| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem. Urządzenia i systemy poprawiające bezpieczeństwo

Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem. Urządzenia i systemy poprawiające bezpieczeństwo

Wakacje to okres żniw nie tylko dla rolników, ale też dla złodziei. Warto więc wyposażyć dom w nowoczesne, elektroniczne urządzenia zabezpieczające, a najlepiej w system inteligentnego domu. Będzie on zresztą chronił nie tylko przed włamaniami, ale też przed wypadkami losowymi i awariami.

Autor: SOMFY

Chcesz, żeby twój dom był zawsze bezpieczny, nawet wówczas gdy przebywasz poza nim i nie możesz wszystkiego dopilnować osobiście. Inwestycja w nowoczesne, elektroniczne urządzenia monitorujące ochronią twój dobytek przed złodziejami i innymi awaryjnymi sytuacjami.

Dom oprócz zamków, okien i drzwi o wysokiej klasie odporności na włamanie, porządnego ogrodzenia, powinien mieć też system zarządzający pracą rożnych urządzeń. To inaczej system inteligentnego domu. Po wzbogaceniu go o dodatkowe elementy, takie jak czujniki ruchu, otwarcia i wstrząsów, zbicia szyby, dymu, zalania, kamery, stanie się też skutecznym systemem alarmowym, gotowym ocalić ciebie oraz twój dobytek nie tylko przed złodziejami, ale też różnymi, nieszczęśliwymi wypadkami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Inteligentny dom - bezpieczny dom

Sercem systemu inteligentnego domu jest centrala sterująca, która potrafi analizować informacje docierające z różnych czujników zainstalowanych w domu lub w jego otoczeniu, reagujących na ruch, dym, zbicie szyby i wiele innych sygnałów. W przypadku włamania lub awarii wyda odpowiednie polecenia oknom, roletom, bramom, oświetleniu. Informację o zdarzeniu prześle do właściciela i centrum monitoringu, jeśli dom jest chroniony przez profesjonalną firmę. W przypadku zalania system wyłączy prąd w budynku, żeby nie doszło do zwarcia i zamknie zawory wody. W przypadku wykrycia dymu uruchomi alarm, wentylację mechaniczną i oświetli drogę ewakuacyjną.

Autor: SOMFY

Centrala uruchomi również oświetlenie posesji w odpowiednim dla ciebie momencie. Włączone lampy zewnętrzne sprawią, że nocą wieczorem wokół domu będzie widno. Łatwiej wtedy zauważyć intruza, ale także pewniej i bezpieczniej można się poruszać po ścieżkach wokół domu. Lampy mogą też mieć czujniki rruchu i rzucać snop światła, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg.

Czujniki podpięte do systemu

Będą one twoimi oczami, uszami i nosem. Część czujników jest zintegrowana z urządzeniami napędowymi (czujnik wiatru w markizach, czujnik deszczu w oknach dachowych i roletach), a pozostałe można niezależnie rozmieścić w budynku i wokół niego. Lepiej ich rozplanowanie i montaż powierzyć fachowcowi. A oto jakie czujniki można podpiąć do systemu:

  • Kontaktrony - umieszcza się ją na drzwiach i oknach. Na ościeżnicy - część stykową, a na oknie lub drzwiach - magnes. Między magnesem i stykiem występuje pole elektromagnetyczne. Jeśli zostanie ono przerwane (podczas otwierania drzwi, okna), czujnik wyśle sygnał uruchamiający alarm.
  • Czujnik zbicia szyby - potrafi z odległości 15 m wykryć i rozróżnić odgłos tłuczonego szkła. Można ją zamontować bezpośrednio na ramie okna.
  • Czujnik wstrząsu – montowany na oknach lub drzwiach. Reaguje na siłowe próby otwarcia.
  • Czujnik dymu – podniesie alarm, jeżeli stężenie dymu w budynku stanie się alarmującą wysokie. Pozwoli więc jak najszybciej zareagować na pożar.
  • Czujnik zalania – zareaguje, gdy na podłodze w kuchni, pralni bądź łazience wykryje wodę.
  • Czujnik deszczu - zamknie okna tuż przed ulewą.
  • Czujnik wiatru - zleci złożenie markiz, kiedy rozpęta się wichura.

