| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych porad

Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych porad

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków jest świadomych tego, że przegrzewanie mieszkania wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i środowisko. Precyzyjną kontrolę ciepła umożliwiają nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które dopasowując się do potrzeb swoich odbiorców, pozwalają oszczędzać czas oraz pieniądze.

Ekologiczne trendy

Staramy się żyć bardziej świadomie oraz odpowiedzialnie. Zwracamy coraz większą uwagę na to, jaki wpływ na nas samych oraz na otaczające nas środowisko ma to, co robimy, spożywamy oraz używamy na co dzień. Co niezwykle istotne, ważnym elementem nowoczesnego stylu życia Polaków staje się oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej.

Jednym ze sposobów na ograniczenie niepotrzebnych strat ciepła jest wyłączanie ogrzewania w momencie, gdy otwieramy okno. Potwierdza to opinia eksperta:

Obniżając temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, w nocy oraz w czasie, gdy jesteśmy w pracy lub na urlopie, mamy pewność, że zużywamy tyle ciepła ile w rzeczywistości potrzebujemy – przekonuje Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Możemy również oszczędzać energię cieplną poprzez wykorzystywanie naturalnych źródeł energii i przykręcać grzejniki, gdy pokój nagrzewa się np. od słońca lub urządzeń elektrycznych.

Zdrowy klimat w mieszkaniu

Musimy także zwracać większą uwagę na to, aby coraz szybsze tempo życia nie odbiło się negatywnie na kondycji naszego organizmu. W trosce o zdrowy styl życia uprawiamy sport i dbamy o odpowiednie nawyki żywieniowe. Nie powinniśmy zapominać również o warunkach, w których spędzamy czas na co dzień.

Lekarze wskazują, że przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje zbyt ciepłe i suche powietrze, może prowadzić do częstszych przeziębień i obniżenia wydajności organizmu. Częste infekcje gardła i dróg oddechowych, podrażnienia śluzówek i skóry, a także bóle głowy, rozdrażnienie i brak energii to właśnie objawy przegrzanego organizmu. Dlatego właśnie należy szczególnie dbać o stałe utrzymywanie w pokojach optymalnej, zalecanej temperatury – nawet zimą wynosi ona zaledwie 18-21 st. C. Powinna ona być precyzyjnie dostosowana do rodzaju pomieszczenia, pory dnia, a także indywidualnego trybu życia.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak oszczędzać energię:

  • wykorzystuj dodatkowe źródła ciepła, jak słońce, urządzenia elektryczne
  • przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura
  • obniżaj temperaturę grzania w nocy oraz podczas nieobecności w domu
  • obniżaj temperaturę w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają rzadko
  • dostosuj temperaturę w pomieszczeniu do jego charakteru oraz pory dnia
  • przykręcaj grzejniki podczas wietrzenia
  • nie wyziębiaj pomieszczeń - ponowne ich nagrzanie pochłonie więcej energii niż utrzymanie przez cały czas nieobecności stałej, niższej o 4-5°C temperatury
  • zainstaluj przy grzejnikach elektroniczne termostaty, które umożliwią precyzyjną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz ułatwią stałą kontrolę ciepła

Dowiedz się więcej o systemie inteligentnego ogrzewania Danfoss Link™>>

Ciesz się stałą kontrolą zużycia ciepła

Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C może zredukować zużycie ciepła nawet o 6%. Niestety często nie posiadamy technicznej możliwości regulacji temperatury bądź zwyczajnie nie wykorzystujemy termostatów przy grzejnikach do sterowania ich pracą. Jednak wbrew pozorom, kontrola zużycia ciepła nie musi wcale wiązać się z dużym zaangażowaniem, a zaowocuje dużymi oszczędnościami energii oraz pieniędzy.

Coraz więcej urządzeń elektronicznych jakie mamy w domach, dostosowuje się do naszego rytmu życia. Podobnie może być z ogrzewaniem – możemy regulować temperaturę, dopasowując ją zarówno do konkretnego pomieszczenia, pory dnia, jak również indywidualnego stylu życia. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy żyjemy na wysokich obrotach i jesteśmy bardziej aktywni. Większości z nas nie ma w domu między 7:00 a 18:00. Więcej pracujemy i podróżujemy, a wolny czas z rodziną i przyjaciółmi częściej spędzamy poza domem. Nie ma zatem potrzeby ogrzewania pomieszczeń podczas naszej nieobecności.

– Elektroniczne termostaty można zaprogramować według indywidualnych potrzeb bądź wybrać jeden z gotowych programów, dostosowanych do najczęściej spotykanego dobowego cyklu życia domowników – mówi Sylwia Błaszczak. – Odpowiednio zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności w domu, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Zawór grzejnika zamyka się automatycznie również gdy otwieramy okno, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii.

Dzięki temu oszczędzamy energię i nasz dom jest dużo bardziej przyjazny środowisku. Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi, pozwala zaoszczędzić do 23% energii, a wymiana ręcznych zaworów nawet do 46% energii. Stawka jest bardzo wysoka – aż 70% zużywanej w Polsce energii przeznaczana jest na ogrzewanie budynków. Oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne pochłaniają zaledwie 7%.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić...

Gdy brakuje urządzeń regulujących zasilanie instalacji grzewczej, znacznie obniża się komfort użytkowania...

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.