| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Ogród » Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką nawierzchnię betonową wybrać?

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką nawierzchnię betonową wybrać?

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. Styl budynku, kolorystyka, przeznaczenie, cena - to tylko kilka najważniejszych z nich. Dowiedz się, jak wybrać kostkę idealnie dopasowaną do Twojego domu.

Betonowa kostka brukowa - modna i wygodna

Beton jest trendy. Wykonane z niego nawierzchnie posiadają wiele form. Najpopularniejsze z nich – kostka brukowa i płyty - mają ważną zaletę: są wyjątkowo uniwersalne. Dzięki temu, możemy je wykorzystać do aranżacji całego otoczenia domu. A to pomoże nam w bardzo istotnym zabiegu – ograniczeniu chaosu i zachowaniu spójności przestrzeni na posesji.

Betonowa kostka brukowa lub płyty mogą być używane na podjeździe, chodnikach, tarasie lub ścieżkach ogrodowych. Wybierając je, musimy jednak zwracać uwagę na grubość elementów.
W zależności od obciążeń, jakim będzie poddawana nawierzchnia (ruch pieszy lub pojazdów), musimy zastosować produkty o różnej grubości (przeważnie od 4 do 8 cm). Cała reszta – kształt, kolorystyka – będzie mogła być taka sama lub zbliżona. Pomoże to w płynnym przechodzeniu z jednej strefy przestrzeni przydomowej do drugiej i zespolenie ich ze sobą. W takim przypadku betonowa nawierzchnia będzie stanowić klamrę kompozycyjną aranżacji wokół domu.

Autor: Bruk

Kostka brukowa - Grand bianco nero

Autor: Bruk

Kostka brukowa - Bruk prosty I muszlowy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki styl domu, taka kostka brukowa

Trendy nadal stawiają na nowoczesność i minimalizm. Planując wybór nawierzchni, nie powinniśmy jednak kierować się modą, ale brać pod uwagę styl naszego domu i ogrodu. To bowiem, co pasuje do projektów nowoczesnych, nie do końca spełni rolę w przestrzeniach tradycyjnych i odwrotnie.

W otoczeniu architektury modernistycznej doskonale sprawdzą się elementy nawierzchniowe proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach. Idealnie nadają się one do tworzenia nowoczesnych wzorów, w których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty.

Budynki i ogrody utrzymane raczej w duchu tradycyjnym najlepiej wyglądają w sąsiedztwie nawierzchni podkreślających ich charakter. We wszelkich aranżacjach w stylu np. dworkowym, rustykalnym czy vintage dobrze wyglądają elementy postarzane, kostki brukowe o obłych kształtach, wzory formowane w miękkie – łukowate, płynnie prowadzone linie.

Autor: Bruk

Kostka brukowa - Viva gothic

Autor: Bruk

Kostka brukowa - Mosaic Nestor

Nawierzchnia betonowa do wyboru, do koloru

Styl architektury i ogrodu to nie jedyne wyznaczniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy planujemy zakup nowej nawierzchni. Równie istotna jest odpowiednia kolorystyka. Betonowe kostki brukowe i płyty występują w bardzo szerokiej gamie barw i rodzajów powierzchni. Znajdziemy wśród nich elementy jednokolorowe i melanże, faktury gładkie, płukane i postarzane. Tak wielka różnorodność może prowadzić do wielu błędów aranżacyjnych, dlatego pamiętajmy: kolorystyka nawierzchni powinna być dopasowana do dachu, elewacji domu lub jakiegoś motywu dominującego w jego otoczeniu. 

Istotne są również na umiar i harmonia. Nieumiejętne zastosowanie zbyt dużej ilości kolorów lub rodzajów produktów prowadzi zazwyczaj do chaosu estetycznego. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie 3 odcieni, które powinny ze sobą harmonijnie współgrać (chyba że celowo stawiamy na wyraźne kontrasty!).

Wybierając rodzaje betonowych elementów zestawiajmy je tak, by pasowały do siebie pod względem stylistycznym. Nie stosujmy zbyt małej kostki brukowej na dużych powierzchniach – zarezerwujmy ją dla przestrzeni niewielkich, wąskich, trudno dostępnych. Kostka i płyty o powiększonych rozmiarach nie najlepiej sprawdzają się na niewielkiej przestrzeni (generują konieczność licznych docinek). Duże płyty to idealne rozwiązanie dla tarasów, a zastosowanie ich również w ogrodzie pozwoli na zespolenie tych dwóch przestrzeni.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdy nie mamy pewności, jaką kolorystykę czy wzór kostki brukowej wykorzystać, warto zasięgnąć porady fachowców. Możemy również odnieść się do różnych inspiracji dostępnych w fachowej prasie lub Internecie - w tym wypadku zawsze zwracajmy uwagę na domy i ogrody utrzymane w takiej samej stylistyce i kolorystyce, jak nasze! Nawierzchnia wokół domu i w ogrodzie powinna stanowić raczej tło aranżacyjne, aby nie odciągać uwagi od budynku czy ogrodu. Często zdarza się, że podłoga staje się głównym bohaterem przestrzeni tarasu. To rozwiązanie odważne, które pozwoli na wyróżnienie aranżacji spośród wielu innych.

Praktyczność kostki brukowej w cenie

Kostki brukowe i płyty z betonu są nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne. Świetnie nadają się do utwardzenia często eksploatowanych ciągów komunikacyjnych i nawierzchni wokół domu. Betonowe produkty dobrej jakości już na etapie produkcyjnym są zazwyczaj impregnowane, co sprawia, że w czasie użytkowania nie wymagają specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są mrozoodporne, wystarczy regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą, aby długo cieszyły oko swoim pięknym wyglądem.

Przeczytaj dodatkowo:
Projektowanie otoczenia domu: gdzie można...

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Ogrodowe meble ze smukłego betonu

Ogrodowe meble kojarzą się drewnianymi, plastikowymi lub metalowymi zestawami stołu i krzeseł. Prezentujemy...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

sponsor artykułu