| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy. Sprawne przygotowanie ciepłej wody

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy. Sprawne przygotowanie ciepłej wody

Typowy bojler, czyli zbiornik ciepłej wody użytkowej, nie zawsze spełnia oczekiwania użytkowników. Dlatego też warto wziąć pod uwagę instalację nowoczesnego ogrzewacza pojemnościowego. Podgrzewanie wody za pomocą urządzenia elektrycznego nie musi być drogie. Do tego nowe modele ogrzewaczy są łatwe w obsłudze i dostępne w różnych pojemnościach.

Autor: STIEBEL ELTRON

Wybór ogrzewacza do przygotowania c.w.u.

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru urządzenia, uwagę zwraca się na jego funkcjonalność, łatwą obsługę, możliwość współpracy z różnymi źródłami ciepła. W przypadku podgrzewaczy elektrycznych równie ważne jest to, aby gwarantowały minimalne zużycie energii. Oczekiwania te spełnią modele ogrzewaczy pojemnościowych serii PSH wprowadzone do oferty Stiebel Eltron. Dostarczają wodę do jednego lub kilku punktów poboru w gospodarstwach domowych, ale również w domkach letniskowych, budynkach gospodarczych, przemysłowych. Dostępne w pojemnościach od 30 do 200 litrów idealnie spełnią oczekiwania każdego inwestora. Ich zaletą jest to, że można je montować w pionie i poziomie (w zależności od modelu).

Zwolennicy rozwiązań ekologicznych docenią fakt, że ogrzewacze PSH alternatywnie mogą zostać wyposażone w wymiennik ciepła (wężownicę), który odbiera ciepło z drugiego źródła, jakim jest np. kolektor słoneczny. Rozwiązanie to pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z podgrzaniem ciepłej wody szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. W wężownicę są wyposażone trzy modele z serii PSH. Oprócz kolektorów słonecznych mogą współpracować z kotłami centralnego ogrzewania, kotłami na pelet, ekogroszek, kominkami i innymi źródłami. Sprawdź: www.ogrzewaczewody.pl

Decentralne przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Woda podgrzewana jest w punkcie poboru lub w bezpośredniej jego bliskości. Straty ciepła w tym przypadku eliminujemy właściwie do zera, a tym samym oszczędzamy na dodatkowym zużyciu energii i wody. Aby przygotować c.w.u. do kąpieli o temp. średnio ok. 38°C, stosowane są już ogrzewacze ciśnieniowe o poj. 30-200 litrów. Do natrysku, podczas którego normalne zużycie wody na jedną osobę to 16-48 litrów na około 2 minuty, należałoby tak dobrać ogrzewacz, aby dostarczył jednorazowo odpowiednią ilość wody dla wszystkich domowników. Ilość taką określa się jako „wodę zmieszaną” o temp. 40°C. Aby taką ilość określić należy wziąć pod uwagę parametry takie jak: temperatura wody zimnej dopływającej do zasobnika (przyjmijmy 10°C), temp. wody ogrzanej do wartości nastawionej na termostacie (np. 60°C), pojemność zasobnika (np. 80 kg ≈ litrów). Odpowiednio przeliczając otrzymamy, że z zasobnika o poj. 80 litrów możemy uzyskać ok. 133 kg ≈ litry wody zmieszanej przygotowanej do kąpieli po jednym pełnym cyklu grzania. Oznacza to, że 3-4 osoby mogą skorzystać jednocześnie z kąpieli. Do kąpieli w typowej wannie (z uwzględnieniem czasu poboru wody od 10 do 13 minut), potrzebujemy wodę o podobnej temperaturze jak przy natrysku. Jednak podczas pojedynczej kąpieli zużywamy jej więcej tj. około 80-130 litrów. Należy więc dobrać ogrzewacz odpowiednio większy, w przeciwnym razie będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na podgrzanie. Tego typu rozwiązanie stosuje się zarówno w domu jedno- jak i wielorodzinnym, gdzie poszczególne punkty poboru wody są znacznie oddalone od siebie i nie możemy zastosować centralnego ogrzewania wody.

Przykład zaopatrzenia decentralnego. Zaopatrzenie indywidualne

Grupowe - centralnie poziome przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Woda jest podgrzana w jednym miejscu i instalacją hydrauliczną rozprowadzona do kilku punktów odbioru. Rozwiązanie jest ekonomiczne, gdy punkty poboru wody są w niewielkich odległościach od ogrzewacza oraz jeśli rozplanowane są na tym samym poziomie.

W takim przypadku mają zastosowanie ciśnieniowe ogrzewacze pojemnościowe PSH ze zbiornikami o pojemności od 80 do 200 litrów. Standardowo zawieszane są one na ścianie pionowo lub poziomo. Kryteria doboru urządzenia są podobne, jak przy decentralnym przygotowaniu ciepłej wody, ale należy uwzględnić zużycie wody na 1 os./24h lub maksymalne zużycie w godzinach największego rozbioru wody. Priorytetem będzie tu wykorzystanie wody pod natryskiem i wanną. Zużycie wody w punkcie z umywalką jest niewielkie (do 5 l), a w punkcie gdzie jest zlewozmywak zazwyczaj największy pobór wody jest w tych porach dnia, kiedy domownicy kąpią się (ok. 8-12 l). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ilość osób, oprócz stałych domowników, jest większa. Wówczas automatycznie zwiększa się zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Dla użytkowników, którzy nie boją się inwestować w ekologię, alternatywnym rozwiązaniem przygotowania ciepłej wody użytkowej mogą być ogrzewacze PSH 80–200 WE–H, PSH 80–120 W– L/R oraz PSH 80–200 WE L/R wyposażone dodatkowo w wymiennik ciepła (wężownicę), który odbiera ciepło do ogrzania wody z drugiego źródła np. z kolektora słonecznego. Ten sposób pozwala ograniczyć koszty zużycia energii (szczególnie w miesiącach od wiosny do wczesnej jesieni).

Przykład zaopatrzenia decentralnego, zaopatrzenie grupowe

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czym kierować się przy wyborze ogrzewacza pojemnościowego?

 Przed zakupem pojemnościowego ogrzewacza wody trzeba wziąć pod uwagę:

  • jakie jest zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepłą wodę i w jakim czasie, każdego dnia, powinna być ona przygotowana,
  • stałe utrzymywanie przez urządzenie oczekiwanej temperatury ciepłej wody,
  • dostarczanie ogrzanej wody do punktów poboru bez strat,
  • możliwie jak najmniejsze zużycie energii pierwotnej,
  • wygodę i komfort obsługi urządzenia.

Producentów jest wielu, ceny są zróżnicowane, wygląd podobny. Jednak dokonując wyboru ogrzewacza powinniśmy zwrócić uwagę również na inne cechy - parametry techniczne, funkcjonalność, swobodę obsługi, elementy zabezpieczenia i wreszcie niezawodność. Ważnym elementem jest zbiornik (materiał z jakiego jest wykonany, powłoka która chroni jego wnętrze, anoda antykorozyjna oraz izolacja na zewnątrz).

Standardowo ogrzewacz wyposażony jest w termostat. Regulacja temperatury przy pomocy termostatu pozwala na wybranie za pomocą pokrętła umieszczonego na zewnątrz urządzenia wartości temperatury do jakiej będzie nagrzewać się woda w zbiorniku. W każdym urządzeniu występuje tzw. nastawa fabryczna, którą można zmienić według własnych potrzeb, postępując  zgodnie z zaleceniami producenta. Regulacja odbywa się mechaniczne, bezstopniowo lub z podziałem na pewne zakresy temperatur. Bezstopniowo oznacza podział, który ogranicza się do podania temperatury, np. pozycja min. czyli wyłączenie grzania lub wartość chroniąca urządzenie przed zamrożeniem i pozycja maksymalna.

Istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie ogrzewacze pojemnościowe mają zabezpieczenie w postaci ogranicznika bezpieczeństwa. Ogranicznik zabezpiecza urządzenie między innymi przed przegrzaniem, ale powoduje także wyłączenie urządzenia przy wykryciu awarii. W momencie zadziałania ogranicznika urządzenie zostaje odłączone od zasilania.

Modele ogrzewaczy pojemnościowych

Ilu ludzi, tyle potrzeb. Dlatego też STIEBEL ELTRON proponuje aż 6 różnych modeli ogrzewaczy pojemnościowych PSH, które można dopasować do własnych preferencji. Urządzenia zapewniają stały dostęp do ciepłej wody przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Dzięki temu, że każdy z modeli został wyposażony w inne funkcje i występuje w kilku pojemnościach, problemu nie stanowi wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb różnych odbiorców.

