| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Czujki ruchu

Czujki ruchu

Jeżeli system alarmowy przyrównalibyśmy do zmysłów, to czujki ruchu byłyby jego oczami. Jednak tak jak w przyrodzie różne oczy różnie widzą, tak w ofertach producentów systemów alarmowych możemy znaleźć różne modele czujek o innym wyglądzie i funkcjonalnościach.

Każdy z systemów alarmowych musi być przystosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z tego powodu nie może istnieć uniwersalna czujka ruchu, która sprawdzałaby się wszędzie i w każdych warunkach. Przykładowo jeden model może dobrze sprawować się w pomieszczeniach, gdzie znajdują się cieki wodociągowe, podczas gdy ten sam typ detektora w ogólnie nie zda egzaminu w kuchni. Podobnie istnieją urządzenia, które zostały zaprojektowane z myślą o posiadaczach zwierząt domowych, czy też o tym, by poza zapewnieniem bezpieczeństwa ułatwiały nam też codzienne funkcjonowanie.

Czujka podczerwieni

Czujki ruchu dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są pasywne czujki podczerwieni (PIR), które określa się również mianem czujek przestrzennych. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Wynika ze sposobu działania urządzenia. Pasywna czujka podczerwieni analizuje promieniowanie podczerwone emitowane w pomieszczeniu przez inne obiekty. Jeżeli urządzenie wykryje coś co odbiega od temperatury otoczenia, to zgłasza alarm. Warto zwrócić uwagę, że odmienną temperaturą może wyróżniać się zarówno człowiek, jak i pies, czy nagrzane przez słońce okno oraz kominek.

Dualna czujka ruchu

Drugą grupę stanowią czujki dualne. Możemy je zastosować, jeżeli obawiamy się, iż tradycyjna czujka PIR będzie narażona na zmiany temperatur. Czujki dualne charakteryzują się dwoma rodzajami detekcji, dzięki którym są skuteczniejsze i dużo mniej podatne na fałszywe alarmy. Pierwszym z nich jest system analizy temperatury otoczenia opisany przy czujkach podczerwieni, natomiast drugi opiera się na emisji i analizie fal mikrofalowych. Czujka działa wtedy podobnie jak radar. Zamontowany w niej nadajnik wysyła sygnał, który odbijając się od obiektu trafia z powrotem do czujki. Umieszczony odbiornik analizuje, czy wykryte obiekty się poruszają. Gdy ruch zostanie wykryty i dodatkowo czujnik podczerwieni wykryje wzrost temperatury, wtedy urządzenie przekaże informacje o zdarzeniu do centrali, która uruchomi alarm. Podobnie jak tradycyjna czujka PIR, czujka dualna nie może być montowana w każdym dowolnym miejscu.

Bezpieczeństwo dla każdego

Czujki ruchu różnią się od siebie nie tylko budową i sposobem detekcji zagrożenia, ale także zastosowaniem. Przykładowo na rynku znajdziemy urządzenia, które przeznaczone są dla właścicieli trzymających w domu małe zwierzęta domowe. Detektory, które badają przestrzeń ignorując przy tym naszych pupili, oferują niemal wszyscy liczący się producenci czujek. W katalogach możemy znaleźć też urządzenia, które nie tylko strzegą nas i naszego dobytku, ale także pomagają w codziennym życiu. Przykładowo znajdziemy czujki ruchu, z wbudowanym zestawem diod LED oświetlających w nocy np. schody na piętro. Projektanci i producenci tego typu urządzeń oferują czujki o różnych kształtach i wyglądzie. Jeżeli nie możemy umieścić tradycyjnej czujki w rogu pomieszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wykorzystali owalny detektor przeznaczony do montażu na suficie. Przeszkadza ci, że tradycyjna czujka zbyt rzuca się w oczy i nie pasuje do wystroju? Rozwiązaniem może być detektor o neutralnych kształtach. Krótko mówiąc, producenci systemów alarmowych prezentują szeroki wybór czujek, aby maksymalnie dostosować się do wymagań i oczekiwań użytkowników. Obecnie niemal każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie i swojego domu. Wystarczy odrobina wiedzy oraz fachowa pomoc instalatora.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domowe systemy alarmowe. Jaki alarm do domu...

Zastanawiasz się jaki alarm do domu wybrać? Poznaj domowe systemy alarmowe SSWiN. Remont to okazja, aby...

Bezpieczny dom. Zabezpiecz wejście do budynku....

Jeśli chcesz mieć bezpieczny dom musisz chronić wejście do budynku. Wideodomofon bardzo w tym pomoże. Jeśli...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i...

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie....

Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej...

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.