| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Dobór instalacji spalinowej do kotłów kondensacyjnych. O czym pamiętać?

Dobór instalacji spalinowej do kotłów kondensacyjnych. O czym pamiętać?

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na instalacje nadciśnieniowe przyczynia się ograniczanie emisji zanieczyszczeń, w tym zakaz stosowania paliw stałych do celów grzewczych oraz wprowadzone w ubiegłym roku rozporządzenie dotyczące etykiet energetycznych dla grzewczych urządzeń gazowych. Jakie wymagania powinna spełniać prawidłowo dobrana instalacja spalinowa do kotłów kondensacyjnych?

Konieczne jest zapewnienie szczelności

Kotły kondensacyjne posiadają wbudowany wentylator, który ma za zadanie zasysanie powietrza i usuwanie spalin z komory spalania, tak więc w przewodach spalinowych występuje nadciśnienie. W związku z tym przewody spalinowe muszą zapewnić bezwzględną szczelność, która uzyskuje się dzięki zastosowaniu na każdym elemencie specjalnych uszczelek elastomerowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Skropliny, powstające w wyniku kondensacji wilgoci ze spalin, zawierają szkodliwe i bardzo agresywne związki chemiczne, dlatego konieczne jest zabezpieczenie komina ceramicznego stalowym wkładem odpornym na ich działanie.

W instalacji nie może zbierać się wilgoć

Kotły kondensacyjne są wyposażone w dodatkowy wymiennik na wylocie spalin z komory spalania, odzyskujący część ciepła zawartego jeszcze w spalinach. Dzięki temu spaliny na wyjściu z kotła maja niską temperaturę, stąd w przewodach tych następuje kondensacja wilgoci zawartej w spalinach. Przewody spalinowe powinny zapewnić swobodny spływ kondensatu, czy to w kierunku kotła (jeżeli producent dopuszcza takie rozwiązanie ), czy poprzez odkraplacz na zewnątrz. W innym wypadku, gdy kondensat zalega w przewodach, może to doprowadzić do uszkodzenia uszczelek.

Jak odprowadzić spaliny z kotła?

Wentylator kotła wraz z jego modulowanym palnikiem dostarcza jedynie tyle powietrza ile jest w danym momencie potrzebne do prowadzenia najbardziej efektywnego procesu spalania. Przez kocioł nie przepływa więc nadmierna, niepotrzebna ilość powietrza, która nie bierze udziału w procesie spalania. Spalin jest znacznie mniej i dlatego przewody spalinowe mogą mieć mniejsze średnice. W przypadku pojedynczych systemów SPS jest to zazwyczaj 60, 80, 100 mm, a dla współosoiowych systemów WSPS 60/100, 80/125, 100/150 mm.

W zależności od projektu i warunków lokalnych istnieje kilka sposobów odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych:

Niezalecane jest odprowadzanie spalin bezpośrednio za ścianę budynku. Mokre spaliny niszczą elewację budynku, a przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może występować zawiewanie spalin do okien lub w kierunku czerpni wentylacji, przez co spaliny będą przedostawać się do mieszkania. Układ systemu spalinowego z wyrzutem ponad dachem jest najlepszym rozwiązaniem również ze względu na bezpieczeństwo użytkowników.

Kocioł kondensacyjny podłączony do przewodów powietrzno-spalinowych nie musi być już umieszczany w wydzielonej kotłowni gdyż łącznie z instalacja spalinowa i powietrzną stanowi zamknięty układ energetyczny niezależny od pomieszczenia, w którym został zabudowany. Kotły kondensacyjne można montować w pomieszczeniach mieszkalnych, tak więc, przy takim rozwiązaniu, przewody spalinowe również przechodzą przez pomieszczenie mieszkalne. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika konieczne jest wykonanie przewodów spalinowych z materiałów niepalnych, czyli stali nierdzewnych np. gat.1.4301

WAŻNE

Ważne: Zgodnie z przepisami budowlanymi, a w szczególności z warunkami technicznymi, przewody spalinowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Wszystkie wymienione powyżej warunki spełniają m.in. profesjonalne systemy ze stali nierdzewnych

WARTO WIEDZIEĆ

Główne zalety stalowych systemów kominowych:

  • niepalne
  • szczelne
  • odporne na kondensat
  • lekkie i łatwe w montażu
  • wytwarzające szybko odpowiedni ciąg kominowy
  • bezpieczne

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

sponsor artykułu