| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy. Sprawne przygotowanie c.w.u.

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy. Sprawne przygotowanie c.w.u.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu nowoczesnych ogrzewaczy elektrycznych gwarantuje komfort przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących energooszczędności. Wprowadzona na rynek seria pogrzewaczy pojemnościowych PSH świadczy o tym, że podgrzewanie elektryczne nie musi być drogie. Zastosowane w nich rozwiązania umożliwiają wybór urządzenia dopasowanego do oczekiwań inwestora.

Autor: STIEBEL ELTRON

Wybór ogrzewacza do przygotowania c.w.u.

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru urządzenia, uwagę zwraca się na jego funkcjonalność, łatwą obsługę, możliwość współpracy z różnymi źródłami ciepła. W przypadku podgrzewaczy elektrycznych równie ważne jest to, aby gwarantowały minimalne zużycie energii. Oczekiwania te spełnią modele ogrzewaczy pojemnościowych serii PSH wprowadzone do oferty Stiebel Eltron. Dostarczają wodę do  jednego lub kilku punktów poboru w gospodarstwach domowych, ale również w domkach letniskowych, budynkach gospodarczych, przemysłowych. Dostępne w pojemnościach od 30 do 200 litrów idealnie spełnią oczekiwania Inwestora. Ich zaletą jest to, że można je montować w pionie i poziomie, w zależności od modelu.

Zwolennicy rozwiązań ekologicznych docenią fakt, że ogrzewacze PSH alternatywnie mogą zostać wyposażone w wymiennik ciepła (wężownicę), który odbiera ciepło z drugiego źródła, jakim jest np. kolektor słoneczny. Rozwiązanie to pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z podgrzaniem ciepłej wody szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. W wężownicę są wyposażone trzy modele z serii PSH. Oprócz kolektorów słonecznych mogą współpracować z kotłami c.o., kotłami na pelet, ekogroszek, kominkami i innymi źródłami: www.ogrzewaczewody.pl

 Dokonując doboru pojemnościowych ogrzewaczy wody stosuje się kryteria:

 • należy zapewnić zapotrzebowanie ciepłej wody w żądanym czasie i ilości
 • stale utrzymywać żądaną temperaturę c.w.u.
 • Uwzględnić aspekty dotyczące wymaganiom higieny
 • dostarczać ogrzaną wodę do punktów poboru, o ile to możliwe bez strat
 • zachować możliwie jak najmniejsze zużycie energii pierwotnej
 • wygoda i komfort obsługi

Decentralne przygotowanie c.w.u.: woda podgrzewana jest w punkcie poboru lub w bezpośredniej jego bliskości. Straty ciepła w tym przypadku eliminujemy właściwie do zera, a tym samym oszczędzamy na dodatkowym zużyciu energii i wody. Aby przygotować c.w.u. do kąpieli o temp. średnio ok. 38°C, stosowane są już ogrzewacze ciśnieniowe o poj. 30-200 litrów. Do natrysku, gdzie jako normalne zużycie wody na 1 os. podczas jednej kąpieli przyjmuje się 16-48 l w ciągu ok. 2–min., należałoby dobrać ogrzewacz tak, aby wystarczyło c.w.u. do kąpieli wszystkich domowników z jednorazowego podgrzewu. Ilość taką określa się jako „woda zmieszana” o temp. 40°C. Aby taką ilość określić należy wziąć pod uwagę parametry takie jak: temperatura wody zimnej dopływającej do zasobnika (przyjmijmy  10°C), temp. wody ogrzanej do wartość nastawionej na termostacie (np. 60°C), pojemność zasobnika (np. 80 kg ≈ litrów). Odpowiednio przeliczając otrzymamy, że z zasobnika o poj. 80 litrów możemy uzyskać ok. 133 kg ≈ litry wody zmieszanej przygotowanej do kąpieli po jednym pełnym cyklu grzania, czyli że 3-4 osoby mogą skorzystać jednocześnie z kąpieli. Do kąpieli w wannie kąpielowej normalnej z uwzględnieniem czasu poboru wody 10–13 minut, potrzebujemy wodę o podobnej temperaturze jak przy natrysku, jednak podczas pojedynczej kąpieli zużywamy jej więcej tj. ok. 80-130 litrów, należy więc dobrać ogrzewacz odpowiednio większy, w przeciwnym razie będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na podgrzanie. Tego typu rozwiązanie stosuje się zarówno w domu jedno- jak i wielorodzinnym, gdzie poszczególne punkty poboru wody są znacznie oddalone od siebie i nie możemy zastosować centralnego ogrzewania wody.

