| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Ogród » Budowa oczka wodnego krok po kroku

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Idealne miejsce do relaksu i odpoczynku w ogrodzie to spokojny zakątek z oczkiem wodnym z piękną, czystą i klarowną wodą. Spełnienie marzenia o budowie własnego oczka wodnego w ogrodzie jest prostsze niż myślisz. Każdy może wykonać je sam. Wystarczy trochę chęci, nakładu pracy i radość z podziwiania ryb może stać się faktem.

Budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie zawsze zaczyna się od właściwego planowania. Należy przestrzegać jedynie kilku podstawowych zasad po to, by przez długi czas cieszyć się w wolnym czasie swoim wodnym królestwem!

Istotne czynniki budowy oczka wodnego:

Lokalizacja: Wybór odpowiedniego miejsca pod oczko wodne jest najważniejszym czynnikiem, który będzie miał wpływ na uzyskanie czystej i klarownej wody. Oczko wodne nie może być zlokalizowane w najniższym punkcie w ogrodzie, gdzie będzie narażone na permanentny napływ wody z trawnika. Woda opadowa z trawników zawiera duże ilości składników odżywczych (nawozy) i tym samym stymuluje intensywny wzrost glonów.

Nasłonecznienie: Najkorzystniejsza ilość nasłonecznienia to taka, która trwa od czterech do sześciu godzin dziennie. W przypadku lokalizacji wystawionych na silne oddziaływanie słońca, pomocne mogą być obszerne strefy wody głębokiej, które zapobiegają zbyt silnemu wzrostowi glonów, będących skutkiem ogrzania wody.

Drzewa i krzewy: Liściaste i iglaste drzewa, jak również rośliny o silnych korzeniach powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od stawu. Opadające liście, które dostaną się do zbiornika będą miały niekorzystny wpływ na jakość wody. Rozkładające liście będą źródłem składników pokarmowych dla glonów, a w niektórych przypadkach liście zmienią zabarwienie wody na lekko brązowy kolor.

Minimalna i maksymalna głębokość wody: Aby zapobiec całkowitemu zamarznięciu stawu w zimie, zaleca się zachowanie minimalnej głębokości wody, wynoszącej 80 cm. Pozwoli to bezpiecznie przezimować ryby. Głębokość maksymalna nie powinna przekraczać 1,5m - 1,8m w najgłębszym miejscu. Dużo głębsze zbiorniki to większa objętość wody i większy wydatek na system filtracyjny. Dobrze jest również wykonać różne strefy głębokości:

  • Strefa wody głębokiej - tutaj umieszczane są pompy filtracyjno-strumieniowe lub też ewentualnie spusty denne.
  • Strefa wody płytkiej - stanowi przestrzeń życiową dla roślin i mikroorganizmów oraz ma istotny wkład w redukcję substancji odżywczych w oczku. Ma ona głębokość ok. 30-40 cm i powinna być możliwie jak najbardziej szeroka.
  • Strefa bagienna - idealna dla bujnej roślinności porastającej skarpy.
  • Strumienie (opcjonalnie) - już w momencie wyboru lokalizacji strumienia należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie różnych stopni piętrzących wodę, zagłębień, jak również możliwie duże przelewy po to, by zapewnić dodatkowy ruch i natlenienie wody w stawie.

Przyłącza energii i wody: Bliskość stawu do przyłączy energii lub wody może niezwykle ułatwić obsługę i sterowanie urządzeń w i przy zbiorniku.

Średnica węża: Przy wyborze węży zasilających zaleca się możliwie największą średnicę po to, by uniknąć strat na tarciu.

Odpowiednie rozwiązania techniczne w stawie: Oprócz odpowiedniego doboru pompy, filtra i lampy UVC do objętości wody i zarybienia, również położenie pompy w stawie odgrywa istotną rolę. Pompa filtracyjna powinna leżeć w stawie możliwie najgłębiej po to, by transportować osady nagromadzone na dnie.

Jak zrobić oczko wodne - instrukcja:

Tak wykonane oczko wodne da nam pewność, że będzie to element ogrodu wykonany w pełni profesjonalnie. Będzie trwałe i zapewni utrzymanie wysokiej jakości wody. Stworzymy w ten sposób naturalny wodny ekosystem we własnym ogrodzie z pięknie rosnącą roślinnością i zdrowymi, lśniącymi rybami.

Przeczytaj dodatkowo:
Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Projektowanie otoczenia domu: gdzie można...

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.