| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie domu było komfortowe?

Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie domu było komfortowe?

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja grzewcza, zasilana kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła czy współpracująca z kolektorami słonecznymi, musi więc dostosować rytm swojej pracy do upodobań i rytmu dnia domowników. Aby to osiągnąć, wystarczy dobrze zaprogramować dobowe ogrzewanie domu .

Aktualne trendy w ogrzewaniu to stałe poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, przyjaznych dla środowiska naturalnego, jak również rozwiązań kompleksowych, z możliwością modułowej rozbudowy instalacji grzewczej w zależności od potrzeb.

Ogrzewanie domu ma dawać użytkownikowi komfort najwyższy z możliwych, zapewniając równocześnie niezawodność pracy kotłów lub innych zastosowanych urządzeń grzewczych. Warto podkreślić także, że nie bez znaczenia jest estetyka i ciekawy design kotła.

Kotły kondensacyjne - ogrzewanie domu w wysokim standardzie

Wykorzystując doświadczenie zebrane z poprzednich generacji kotłów kondensacyjnych, Vaillant wprowadził na rynek wiszące kotły kondensacyjne ecoTEC. Są dostępne w wersji jednofunkcyjnej w przedziale mocy 12,18,14, 30 kW i dwufunkcyjnej o mocy 29 kW. Dzięki zastosowaniu modułowych rozwiązań udało się zmniejszyć wielkość urządzenia o 30% w porównaniu z poprzednią generacją, zwiększając jednocześnie walory użytkowe. Cztery wersje mocy w kombinacji z zasobnikami ciepłej wody o pojemnościach od 120 do 300 litrów pozwalają zawsze dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego użytkownika.

Ciekawą grupą kotłów, są urządzenia integrujące w jednej obudowie kocioł kondensacyjny z warstwowym zasobnikiem c.w.u. - ecoCOMPACT i auroCOMAPCT. Urządzenia te wykorzystują technikę kondensacji zarówno w procesie ogrzewania domu (c.o.), jak również w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Osiągają przy tym znacznie wyższy współczynnik sprawności niż w tradycyjnych zasobnikach. Zasobnik warstwowy dodatkowo zapewnia dużo wyższy początkowy wydatek c.w.u. niż rozwiązania tradycyjne. auroCOMPACT poza wymienionymi wyżej cechami ma jeszcze dodatkowy atut. Kocioł ten jest specjalnie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi, co dodatkowo służy idei dbałości o nasze środowisko.

VKK ecoVIT/2 to jedyna w swojej klasie grupa kotłów kondensacyjnych, w których zastosowano kompleksową elektroniczną regulację procesu spalania za pomocą układu z wykorzystaniem sondy tlenku węgla - jest to rozwiązanie nowatorskie i unikatowe na rynku. W połączeniu z zasobnikiem warstwowym VIH K 300, kotły te stanowią prawdziwą ekstraklasę wśród urządzeń grzewczych.

Komfortowe sterowanie - regulatory pogodowe i pokojowe

Vaillant przyjął nowatorskie zasady konstrukcji swoich urządzeń grzewczych polegające m.in. na ujednoliceniu sterowania wszystkich oferowanych kotłów. Dzięki temu obsługa urządzeń, zarówno przez użytkowników, instalatorów i serwisantów stała się bardzo przejrzysta i łatwa do opanowania. W ślad za tym zaprojektowano ujednoliconą zewnętrzną automatykę regulacyjną, czyli regulatory pokojowe i pogodowe. Obsługa regulatorów jest znacznie prostsza. Nie ma podziału na regulatory do kotłów wiszących i stojących jak dawniej, każdy regulator może być zastosowany do każdego kotła. O tym jaki regulator może być zastosowany w danym przypadku decyduje instalacja hydrauliczna i jej elementy funkcjonalne.

W grupie regulatorów pokojowych znajdują się regulatory od najbardziej prostych (VRT 40), służące do regulacji temperatury pomieszczenia ogrzewanego obiegiem grzejnikowym, do najbardziej złożonych (calorMATIC 392) posiadających programy tygodniowe dla obiegu centralnego ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej i obiegu cyrkulacji, i wiele dodatkowych funkcji. Wśród regulatorów pogodowych, podobnie, można wyróżnić regulatory do prostych jednoobiegowych instalacji grzewczych (calorMATIC 400) i bardzo złożonych (calorMATIC 630, auroMATIC 620).

