| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy? Rozmiar, miejsce montażu i klasa sejfu

Co warto wiedzieć zanim kupisz sejf domowy? Rozmiar, miejsce montażu i klasa sejfu

Sejf domowy to bardzo przydatny przedmiot. Nie zajmuje dużo miejsca i można w nim zabezpieczyć wartościowe przedmioty i dokumenty. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli i z pewnością każdy znajdzie sejf dopasowany do swoich potrzeb. Przed zakupem warto zastanowić się, co będziemy w sejfie przechowywać i w którym miejscu domu go zamontujemy.

Czy w domu jest potrzebny sejf?

Sejfy zazwyczaj kojarzone są z zabezpieczaniem mienia przed kradzieżą, zniszczeniem lub dostaniem się w niepowołane ręce. Niektórzy mogą stwierdzić, że nie mają przecież zbyt wielu cennych przedmiotów, które trzeba przechowywać w sejfie. Coraz częściej jednak w ocenie przydatności sejfów na pierwszy plan wysuwają się też inne funkcjonalności.

ZDANIEM EKSPERTA

Dzięki sejfowi z łatwością utrzymamy na przykład porządek w dokumentacji, w jednym miejscu zgromadzimy ważne dla nas przedmioty i zawsze będziemy wiedzieli, gdzie jest paszport lub zapasowe kluczyki do auta. W sejfie możemy schować też rodzinne pamiątki lub akty notarialne.

Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wybieramy sejf domowy. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając konkretny model, pod uwagę należy wziąć kilka czynników.

Rozmiar sejfu. Wymiary sejfu określa się podając wysokość, szerokość i głębokość oraz pojemność w litrach. Rozmiar należy dobrać w zależności od tego, co zamierzamy w sejfie przechowywać. Jeśli będą to drobiazgi, takie jak paszport, zapasowe kluczyki i biżuteria, wystarczy małe urządzenie np. o wysokości i szerokości wynoszącej około 45 cm. Jeśli jednak sejf ma skrywać ważne umowy, różnorodne materiały i informacje objęte patentami i licencjami lub pełną dokumentację naszej firmy, lepiej wybrać bardziej pojemny model.

Lokalizacja. Już na etapie wyboru sejfu należy zdecydować, gdzie go umieścimy. W ofertach producentów znajdziemy urządzenia wolno stojące oraz takie, które możemy schować w meblach. Osobną kategorię stanowią sejfy do montażu w ścianie. Miejsce montażu jest także pochodną rozmiaru. Jeśli chcemy mieć sejf pod ręką w trakcie pracy, najlepiej umieścić go pod biurkiem. Jeśli natomiast sejf ma zmieścić się do nocnej szafki wybieramy zdecydowanie mniejszy rozmiar. Należy pamiętać, że każdy sejf wymaga zakotwienia do podłoża, które uniemożliwia jego późniejsze przeniesienie, dlatego decyzja o wyborze miejsca musi być z góry przemyślana.

Zawartość sejfu. Producenci w specyfikacjach podpowiadają, co można schować w danym urządzeniu np. ile segregatorów się w nim zmieści. Na rynku dostępne są też modele dedykowane określonej zawartości np. są sejfy, w których przechowuje się komputery przenośne. Osobną kategorię stanowią też sejfy na broń.

Sprawdź koniecznie certyfikat i klasę sejfu

Każdy dostępny na rynku sejf powinien mieć certyfikat potwierdzający jego zgodność z restrykcyjnymi normami europejskimi. Świadczy on o klasie odporności na włamanie, która przekłada się na limity wartości pieniężnych, jakie można schować w sejfie. Zakup urządzenia z certyfikatem i o odpowiedniej klasie stanowi podstawę ubezpieczenia zawartości sejfu oraz jest jednym z warunków wypłaty odszkodowania.

Zamek w sejfie - jaki wybrać?

Każdy sejf wyposażony jest w szereg rozwiązań zabezpieczających, np. złożone mechanizmy blokowania drzwi. Tworzą one jego unikalną konstrukcję, której nie można modyfikować. Producenci sejfów dopuszczają jednak możliwość wyboru rodzaju zamka przez klienta. Standardowo, każde urządzenie wyposażone jest w zamek kluczowy. Można jednak zdecydować się na zamek elektroniczny, który oferuje dodatkowe funkcjonalności. Prowadzony dzięki niemu rejestr zdarzeń pozwala sprawdzić, kto i kiedy otwierał sejf. Zamek ma czasowe opóźnienie otwarcia. Dodatkowo, urządzenie można podłączyć do systemu alarmowego domu, dzięki czemu informacja o niepowołanej próbie otwarcia zostanie cichym alarmem przesłana do firmy ochroniarskiej.

Zakup sejfu to dość poważna inwestycja, dlatego też przy wyborze odpowiedniego modelu warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Bezpieczny dom inteligentny. Nowoczesna ochrona budynku

Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym...

Centrala alarmowa może sterować całą domową automatyką. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne niż...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i...

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie....