| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca się zainwestować?

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca się zainwestować?

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi przepisami budowlanymi oraz coraz niższymi cenami instalacji, bez których budynek nie mógłby istnieć. Społeczeństwo również przywiązuje większą wagę do ochrony środowiska, oszczędnego ogrzewania domu czy zdrowej wentylacji mechanicznej. Dlaczego warto budować energooszczędnie? Na które rozwiązania warto zwrócić uwagę?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o problemach energetycznych w skali mikro i makro, a i tak większość Polaków wciąż nie wie, które urządzenia w domu pochłaniają najwięcej energii – według sondażu opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu”, 46 proc. respondentów odpowiedziało, że najwięcej energii w domu pobierają urządzenia elektryczne. Tylko 24 proc. badanych stwierdziło, że najbardziej energochłonnym czynnikiem w domu jest ogrzewanie i to właśnie oni mieli rację. Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej to aż 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. Wyniki przeprowadzonego sondażu mogą być niepokojące, a to za sprawą rosnących zagrożeń jakimi są: emisja dwutlenku węgla oraz wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych, które wykorzystuje się do ogrzewania budynków.

Autor: Hoval

Ogrzewanie pomieszczeń w domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi 70 % rocznych kosztów utrzymania domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

By tego uniknąć, konieczna jest popularyzacja energooszczędnych domów. Dla przykładu, średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych, które zostały wybudowane starymi metodami wynosi od 120 do 250 kWh/m2 rocznie. Dzięki właściwej izolacji oraz zastosowaniu wydajnych rozwiązań systemowych, zapotrzebowanie to możemy zmniejszyć do standardu energooszczędnego, czyli do 70 (a nawet do 40) kWh/m2 w skali roku. Aby uzyskać taki standard, niezbędne jest zainwestowanie w efektywne urządzenia grzewcze oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wilgoci, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego.

Jak ogrzać dom energooszczędny?

Osoby decydujące się na budowę domu o niskim zużyciu energii, powinny starannie przemyśleć i zaprojektować system ogrzewania. Ciepło może być rozprowadzane drogą powietrzną (ogrzewanie nadmuchowe) lub za pomocą niskotemperaturowej instalacji wodnej, która cieszy się większym zainteresowaniem ze względu na prostotę wykonania i niższe koszty inwestycyjne. Instalacja wodna w domu może składać się z systemu ogrzewania podłogowego lub ściennego oraz z niskotemperaturowego źródła ciepła – którym są gazowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.

Rekuperacja – energooszczędna wentylacja domu

W energooszczędnym domu nie ma miejsca dla tradycyjnej wentylacji, ponieważ generuje ona duże straty ciepła. W dodatku nowoczesne domy mają lepszą izolację – co uniemożliwia właściwą wymianę powietrza. Powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej, która dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte wyrzuca na zewnątrz. Urządzenia wentylacyjne z rekuperatorem odzyskują znaczne ilości ciepła z powietrza wywiewanego i zapewniają dogrzanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb domu energooszczędnego

Idealny dla energooszczędnego domu jest jeden kompletny system rozwiązań, który wygeneruje 30% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. W zależności czy źródłem ogrzewania będzie kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła możemy wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Taką możliwość daje firma Hoval.

Autor: Hoval

Rozwiązanie systemowe Hoval.

Jeśli w domu jest dostęp do sieci gazowej, to najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest System Niebieski, który jest oparty na: gazowych kotłach kondensacyjnych UltraGas® - które uzyskują wysoką efektywność energetyczną sięgającą aż 109%. Przyczynia się to do redukcji emisji niepożądanego CO2. Kotły UltraGas® wyróżniają się wysoką efektywnością grzewczą i oszczędnym zużyciem paliwa. W połączeniu z ultra cienkimi i lekkimi kolektorami słonecznymi UltraSol o udowodnionej skuteczności  uzyskamy dodatkowe 10% oszczędności, a energię słoneczną wykorzystamy do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w domu. System uzupełnia wentylacja mechaniczna HomeVent®, która zapewnia świeże, przefiltrowane powietrze, bez jakichkolwiek pyłków czy cząsteczek kurzu oraz utrzymuje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

W systemie wentylacji mechanicznej HomeVent®, Hoval wprowadził innowacyjne rozwiązana – które gwarantują komfort świeżego powietrza, oraz przyczyniają się do ograniczenia kosztów ogrzewania oraz zużycia energii. Jednym z takich rozwiązań jest entalpiczny wymiennika ciepła, który odzyskuje ciepło oraz wilgoć z powietrza odprowadzanego - to zaleta której prawie nikt nie posiada. Dzięki takiej technologii HomeVent® jest wyjątkowo ekonomicznym urządzeniem, przykładowo dobre konwencjonalne systemy osiągają skuteczność odzysku ciepła do 90%.