Regulator calorMATIC 630 należący do grupy regulatorów modułowych, może być rozbudowywany o dodatkowe moduły w zależności od potrzeb i sterować maksymalnie 6 kotłami oraz 15 obiegami grzewczymi. Jest on bardzo przyjazny w instalacji, ustawieniach i obsłudze. Regulator auroMATIC 620 posiada podobne cechy i możliwości jak regulator calorMATIC 630 z tą różnicą, że obsługuje maksymalnie 14 obiegów grzewczych, ale za to może sterować dodatkowo dwoma obiegami solarnymi lub jednym obiegiem solarnym i kotłem stałopalnym, a także ogrzewaniem basenu kąpielowego.

Pompy ciepła geoTHERM

Pompy ciepła pozwalają wykorzystać energię zmagazynowaną w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu i przez cały rok wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Zastosowanie pompy ciepła w ogóle nie wymaga komina. Wykorzystuje ona w głównej mierze odnawialne źródła energii i nie powoduje emisji substancji szkodliwych z budynku.

W ofercie marki Vaillant znajdą Państwo 3 rodzaje pomp ciepła:

  • geoTHERM exclusiv - produkt, który poza funkcją ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, wyśmienicie sprawdza się latem za sprawą funkcji naturalnej klimatyzacji;
  • dostępne są w 3 trzech przedziałach mocy 6, 8, 10 kW; posiadają zintegrowany zasobnik cieplej wody wykonany ze stali nierdzewnej; pompy te zawierają również wspomagający układ ogrzewania elektrycznego o mocy 6 kW oraz nowoczesną i trwałą sprężarkę;
  • geoTHERM plus - spełnia 2 podstawowe funkcje: dostarcza ciepła do ogrzewania oraz dzięki wbudowanemu, zintegrowanemu zasobnikowi c.w.u. dba o przygotowanie ciepłej wody;
  • geoTHERM  - to pompa ciepła przystosowana do pracy głównie na potrzeby centralnego ogrzewania; jednak po zastosowaniu zasobnika c.w.u. geoSTOR lub allSTOR, będzie wydajnie służyć również jako urządzenie podgrzewające wodę. W ofercie do dyspozycji są pompy o mocach: 6, 8, 10, 14, 17, 22, 30, 38, 46 kW.

Vaillant w swoich urządzeniach zwraca szczególną uwagę na możliwość wzajemnego uzupełniania się oferowanych przez markę grup produktów, które działając razem dają możliwość uzyskania najwyższych parametrów pracy, a co za tym idzie poprawy wydajności całego systemu.

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów energii, kolektory słoneczne to bardzo praktyczne uzupełnienie domowej instalacji grzewczej, która może obniżyć roczny koszt przygotowania ciepłej wody nawet o 60%. Vaillant oferuje 3 grupy urządzeń. Kolektory płaskie - auroTHERM VFK 145, wspomagające procesy przygotowania ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania oraz podgrzewu wody basenowej. Ich konstrukcja oparta jest na bazie aluminiowych ram z pokrywą zabezpieczającą w postaci szyby ochronnej o wysokiej przezroczystości. Do ich budowy użyto wydajnego, selektywnego, płaszczowego absorbera miedzianego z wysokowartościową powłoką naniesioną próżniowo. Nowatorską propozycją na rynku jest kompletny system solarny auroSTEP. Jest to bardzo proste rozwiązanie, przewidziane do komfortowego zaopatrzenia w ciepłą wodę 3-4 osobowej rodziny. Na system auroSTEP składają się tylko dwa elementy. Są to 2 kolektory typu VFK 135, montowane poziomo na dachu i urządzenie auroSTEP, zawierające dwuwężownicowy zasobnik solarny o poj. 250l, pompę solarną, regulator solarny z czujnikami temperatury i zawór bezpieczeństwa. Zwieńczeniem oferty są próżniowe kolektory słoneczne auroTHERM VTK 570/2 i VTK 1140/2. Kolektor rurowy wykonano z kwasoodpornego szkła borowokrzemowego cechującego się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, doskonale jednocześnie puszczającego światło. Zwierciadło typu CPC jest pokryte specjalną ceramiczną powłoką chroniącą przed starzeniem. Cenną zaletą tej grupy urządzeń jest ich wysoka sprawność oraz prostota montażu.

