Domofon i wideodomofon - bezpieczne i wygodne wejście do domu

2009-10-12 2:00

Zamontowanie domofonu przy drzwiach wejściowych lub furtce sprawia, że zanim otworzymy drzwi, możemy usłyszeć albo nawet zobaczyć, kto za nimi stoi. Co prawda, domofon nie w pełni ochroni nas przed intruzami, ale na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo wtargnięcia niepożądanych osób do naszego domu.

Domofon - bezpieczne i wygodne wejście do domu
Autor: Andrzej Szandomirski Zanim otworzymy furtkę lub drzwi, lubimy sprawdzić, kto za nimi stoi. Domofon umożliwia nam kontakt głosowy z tą osobą, wideodomofon dodatkowo pokaże nam ją na monitorze. Zamek otworzymy przyciskiem na obudowie unifonu.

Dawno minęły czasy, kiedy domofony były specjalnością majsterkowiczów, którzy montowali je w metalowych pudełkach czy innych nie zawsze estetycznych obudowach własnej roboty. Jeszcze parę lat temu konkurencji wśród producentów właściwie nie było, bo zapotrzebowanie było znikome. Obecnie wybór zarówno urządzeń importowanych, jak i krajowych, jest bardzo duży. Nietrudno także znaleźć firmę, która fachowo wykona instalację.

Tam lub tam i z powrotem - co to są systemy simplex i duplex?

Ze względu na sposób komunikowania systemy domofonowe dzielą się na takie, które pozwalają na rozmowę naprzemienną – gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu, lub jednoczesną – jak przez telefon, w obu kierunkach. System naprzemienny zwany jest simplex. Gdy rozmowa może być prowadzona jednocześnie, system nazywany jest duplex. Domofony wykonane w systemie duplex są dużo wygodniejsze i praktycznie zdominowały rynek.

Jak zbudowana jest instalacja domofonowa?

Unifon - to aparat montowany w domu. Wyglądem przypomina tradycyjny telefon, tylko bez tarczy numerowej. Wyposażony jest w czuły mikrofon i wkładki słuchawkowe, które pełnią funkcję sygnalizatora akustycznego. Może mieć także świecący wskaźnik otwarcia furtki lub drzwi, przydatny do kontrolowania zamknięcia po wyjściu gościa. Każdy unifon ma przycisk do otwierania drzwi (furtki). Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej - między pokojami czy kondygnacjami domu. Trzeba wówczas kupić aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Sygnał z unifonu jest cichszy od zwykłego dzwonka, dlatego nie poleca się umieszczania go w wiatrołapie lub innym oddalonym miejscu. Wygodnie jest, gdy aparat znajduje się na każdej kondygnacji domu.

Bramofon zwany niekiedy rozmównicą lub kasetą rozmówną. Montuje się go na zewnątrz domu, przy furtce. Na przycisku wywołania (zwykle podświetlonym diodą) można umieścić nazwisko. Może być tak, że na bramofonie jest przycisk jeden - połączony z kilkoma unifonami lub kilka przycisków połączonych z kilkoma unifonami w różnych budynkach. Produkowane są bramofony natynkowe lub podtynkowe. Wykonuje się je z blachy stalowej, aluminiowej lub mosiężnej. Urządzenia stalowe są zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem, ale mimo to często już po roku eksploatacji korodują. Lepiej więc zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny.

Kaseta z układem elektronicznym zbudowana jest ze wzmacniacza, który zapewnia odpowiednią siłę głosu, generatora akustycznego, uruchamianego w momencie naciśnięcia przycisku wywołania i przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach.

Zamki elektromagnetyczne produkowane są w bardzo wielu wersjach mechanicznych. Mogą otwierać furtkę gdy przycisk w unifonie jest cały czas wciśnięty lub w określonym czasie po jego wciśnięciu.

Zasilacz zwany też transformatorem zasilającym, jest zwykle osobnym urządzeniem. Napięcie zasilania wynosi 12 V. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasilacz powinien mieć Znak Bezpieczeństwa, który gwarantuje wymaganą ochronę przeciwporażeniową.

Rodzaje domofonów

  • Domofon analogowy. Klasyczne domofony wykonywane są w systemach analogowych. Każdy unifon połączony jest z bramofonem za pomocą oddzielnego kabla. Od liczby unifonów zainstalowanych w systemie zależy więc liczba przewodów, które należy do nich doprowadzić. System analogowy jest idealny w domach jednorodzinnych, gdzie liczba połączonych ze sobą urządzeń jest ograniczona – przeważnie jest to jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im więcej podłączonych do systemu elementów, tym gorsza jest jakość połączeń.
  • Domofon cyfrowy. Są też domofony cyfrowe. Systemy te składają się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka. System cyfrowy może być połączony z systemem ochrony budynku. W takich domofonach można też regulować czas otwarcia zamka, czas dzwonienia lub rozmowy. Konstrukcja unifonów pracujących w systemie cyfrowym sprawia, że gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych.
  • Domofon analogowo-cyfrowy. Są także systemy analogowo-cyfrowe, w których analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi mogą być otwierane specjalnym kodem lub kartą kodową.
  • Domofon radiowy. Coraz częściej pojawiają się też na rynku systemy sterowane drogą radiową, w których furtkę można otwierać, będąc w dowolnej części domu. Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, a on drogą radiową uruchomi zamek elektromagnetyczny.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.