W wentylacji HomeVent® skuteczność odzysku ciepła dochodzi nawet do 130%. Zastosowanie energooszczędnych wentylatorów z silnikami prądu stałego EC, ogranicza hałas i zużycie energii – a to pozytywnie wpływa na bilans energetyczny urządzenia, ponieważ oszczędność energii osiąga poziom 10-ciokrotnie wyższy niż zużycie energii. Wszystko to jest kontrolowane przez jeden inteligentny i prosty system sterowania TopTronic®E online, który współpracuje z czujnikami temperatury zewnętrznej oraz dzięki dostępowi do internetu sam dostosowuje pogodę do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jesteśmy w stanie sterować ogrzewaniem za pomocą smartphona, by zarządzać swoim tygodniowym harmonogramem - pozwala to zaoszczędzić energię w ciągu dnia oraz cieszyć się komfortem ciepła w godzinach wieczornych.

Inteligentny system ogrzewania, który oszczędza pieniądze i zna prognozę pogody na jutro.

Alternatywą dla Systemu Niebieskiego jest System Zielony, który jest oparty na  powietrznej pompie ciepła – Belaria®, dzięki której ogrzewanie domu staje się łatwe, ekonomiczne i ciche. Wykorzystuje ona swobodny przepływ powietrza zewnętrznego do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To efektywne urządzenie grzewcze, które uzyskuje atrakcyjny współczynnik efektywności energetycznej COP dzięki modulacji mocy. Uzupełnieniem pompy ciepła jest wentylacja mechaniczna HomeVent® oraz dziecinnie prosty w obsłudze system sterowania TopTronic®E on-line.

Natomiast za pomocą Systemu Zielonego Plus możemy przekształcić swój dom w małą elektrownię, która wykorzystuje zasoby środowiska takie jak powietrze, słońce, ziemia. System Zielony Plus oparty jest na najbardziej wydajnej gruntowej pompie ciepła Thermalia®, która uzyskuje większą ilość ciepła ze zużytej mocy, niż jakakolwiek inna technologia pomp ciepła, kolektorach słonecznych UltraSol, kompaktowej wentylacji mechanicznej HomeVent® oraz inteligentnemu systemowi sterowania online TopTronic®E.

Podsumowanie – Energooszczędne rozwiązania przyszłością dla budownictwa

Koszt budowy energooszczędnego domu w porównaniu do domu tradycyjnego jest wyższy o ok. 5-6%. Większe koszty to głównie wydatki na bardziej precyzyjną dokumentację projektową, zatrudnienia doświadczonej ekipy budowlanej oraz na zastosowanie bardziej zaawansowanej technologii. Standard niskoenergetyczny to zaledwie 30% kosztów całej inwestycji. Dzięki uzyskaniu wyższych parametrów takie budynki zużywają 3-5 razy mniej energii niż budynki tradycyjne.

W zależności od zastosowanych rozwiązań, średni czas zwrotu z dodatkowej inwestycji, poniesionej na uzyskanie standardu energooszczędnego domu może wynieść ok. 5-10 lat. Gdy uwzględnimy rosnące ceny energii i paliw – zwrot może być jeszcze szybszy. Energooszczędne domy gwarantują ekologię i czystość – wentylacja mechaniczna zapewnia świeże i przefiltrowane powietrze w pomieszczeniach. Wartość rynkowa energooszczędnego domu z biegiem lat rośnie – nawet ewentualna przyszła sprzedaż nie spowoduje strat. Podsumowując, budowa zdrowego i ekonomicznego domu jest inwestycją w przyszłość – zarówno pod względem wartości rynkowej nieruchomości, jak i z uwagi na ochronę środowiska.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

sponsor artykułu