| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Co uruchamia alarm? Czujki, podstawa skuteczności systemu alarmowego

Co uruchamia alarm? Czujki, podstawa skuteczności systemu alarmowego

Za uruchomienie alarmu odpowiadają różnego rodzaju czujki. Od ich jakości w największej mierze zależy skuteczność systemu alarmowego. Jest wiele rodzajów urządzeń reagujących na różne działania intruza. Ogólnie dzieli się je na czujki stanu, czujki ruchu i czujki specjalnego przeznaczenia. Sprawdź, za co odpowiedzialne są poszczególne rodzaje czujek...

W domach najczęściej stosuje się systemy alarmowe wyposażone w czujki ruchu zainstalowane w pomieszczeniach, do których można się dostać bezpośrednio z zewnątrz.

W oknach tych pomieszczeń, w których po włączeniu (uzbrojeniu) alarmu mogą przebywać mieszkańcy, instaluje się kontaktrony. Co uruchamia alarm? Czujki, podstawa skuteczności systemu alarmowego By móc się swobodnie przemieszczać po całym domu mimo czuwającego alarmu, powinniśmy zdecydować się na tak zwaną ochronę obwodową. Wówczas nie stosuje się czujek ruchu w pomieszczeniach, tylko na przykład kontaktrony we wszystkich oknach i drzwiach zewnętrznych, a dodatkowo czujki reagujące na tłuczenie szkła.

Sprawdź, jak w prosty sposób zabezpieczyć dom na czas naszej nieobecności

Inne rozwiązanie to ochrona obwodowa całej posesji, dzięki aktywnym barierom zainstalowanym w rogach działki. Chronią nie tylko dom, mogą także utrudnić złodziejowi kradzież roślin z ogrodu. Emitowane przez nadajniki czujek wiązki fal podczerwonych tworzą niewidzialne bariery, których przekroczenie powoduje uruchomienie alarmu. W celu ograniczenia liczby fałszywych alarmów wywoływanych przez zwierzęta lub unoszone przez wiatr liście czy śmieci trzeba zastosować nadajniki emitujące wiele wiązek fal na różnych wysokościach. Alarm będzie się wtedy uruchamiał dopiero w chwili jednoczesnego przerwania kilku wiązek przez człowieka.

Co uruchamia alarm?

  • Czujki stanu to styczniki i przełączniki reagujące na otwarcie lub zamknięcie drzwi czy okna, przekręcenie klucza, naciśnięcie klamki lub przycisku. Najpopularniejsze urządzenia tego typu to kontaktrony służące zwykle do wykrywania otwarcia okien i drzwi. W przeciwieństwie do czujek ruchu nie utrudniają poruszania się po domu jego mieszkańcom.
  • Czujki ruchu wykrywają ruch osób lub przedmiotów. Najczęściej stosowane są pasywne czujki podczerwieni (w skrócie PIR, PID). Reagują na zmiany temperatury między otoczeniem a poruszającym się obiektem (o innej temperaturze) w dozorowanym obszarze. Wadą tych urządzeń jest podatność na zakłócenia powodujące fałszywe alarmy. Na ruch wszystkich elementów, niezależnie od ich temperatury, reagują czujki mikrofalowe lub ultradźwiękowe. Są w stanie wykryć zmianę położenia skrzydła drzwi lub okna.
  • W celu ograniczenia liczby fałszywych alarmów stosuje się tak zwane czujki dualne, czyli znajdujące się w jednej obudowie czujki pasywne podczerwieni i ultradźwiękowe lub mikrofalowe. Są one stosowane, gdy w chronionym pomieszczeniu znajdują się przedmioty, których temperatura może się zmieniać. Może to być na przykład stygnący silnik samochodu w garażu lub włączający się i wyłączający automatycznie grzejnik elektryczny.
  • Aktywne bariery (tory) podczerwieni składają się z nadajników wysyłających wiązki promieniowania podczerwonego w kierunku odbiorników. Gdy przetnie je nieprzezroczysta przeszkoda (przechodzący człowiek), czujka uruchamia alarm. Odległość od nadajnika do odbiornika może wynosić 1-50 m – można je zastosować do ochrony całej posesji.
  • Czujki specjalnego przeznaczenia to urządzenia pełniące specyficzne funkcje. Są to na przykład maty naciskowe reagujące na próbę podniesienia wartościowego przedmiotu, mikrofonowe mogące reagować na dźwięk tłuczonego szkła, wibracyjne lub inercyjne wykrywające próby rozwiercenia albo wykucia otworu w ścianie, czujki gazów, dymu czy zalania.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego...

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i...

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie....

7 pytań o bezprzewodowy system alarmowy w domu

System alarmowy reaguje dźwiękiem, sygnałem świetlnym albo jeszcze w inny sposób powiadamia o nietypowych...

Systemy zabezpieczeń do domu: poznaj inteligentne...

Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.