| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się opłaca?

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się opłaca?

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne zalety grzejników podtynkowych. Dowiedz się, jakie są koszty ich instalacji i eksploatacji.

Tagi: 3Thermo

Koszty poniesione na instalację, a później eksploatację systemu grzewczego to najważniejsze pozycje kosztowe w odniesieniu do ogrzewania. W zależności od wybranego źródła ciepła, typu grzejników oraz zapotrzebowania na energię, inwestycja może zwrócić się szybciej lub później. Co zrobić, aby korzyści z montażu ogrzewania dostrzec wcześniej?

System grzewczy z założenia montuje się raz na nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego dokonując jego wyboru, warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zwrócić się w stronę układów energooszczędnych. Zwracając uwagę na ekonomię, automatycznie możemy przyczynić się również do poprawy ekologii (ograniczenia zużycia wody, energii). Obecnie najbardziej energooszczędne systemy to systemy płaszczyznowe o niskotemperaturowej emisji ciepła, które wpływają nie tylko na poprawę komfortu grzewczego, ale i wygody użytkowania.

Autor: 3THERMO

Dobór źródła ciepła

Punktem wyjścia do wyboru systemu grzewczego jest wybór źródła ciepła. Wygodniejsze zasilanie elektryczne związane jest z wyższym kosztem energii, a najtańsze – na paliwo stałe, wymaga sporego zaangażowania w obsługę. Dlatego najczęściej stosowanym źródłem ciepła są piece gazowe, które są idealnym kompromisem między wygodą a ekonomią. Warto też zwrócić uwagę na sprawność naszego źródła ciepła, aby zbyt duża ilość energii nie wydostawała się wraz ze spalinami.

Wybór systemu grzewczego

Na etapie realizacji instalacji najtaniej wychodzi zakup zwykłych grzejników wiszących. Niestety w przeciwieństwie do systemów płaszczyznowych powodują one spore straty energii w postaci nadmiernie podgrzanych stref sufitowych (straty kominowe) i nierównomierną (nieekonomiczną) pracę w okresach przejściowych. Świetnie natomiast sprawdzają się w szczytach zapotrzebowania na ciepło. Nie bez straty jednak dla naszego zdrowia i komfortu. Zdecydowanie ekonomiczniejsze i efektywniejsze w okresach przejściowych (stanowiących 90% sezonu grzewczego) jest ogrzewanie podłogowe, które ogranicza straty ciepła do wentylacji i daje przyjemne uczucie ciepłej podłogi. Niestety posiada ono też ogromną bezwładność (ograniczoną reakcję), przez co może generować dodatkowe straty energii. Wady tej pozbawione są systemy ścienne, a wśród nich oparty na wykorzystaniu specjalnych radiatorów system 3THERMO, który rozwija myśl technologiczną poprzednich rozwiązań płaszczyznowych. Układ 3THERMO umożliwia stosowanie zwykłych tynków w standardowej grubości 1-1,5 cm, co poprawia przewodność ciepła do środka. Ponadto, mimo że system należy do rozwiązań wodnych zasilanych z c.o., nie wprowadza pod tynk wody (energia cieplna przenoszona jest po radiatorze), a więc niweluje możliwość awarii z tytułu przewiercenia ściany. Mniejsza bezwładność, brak wpływu na okładziny podłogi i świadomość wspierania polskiej myśli technicznej to tylko niektóre argumenty, dla których warto rozważyć opcję z 3THERMO.

Koszty ogrzewania

Ogrzewanie ścienne 3THERMO generuje koszt inwestycyjny porównywalny do systemów ogrzewania podłogowego. - Choć zwykłe kaloryfery są dużo tańsze, świadomy użytkownik chętniej wybierze droższy system płaszczyznowy, gwarantujący niższe koszty eksploatacyjne i lepszy komfort użytkowania – mówi Patryk Nowakowski, prezes zarządu firmy 3THERMO. - Osoby, które mają możliwość zainwestowania większej sumy pieniędzy na etapie budowy, zwrócą sobie zainwestowane środki na przestrzeni kilku lat, płacąc mniej za rachunki – dodaje ekspert. Jednak ekonomia i komfort to nie jedyne powody przemawiające za wyborem ogrzewania ściennego. Jest jeszcze coś….

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: 3THERMO

Porównanie kosztów ogrzewania - zwykłe kaloryfery vs instalacja podtynkowa 3THERMO

Zdrowie mieszkańców zależy również od typu ogrzewania domu

Kurz, roztocza, pyłki, bakterie towarzyszą nam na każdym kroku. Warto ograniczyć ich działanie zważywszy na to, że w pomieszczeniach ogrzewanych spędzamy dużą część naszego życia. Hybrydowe grzejniki podtynkowe 3THERMO nie gromadzą kurzu, nie rozdmuchują go, dodatkowo powstrzymują potencjalny rozwój grzybów i pleśni na ścianach, co czyni je obecnie najbardziej higienicznym systemem grzewczym. Dodatkowo, jako jedyne, nie przesuszają powietrza, utrzymując w naturalny sposób właściwą dla naszego organizmu wilgotność na wymaganym poziomie 40-60%. Montaż tego typu systemu przynosi zatem korzyść zarówno w wymiarze finansowym (w dłuższej perspektywie), jak i zdrowotnym (od razu).

Więcej informacji: www.3thermo.com

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

sponsor artykułu