PSH 50–200 Classic to model ogrzewacza elektrycznego, który umożliwia bezstopniową regulację temperatury w zakresie od 30 do 70°C. To najbardziej podstawowa wersja, która z powodzeniem zastąpi wysłużone termy czy bojlery. Pozwoli także na zaoszczędzenie energii elektrycznej.

Urządzenie jest dostępne w wersjach o sześciu pojemnościach: 50, 80, 100, 120, 150 i 200 litrów.

Autor: STIEBEL ELTRON

Łazienka z ogrzewaczem pojemnościowym PSH Classic

PSH 30–150 Universal EL umożliwia podgrzanie wody z normalną mocą grzejną lub w funkcji szybkiego nagrzewania. To rozwiązanie pozwala też na wybór jednego z trzech zakresów pracy: tryb pracy jednotaryfowej, dwutaryfowej oraz bojler. Regulacja elektroniczna ułatwia nastawę energooszczędną. W zależności od zasilania elektrycznego i charakterystyki poboru nagrzewanie odbywa się automatycznie do wartości temperatury zadanej, w przedziale od 20 do 85°C z dokładnością co 1°C. Funkcja zabezpieczenia przed zamarzaniem sprawia, że grzanie załączy się automatycznie, gdy wartość temperatury wody w zbiorniku spadnie poniżej poziomu 7°C. Woda zostanie wówczas nagrzana do temperatury 20°C. Model PSH Universal EL dostępny jest w sześciu pojemnościach: 30, 50, 80, 100, 120 i 150 litrów.

Autor: STIEBEL ELTRON

PSH Universal EL, wersja pozioma

Kolejne trzy modele ogrzewaczy pojemnościowych: PSH 80–200 WE–H, PSH 80–20 W –L/R oraz PSH 80–200 WE L/R wyposażone są w rurkowy, spiralny wymiennik ciepła, zwany wężownicą. Umożliwia on współpracę z różnymi urządzeniami grzewczymi dostępnymi na rynku: kotłami c.o., kotłami na pelet, kominkami oraz innymi źródłami ciepła. Ich wykorzystanie pozwala na znacznie obniżenie zużycia prądu, a co za tym idzie znaczne obniżenie rachunków.

Dodatkowo PSH 80–200 WE–H oraz PSH 80–200 WE L/R mają grzałkę elektryczną, a także opcję bezstopniowej nastawy temperatury grzania w zakresie od 7 do 75°C. Ogrzewanie elektryczne włącza się, gdy temperatura wody spadnie poniżej wartości zadanej. Wartość temperatury 7°C jest wartością graniczną dla zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego. Więcej o ogrzewaczach z wężownicą

Autor: STIEBEL ELTRON

Modele ogrzewaczy pojemnościowych

Ogrzewacz pojemnościowy to inwestycja na lata

Ogrzewacze wody kupuje się raz na wiele lat. Warto zatem decydować się na wybór takich, które bez awarii będą działały przez bardzo długi czas. Ponieważ każdy ogrzewacz ma kontakt z wodą, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed niszczącym działaniem korozji. W przypadku modeli PSH ochronę zapewnia dwustronne emaliowanie zbiornika szkliwem syntetycznym o specjalnym składzie - CoPro. STIEBEL ELTRON jest pierwszą firmą w Europie, która została wyróżniona za znakomitą jakość produktów przez Europejską Izbę Producentów Emalii (European Enamel Authority – EEA). Pełną ochronę modeli PSH gwarantuje anoda magnezowa, która zabezpiecza wewnętrzną powłokę zbiornika przed korozją i wpływa na jego wyjątkową trwałość. Zewnętrzna obudowa ogrzewaczy serii PSH wykonana została z blachy stalowej lakierowanej. Kolor płaszcza zewnętrznego sprawia, że urządzenia nadają się do stosowania nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz budynku. Są odporne na działanie światła, wilgoci i innych czynników środowiskowych.

Masz dodatkowe pytania? Możesz skorzystać z fachowej porady dotyczącej produktu, doboru i montażu: ZAPYTANIE OFERTOWE 

STIEBEL ELTRON POLSKA SP. Z O.O.
UL. DZIAŁKOWA 2
02-234 WARSZAWA

www.stiebel-eltron.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

sponsor artykułu