Inteligencja wbudowana w system

Odpowiednie ogrzewanie z uwzględnieniem indywidualnych upodobań dostosowanych do pory dnia, biorąc pod uwagę aktualną aurę, uwzględniające nieobecność użytkowników, jest nie do pomyślenia bez technologii systemowej. Tylko doskonale dopasowane elementy pozwalają osiągnąć maksymalną wydajność ogrzewania przy minimalnym zużyciu energii.
Inteligentne systemy marki Vaillant dokładnie spełniają ten wymóg. Wszystko jest w nich dopasowane: od kotła grzewczego, przez podgrzewanie wody, po odprowadzanie spalin. Całości dopełnia inteligentny układ regulacji, który dostosowuje ogrzewanie mieszkania do potrzeb użytkownika.

Dbamy o to aby układ grzewczy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych można było w przyszłości odpowiednio modyfikować. Rozbudować o dodatkowe elementy: zasobniki, kolektory słoneczne, klimatyzatory, poszerzyć zakres możliwości regulatora poprzez zamontowanie dodatkowych jego modułów, a w przypadku zwiększonych potrzeb cieplnych ogrzewanego obiektu, rozbudowę układu grzewczego o dodatkowy kocioł w układzie kaskadowym. 

Nigdy nie mamy całkowitej pewności, czy ogrzewanie funkcjonuje bez zarzutu, gdy przebywamy w podróży lub na urlopie albo gdy po prostu nie znamy się na nowoczesnych instalacjach grzewczych. Jak szybko uzyskać poradę i pomoc, gdy urządzenie zawodzi?
Odpowiedź przynosi system nadzoru internetowego nowej generacji opracowany przez Vaillant - vrnetDIALOG, który gwarantuje użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort eksploatacji.

System komunikacji internetowej łączy domowe urządzenia grzewcze, poprzez łącze telefoniczne, a następnie internet z instalatorem, który je zamontował. Może on zza biurka kontrolować i nadzorować działanie instalacji, diagnozować usterki i ewentualnie skorygować ustawienia. Serwisant rozpoznaje usterkę, nim da się odczuć spadek temperatury w pomieszczeniach - i staje przed drzwiami wyposażony w odpowiednie części zamienne, zanim zdążymy znaleźć jego numer telefonu.

System vrnetDIALOG składa się z modułu komunikacyjnego połączonego z jednej strony z urządzeniem grzewczym, a z drugiej, poprzez analogowe łącze telefoniczne, z internetem. Wystarczy zamontować skrzynkę urządzenia na ścianie obok kotła, a następnie przyłączyć ją do kotła i linii telefonicznej. Klient, jak również instalator uzyskuje dostęp do urządzenia przez bezpieczny portal internetowy obsługiwany w języku polskim. W ten sposób może wykonać w biurze znaczną część prac, które w innych okolicznościach wymagałyby żmudnego ustalania terminów wizyt, a także uciążliwych przejazdów.

Może np. dostroić nowo zamontowaną instalację, odczytać dane z urządzenia czy skorygować krzywą temperatury w regulatorze. Może poprawić tryb pracy instalacji grzewczej, zdiagnozować usterki za pomocą animowanego schematu ideowego na ekranie komputera, a następnie w ten sam sposób ograniczyć skutki zakłócenia i określić, jakie części zamienne będą potrzebne do naprawy.

System vrnetDIALOG można przyłączyć do wszystkich kotłów gazowych i olejowych firmy Vaillant produkowanych od 2000 r. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest nadzorowanie zarówno pojedynczego kotła w domu jednorodzinnym, jak i wielu (nawet 16) różnych urządzeń w domu wielorodzinnym. Zastosowanie tego inteligentnego układu sterowania nie ogranicza się jednak do kotłów grzewczych. Dodatkowe wejścia pozwalają na odbiór sygnałów błędu z innych źródeł ciepła. Układ umożliwia uruchamianie zaworów w zbiornikach oleju, odbiór sygnałów awarii z pompy wody gruntowej, nadzorowanie zamrażarki w piwnicy, a także przesył sygnałów uruchomienia urządzeń alarmowych, np. przez SMS na telefon komórkowy.

Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Systemy kominowe w domu. Jak dobrać komin, żeby...

Błędy inwestorów, wykonawców lub sprzedawców kominów są częste. Niewłaściwy...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Gazowe kotły kondensacyjne o nowoczesnym wyglądzie

Buderus wprowadził na rynek nową linię gazowych kotłów kondensacyjnych – Logamax plus GB192i...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.