Przykład zaopatrzenia decentralnego. Zaopatrzenie indywidualne

Grupowe, tzw. centralnie poziome przygotowanie c.w.u.: woda jest podgrzana w jednym miejscu i instalacją hydrauliczną rozprowadzona do kilku punktów odbioru. Rozwiązanie jest ekonomiczne, gdy punkty poboru wody są w niewielkich odległościach od ogrzewacza oraz jeśli rozplanowane są na tym samym poziomie.

W takim przypadku mają zastosowanie ciśnieniowe ogrzewacze pojemnościowe PSH o zbiornikach 80-200 litrów pojemności, standardowo zawieszane na ścianie pionowo lub poziomo. Kryteria doboru są podobne, jak przy decentralnym przygotowaniu ciepłej wody, ale należy uwzględnić zużycie wody na 1 os./24h lub maksymalne zużycie w godzinach największego rozbioru wody. Priorytetem będzie tu rozbiór pod natryskiem i wanną. Zużycie wody w punkcie z umywalką jest niewielkie (do 5 l), a w punkcie gdzie jest zlewozmywak zazwyczaj największy pobór wody jest w tych porach dnia, kiedy nie zażywamy kąpieli (ok. 8-12 l). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ilość osób oprócz stałych domowników jest większa. Wówczas automatycznie zwiększa się zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Dla użytkowników, którzy nie boją się inwestować w ekologię, alternatywnym rozwiązaniem przygotowania ciepłej wody użytkowej mogą być ogrzewacze PSH 80–200 WE–H, PSH 80–120 W– L/R oraz PSH 80–200 WE L/R wyposażone dodatkowo w wymiennik ciepła (wężownicę), który odbiera ciepło do ogrzania wody z tzw. „drugiego źródła”, np. z kolektora słonecznego. Jest to dodatkowe ograniczenie kosztów, szczególnie w miesiącach od wiosny do wczesnej jesieni.

Przykład zaopatrzenia decentralnego, zaopatrzenie grupowe

Czym kierować się przy wyborze ogrzewacza pojemnościowego?

 Dokonując doboru pojemnościowych ogrzewaczy wody stosuje się kryteria:

 • należy zapewnić zapotrzebowanie ciepłej wody w żądanym czasie i ilości
 • stale utrzymywać żądaną temperaturę c.w.u.
 • uwzględnić aspekty dotyczące wymaganiom higieny
 • dostarczać ogrzaną wodę do punktów poboru, o ile to możliwe bez strat
 • zachować możliwie jak najmniejsze zużycie energii pierwotnej
 • wygoda i komfort obsługi

Producentów jest wielu, ceny są zróżnicowane, wygląd podobny. Jednak dokonując wyboru ogrzewacza powinniśmy zwrócić uwagę na inne cechy, a mianowicie na parametry pracy, czyli parametry techniczne, funkcjonalność, swobodę obsługi, elementy zabezpieczenia i wreszcie niezawodność. Drugim ważnym aspektem jest zbiornik. Materiał z jakiego jest wykonany, powłoka która chroni jego wnętrze, anoda antykorozyjna oraz izolacja na zewnątrz.

Standardowo ogrzewacz wyposażony jest w termostat. Regulacja temperatury przy pomocy termostatu pozwala na wybranie np. za pomocą pokrętła umieszczonego na zewnątrz urządzenia  wartości temperatury do jakiej będzie nagrzewać się woda w zbiorniku. W każdym urządzeniu występuje tzw. nastawa fabryczna, którą można zmienić według własnych potrzeb, postępując  zgodnie z zaleceniami producenta. Regulacja odbywa się mechaniczne, bezstopniowo lub z podziałem na pewne zakresy temperatur. Bezstopniowo oznacza podział, który ogranicza się do podania temperatury, np. pozycja min. czyli wyłączenie grzania lub wartość chroniąca urządzenie przed zamrożeniem i pozycja maksymalna.

Istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie ogrzewacze pojemnościowe mają zabezpieczenie w postaci ogranicznika bezpieczeństwa. Ogranicznik zabezpiecza urządzenie min. przed przegrzaniem, ale powoduje także wyłączenie urządzenia przy wykryciu awarii W momencie zadziałania ogranicznika urządzenie zostaje odłączone od zasilania.

Jaki ogrzewacz wybrać?

