| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Ogród » Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty balkonowe trzeba nawozić

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty balkonowe trzeba nawozić

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami balkonowymi, trzeba je odpowiednio nawozić. Podpowiadamy, jak i jakimi nawozami zasilać rośliny balkonowe. Poradnik: nawożenie kwiatów balkonowych

Rośliny, którymi ozdabiamy w sezonie nasze balkony, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wśród zabiegów, o których musimy pamiętać przy uprawie roślin balkonowych, jest nawożenie. Poznajcie odpowiedzi na najważniejsze pytanie dotyczące nawożenia kwiatów balkonowych:

  • Dlaczego kwiaty na balkonie trzeba nawozić
  • Jak rozpoznać dobrze przyswajalny i wydajny nawóz dla kwiatów balkonowych?
  • Co jest gorsze dla roślin: brak nawozu czy przenawożenie?
  • Jak ograniczyć częstotliwość nawożenia?
  • Jak uzyskać najlepsze efekty dzięki nawożeniu
  • Czy można zastosować nawóz o długotrwałym działaniu już po posadzeniu kwiatów?

Nawożenie kwiatów balkonowych: dlaczego kwiaty na balkonie trzeba nawozić

Komponenty, z których przygotowuje się podłoża do kwiatów balkonowych, są zazwyczaj ubogie w składniki pokarmowe. Ponadto, ziemie przeznaczone do uprawy roślin w pojemnikach (doniczkach czy skrzynkach balkonowych) są bardziej porowate i przepuszczalne. Intensywne podlewanie przy ograniczonej pojemności doniczki przyczynia się do wymywania składników pokarmowych. Również wyższa temperatura w pojemnikach powoduje szybszy wzrost roślin, a zatem ich zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego, aby precyzyjnie i efektywnie odżywiać rośliny, wszystkie pokarmy muszą być dostarczane wraz z nawozami.

Autor: Substral

Nawóz do roślin balkonowych - Burza kwiatów

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak rozpoznać dobrze przyswajalny i wydajny nawóz

Kupując nawóz do kwiatów balkonowych, należy sprawdzić na etykiecie poziom rozpuszczalności składników pokarmowych – oznaczenie 100% świadczy o najwyższej jakości. Nawóz płynny nie może się rozwarstwiać, gdyż powoduje to różnice stężeń w roztworze roboczym, którym podlewamy. Największą przyswajalnością odznaczają się nawozy długodziałające typu Osmocote. Korzenie roślin pobierają do 80% nawozu.

Nawożenie kwiatów balkonowych, co jest gorsze dla roślin: brak nawozu czy przenawożenie

Niewielka pojemność pojemników, w których uprawiamy kwiaty balkonowe, stwarza ryzyko szybkiego przenawożenia, czyli zbyt wysokiego stężenia nawozu w obrębie korzeni roślin, co powoduje przypalenie brzegów liści, zahamowanie wzrostu i słabsze kwitnienie. Rośliny pozbawione nawozów, czyli składników pokarmowych szybko przestają kwitnąc i cieszyć nasze oczy. Zatem nawozy należy dostarczać regularnie, w odpowiedniej ilości i jakości. Polecane jest stosowanie nawozów długodziałających typu Osmocote.

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak ograniczyć częstotliwość nawożenia

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu o długotrwałym działaniu typu Osmocote lub 100 dni, który będzie się uwalniał codziennie i sam kontrolował dokarmianie roślin przez kilka miesięcy. Dzięki czemu Twoje kwiaty będą otrzymywać codziennie odpowiednią dawkę składników pokarmowych. Dla Ciebie pozostanie już tylko podlewanie.

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak uzyskać najlepsze efekty dzięki nawożeniu

  1. Zastosować nawóz bazowy o długotrwałym działaniu (wymieszać z podłożem), który będzie nawoził korzenie przez okres do sześciu miesięcy.
  2. Dodatkowo można zastosować nawożenie dolistne nawozem rozpuszczalnym typu Magiczna Siła. Dostarczamy w ten sposób składniki pokarmowe bezpośrednio do liści. Nawóz działa interwencyjnie dając szybko widoczne efekty.

Nawożenie kwiatów balkonowych: nawóz o długotrwałym działaniu

Czy można zastosować nawóz o długotrwałym działaniu już po posadzeniu kwiatów? Tak. Nawóz Osmocote jest bardzo bezpieczny, nie występuje ryzyko przenawożenia, możesz zastosować go w formie posypowej lub w postaci łatwych do użycia koreczków. Koreczki umieszczasz w podłożu blisko strefy korzeniowej.

Przeczytaj dodatkowo:
Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Ogrodowe meble ze smukłego betonu

Ogrodowe meble kojarzą się drewnianymi, plastikowymi lub metalowymi zestawami stołu i krzeseł. Prezentujemy...

sponsor artykułu