Teren w zasięgu kamer

Systemy współpracują również z kamerami. Urządzenia można umieścić na zewnątrz domu, w budynku bądź w garażu. Obraz będzie kierowany do centrali i wyświetlany w komputerze, telefonie, na ekranie tabletu lub nawet smart TV. W każdej chwili możesz przełączyć podgląd na wybraną kamerę, zrobić zbliżenie, zdjęcie albo zarejestrować sekwencję filmową. Często obraz z monitoringu jest zapisywany w pamięci urządzenia, możemy zgrać zdalnie na dowolny nośnik i w każdej chwili można prześledzić, co działo się w poszczególnych miejscach w danym czasie, na przykład pod twoją nieobecność.

Autor: SOMFY

Cennym wsparciem dla systemu alarmowego są kamery. Przekazują tobie obraz bieżący, a w przypadku wykrycia ruchu mogą rozpocząć nagrywanie. Kamera zewnętrzna wyposażona jest w mikrofon, a wewnętrzna – również w mikrofon. Możesz nie tyko widzieć, ale i słyszeć, co się dzieje, a także przekazać intruzowi ostrzeżenie

WARTO WIEDZIEĆ

Inteligentne sterowanie bramami, furtkami, roletami

Dzięki systemowi centralnego sterowania TaHoma® Premium możesz dowolnie obsługiwać rolety, bramy, furtki i wiele innych urządzeń, nie ruszając się z miejsca. Jednocześnie twój smartfon lub tablet będzie informował o wykonaniu polecenia lub problemach spowodowanych na przykład brakiem zasilania lub napotkaniu na przeszkodę. Nawet gdy będziesz daleko od domu, system pozwoli ci zamknąć bramę, furtkę, roletę lub okno, jeśli o tym zapomniałeś. Aby nie obciążać twojej pamięci, po wprowadzeniu scenariusza „Wyjście”, system sam wszystko pozamyka, a ponadto aktywuje czujniki alarmowe. Podczas dłuższej nieobecności warto zmylić potencjalnych rabusiów. Dzięki Tahomie®, zarówno rolety jak i oświetlenie mogą się włączać lub wyłączać o określonych godzinach niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy poza nim. TaHoma® Premium zrobi też to, czego nie potrafi pierwszy lepszy system alarmowy. W przypadku, gdy ktoś włamie się do twojego domu – zamknie drzwi, rolety, bramy – odcinając złodziejowi drogę ucieczki. Uruchomi też oświetlenie awaryjne posesji.

Autor: SOMFY

Bramę możesz otwierać pilotem, ale istnieje też funkcja geolokalizacji. System sam cię namierzy i otworzy bramę, gdy będziesz blisko wjazdu na zaprogramowaną wcześniej określoną przez ciebie odległość.

WAŻNE

System TaHoma® Premium - wakacyjny nadzór

Jeśli wybierasz się na wakacje, a twoim domem nie ma się kto zaopiekować, możesz „zatrudnić” wirtualnego nadzorcę. Taką usługę zapewnia system TaHoma® Premium, który potrafi też symulować obecność domowników. W określonym cyklu będą się wtedy unosiły i opuszczały rolety, będzie się też włączać i wyłączać oświetlenie. System zareaguje również na wybuch pożaru. Nie czekając na twoją decyzję, sam oświetli zagrożone pomieszczenia i otworzy rolety. Gdy dojdzie do tego pod twoją nieobecność, zostaniesz o tym poinformowany i będziesz mógł obejrzeć nagranie wykonane przez kamerę zainstalowaną wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami w budynku

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Bezpieczny dom. Akcja specjalna

Z naszej akcji dowiesz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i nagłymi zdarzeniami - pożarem, powodzią,...

Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...

Urządzenia wykrywające gaz i dym

Detektory gazu i czujniki czadu to urządzenia, których zadaniem jest chronić domowników przed...

Instalacja alarmowa w domu: jak nią sterować i...

Instalacja alarmowa to gwarancja naszego bezpieczeństwa domu, a także spokoju podczas przebywania na urlopie....