| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Elektroniczny strażnik. Na co zwrócic uwagę wybierając alarm?

Elektroniczny strażnik. Na co zwrócic uwagę wybierając alarm?

Aby mieć większą pewność, że nikt nie wejdzie do domu bez wiedzy mieszkańców, warto zainwestować w system alarmowy. Zobacz, jak wybrać dobry alarm i na co zwrócić szczególną uwagę, planując instalację alarmową.

Drzwi i okna antywłamaniowe znacznie utrudnią intruzowi przedostanie się do wnętrza domu i spowodują, że zajmie mu to dużo więcej czasu. Jednak uparty, profesjonalnie przygotowany złodziej – jeśli nikt nie stanie mu na przeszkodzie – wcześniej czy później może pokonać nawet takie solidne zabezpieczenia. Z tego względu, aby mieć większą pewność, że nikt nie wejdzie do domu bez wiedzy mieszkańców, warto zainwestować w system alarmowy. Zestaw odpowiednio dobranych czujek i urządzeń sterujących pozwoli nam mieszkać bezpiecznie i komfortowo.

Decydując się na montaż systemu alarmowego, wybierzmy urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów. Da nam to pewność co do jakości i skuteczności ich działania, a w przypadku ewentualnej awarii któregoś z urządzeń nadzorujących nie będzie problemu z serwisem.

Kiedy alarm powinien ostrzec przed zagrożeniem?

Elektroniczny strażnik. Na co zwrócic uwagę wybierając alarm?

Alarm zwykle kojarzy się nam z syreną uruchamiającą się w momencie, gdy czujki wykryją ruch wewnątrz dozorowanego pomieszczenia. Mimo wszystko każdy z nas wolałby uniknąć sytuacji, w której intruz przedostaje się do naszego domu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest montaż systemu, który wykryje już samą próbę podejścia do domu czy sforsowania drzwi lub okna. Jeśli zależy nam, aby system zaalarmował mieszkańców w momencie, gdy włamywacz przedostanie się przez ogrodzenie posesji lub zbliży do domu na określoną odległość, należy wyposażyć go w aktywne bariery podczerwieni. Między urządzeniem nadawczym a odbiorczym wysyłane są wiązki podczerwieni, które w momencie przerwania ciągłości natychmiast uruchamiają alarm.

Innym rozwiązaniem jest tak zwana ochrona obwodowa sygnalizująca próbę przedostania się do chronionego obszaru. W jej skład wchodzą przeważnie czujki magnetyczne otwarcia drzwi i okien, czujki wibracyjne oraz czujki stłuczenia szyby, które umieszcza się w odpowiednich miejscach po obwodzie domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czujki to nie wszystko - elementy systemu alarmowego

Podstawę systemu alarmowego stanowi centrala alarmowa, która jest urządzeniem sterującym. Oprócz niego mamy też manipulator, który służy do komunikowania się z poszczególnymi urządzeniami oraz sygnalizatory. Mogą być one akustyczne, optyczne oraz optyczno-akustyczne. Montuje się je wewnątrz pomieszczeń oraz na elewacji budynku. Zewnętrzne mają za zadanie zwrócić uwagę osób trzecich, a wewnętrzne wystraszyć intruza i zniechęcić go do dalszego działania.

Działanie wielu urządzeń domowych wymaga zasilania energią elektryczną. Ponieważ z prądem nie ma żartów, zadbajmy o to, aby instalacja elektryczna była wykonana przez fachowców i miała odpowiednie zabezpieczenia przed skutkami ewentualnych awarii. Przede wszystkim instalacji elektrycznej nie można zakładać na własną rękę. W tym celu należy zatrudnić sprawdzonego elektryka z uprawnieniami do minimum 1 kV. Zanim zlecimy prace instalacyjne, dobrze jest zapytać innych inwestorów i wybrać polecanego przez nich wykonawcę.

ZDANIEM SPECJALISTY

Alarm w szerszej roli
Odpowiednio skonfigurowany system alarmowy jest w stanie wykryć zagrożenia wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania różnych sprzętów domowych lub zwykłej ludzkiej niedbałości. Wyposażając go dodatkowo w czujkę gazu, czadu czy zalania wodą, ustrzeżemy się przed często tragicznymi w skutkach zdarzeniami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy?...

Sejf domowy to bardzo przydatny przedmiot. Nie zajmuje dużo miejsca i można w nim zabezpieczyć wartościowe...

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...

Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem....

Wakacje to okres żniw nie tylko dla rolników, ale też dla złodziei. Warto więc wyposażyć dom w...

Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Tani monitoring domu. Podejrzyj swój salon z...

Wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Warto więc pomyśleć nad inwestycją w monitoring domu. Jeśli...