zewnętrzna ochrona bezpośredniego otoczenia obiektu, zabezpieczenia mechaniczne od zewnątrz, kraty, mury itp.
3 wewnętrzna ochrona przestrzeni wewnątrz obiektu, wszystkich drzwi i okien

Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczny dom. Akcja specjalna

Z naszej akcji dowiesz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i nagłymi zdarzeniami - pożarem, powodzią,...

Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem....

Wakacje to okres żniw nie tylko dla rolników, ale też dla złodziei. Warto więc wyposażyć dom w...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym...

Centrala alarmowa może sterować całą domową automatyką. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne niż...

Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...