Ilu ludzi, tyle potrzeb. Dlatego STIEBEL ELTRON proponuje aż 6 różnych modeli ogrzewaczy pojemnościowych PSH, które można dopasować do własnych preferencji. Urządzenia zapewniają stały dostęp do ciepłej wody przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Dzięki temu, że każdy z modeli został wyposażony w inne funkcje i występuje w kilku pojemnościach, problemu nie stanowi wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb.

PSH 50–200 Classic to model ogrzewacza elektrycznego, który umożliwia bezstopniową regulację temperatury w zakresie od 30°C do 70°C. To najbardziej podstawowa wersja, która z powodzeniem zastąpi wysłużone termy czy bojlery. Pozwoli także na zaoszczędzenie energii elektrycznej.

Urządzenie jest dostępne w 6 pojemnościach: 50, 80, 100, 120, 150 i 200 litrów.

Autor: STIEBEL ELTRON

Łazienka z ogrzewaczem pojemnościowym PSH Classic

PSH 30–150 Universal EL umożliwia podgrzanie wody z normalną mocą grzejną lub w funkcji szybkiego nagrzewania. To rozwiązanie pozwala też na wybór jednego z trzech zakresów pracy: tryb pracy jednotaryfowej, dwutaryfowej oraz bojler. Regulacja elektroniczna ułatwia nastawę energooszczędną. W zależności od zasilania elektrycznego i charakterystyki poboru nagrzewanie odbywa się automatycznie do wartości temperatury zadanej, w przedziale od 20°C do 85°C z dokładnością co 1°C. Funkcja zabezpieczenia przed zamarzaniem sprawia, że grzanie załączy się automatycznie, gdy wartość temperatury wody w zbiorniku spadnie poniżej poziomu 7°C. Woda zostanie wówczas nagrzana do temperatury 20°C. Model PSH Universal EL występuje w sześciu pojemnościach: 30, 50, 80, 100, 120 i 150 litrów.

Autor: STIEBEL ELTRON

PSH Universal EL, wersja pozioma

Kolejne trzy modele ogrzewaczy pojemnościowych: PSH 80–200 WE–H, PSH 80–20 W –L/R oraz PSH 80–200 WE L/R, wyposażone są w rurkowy, spiralny wymiennik ciepła, zwany wężownicą. Umożliwia on współpracę z różnymi urządzeniami grzewczymi dostępnymi na rynku: kotłami c.o., kotłami na pelet, kominkami oraz innymi źródłami ciepła. Ich wykorzystanie pozwala na znacznie obniżenie zużycia prądu, a co za tym idzie – zauważalne obniżenie rachunków.

Dodatkowo PSH 80–200 WE–H oraz PSH 80–200 WE L/R mają grzałkę elektryczną, a także możliwość bezstopniowej nastawy temperatury grzania w zakresie od 7°C do 75°C. Ogrzewanie elektryczne włącza się, gdy temperatura wody spadnie poniżej wartości zadanej. Wartość temperatury 7°C jest wartością graniczną dla zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego. Więcej o ogrzewaczach z wężownicą

Autor: STIEBEL ELTRON

Modele ogrzewaczy pojemnościowych

Ogrzewacz pojemnościowy to inwestycja na lata

Ogrzewacze wody kupuje się raz na wiele lat. Warto zatem decydować się na wybór takich, które mają zagwarantowanej długoletnie i bezproblemowe użytkowanie. Ponieważ każdy ogrzewacz ma kontakt z wodą, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed niszczącym działaniem korozji. W przypadku modeli PSH ochronę zapewnia dwustronne emaliowanie zbiornika szkliwem syntetycznym o specjalnym składzie CoPro. STIEBEL ELTRON jest pierwszą firmą w Europie, która została wyróżniona za znakomitą jakość produktów przez Europejską Izbę Producentów Emalii (European Enamel Authority – EEA). Pełną ochronę modeli PSH gwarantuje anoda magnezowa, która zabezpiecza wewnętrzną powłokę zbiornika przed korozją i wpływa na jego wyjątkową trwałość. Zewnętrzna obudowa ogrzewaczy serii PSH wykonana została z blachy stalowej lakierowanej. Kolor płaszcza zewnętrznego sprawia, że urządzenia nadają się do stosowanie nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz budynku. Są odporne na działanie światła, wilgoci i innych czynników środowiskowych.

Masz dodatkowe pytania? Możesz skorzystać z fachowej porady dotyczącej produktu, doboru i montażu: ZAPYTANIE OFERTOWE 

STIEBEL ELTRON POLSKA SP. Z O.O.
UL. DZIAŁKOWA 2
02-234 WARSZAWA

www.stiebel-eltron.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

sponsor artykułu