| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Wybór nowego systemu kominowego czy naprawa istniejącego? Poznaj rodzaje i sposoby montażu kominów

Wybór nowego systemu kominowego czy naprawa istniejącego? Poznaj rodzaje i sposoby montażu kominów

Za ekonomiczne, energooszczędne i bezpieczne ogrzewanie twojego domu odpowiada duet - dobry kocioł i idealnie dobrany do niego system kominowy. Na co zwrócić uwagę dobierając te elementy instalacji grzewczej? Czy można wybrać system kominowy bez wyboru kotła do ogrzewania domu?

Decyzję o wyborze tego duetu powinniśmy podejmować wcześnie - na etapie projektowania, ponieważ komin zwykle wznosi się wraz ze ścianami domu. Odkładając te wybory na później można niepotrzebnie narazić się na problemy.

O czym pamiętać wybierając komin?

Wybór komina często jest podejmowany w oparciu o opinię znajomego lub lokalnego dostawcy. Jednak tak poważną decyzję warto poprzeć specjalistyczną wiedzą. Dobrze dobrany komin jest bardzo ważnym elementem przyszłego domu i odpowiada za właściwe funkcjonowanie instalacji grzewczej. Warto pamiętać, że komin buduje się w pierwszej kolejności - przed zakupem kotła. Decyzję o wyborze kotła podejmuje się z reguły dopiero po wybudowaniu domu. Wtedy zaczyna się zwracać uwagę na dostępność rodzajów paliwa na rynku, kosztów eksploatacji, typów i mocy urządzenia grzewczego. Jednak to właśnie te parametry decydują o wyborze komina, jego średnicy oraz zdolności odprowadzania spalin.

Prefabrykowane kominy ceramiczne – jakie mają zalety?

Firma Presto postawiła na prefabrykowane kominy ceramiczne. Ceramika szamotowa przy konstruowaniu kominów jest niezawodna. Dzięki niej kominy są:

 • ognioodporne
 • odporne na kondensat
 • szybko się nagrzewają - dzięki czemu wytwarza się odpowiedni ciąg kominowy,
 • utrzymują ciepło - dzięki czemu nie nagrzewa się ściana komina i np. nie pęka tynk
 • bezpieczne,

Jak wygląda budowa komina ceramicznego?

Systemowy komin ceramiczny składa się z wewnętrznego przewodu szamotowego (rury, trójnik spalin, ściek kondensatu), obudowy zewnętrznej (pustaki keramzytobetonowe), izolacji (płyty wełny mineralnej) oraz drobnego osprzętu (drzwiczki, zakończenie komina, itp.). Montaż polega na łączeniu poszczególnych elementów według załączonej przez producenta instrukcji montażu.

Rodzaj komina a wybór kotła

Rodzaj komina powinno uzależniać się przede wszystkim od wyboru paliwa, typu kotła grzewczego i mocy. Następnie bierze się pod uwagę pomieszczenie, w którym będzie się znajdować urządzenie grzewcze. Ważny jest również rodzaj pracy, jaką wykonuje kocioł. Należy zwrócić uwagę na to, jakie spaliny wytwarza dany kocioł. Możemy spotkać dwa rodzaje pracy urządzenia grzewczego:

 • na mokro - wtedy, gdy występuje w kominie kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach. Zjawisko to następuje, gdy temperatura w kominie spada poniżej temperatury tzw. punktu rosy. Tak zwana praca w mokrym trybie oznacza najczęściej pracę komina z niskotemperaturowymi kotłami, w których temperatura spalin zawarta jest w przedziale 80° – 120°C.
 • na sucho - gdy temperatura w każdym odcinku komina jest wyższa od temperatury punktu rosy, czyli gdy w procesie spalania uzyskujemy wysoką temperaturą spalin (nie posiadających wilgoci), dzięki czemu ciąg termiczny szybko usuwa spaliny na zewnątrz.

Kondensacja pary wodnej w kominie – kiedy występuje?

Często używa się stwierdzenia, że praca na sucho = paliwo stałe. Popularny ekogroszek w piecach o wysokiej sprawności osiąga niską temperaturę spalin na wylocie. Powoduję to skraplanie kondensatu, czyli tzw. pracę na mokro. Ten przykład udowadnia, iż krążące w obiegu opinie, że tylko paliwa gazowe i olejowe powodują pracę na mokro, a paliwa stałe – przypisujemy pracy na sucho, nie są do końca prawdziwe, gdyż paliwo stałe również może powodować wilgoć w kominie. Gdy temperatura spalin w dowolnym odcinku komina spada poniżej 60°C (gaz), a 40°C (stałe), trzeba liczyć się z powstawaniem w nim zjawiska kondensacji pary wodnej ze spalin.

Właśnie dlatego kluczową rolę odgrywają parametry, jakie powinien posiadać system kominowy. Dobre kominy ceramiczne muszą być wykonane z właściwie dobranych materiałów, gwarantować szczelność oraz odporność na wilgoć i wysokie temperatury. Należy zwracać uwagę, czy kompletny system kominowy posiada odpowiednie certyfikaty i deklaracje właściwości użytkowych. Kominów bez tych certyfikatów należy unikać, gdyż nie gwarantują uzyskania odpowiednich parametrów.

Jakie są rodzaje systemów kominowych?

Żeby wyjść naprzeciw wymaganiom Klientów oraz biorąc pod uwagę rozwój polskiego rynku grzewczego, firma Presto wyselekcjonowała kilka rodzajów systemów kominowych i wentylacyjnych, nie zapominając również o systemach renowacyjnych (naprawczych) starych kominów.

Autor: PRESTO

Pustak kominowy bez kanału wentylacyjnego

Autor: PRESTO

Pustak kominowy z kanałem wentylacyjym

 • Universus – gaz, olej – kotły niskotemperaturowe, paliwa stałe
 • Focus – paliwa stałe, suche –piece , kominki
 • Magnus – gaz – zamknięte komory spalania
 • Novus Eko – gaz – kotły kondensacyjne
 • Pustaki wentylacyjne - 1,2,3 i 4 kanałowe

Firma Presto oferuje kominy, w których występują rury ceramiczne objęte najwyższej klasy normami: A1N1 i B4P1, posiadają znak CE na cały system, są certyfikowane, zgodne z PN-EN 13063-1,2,3 i podlegają 30 letniej gwarancji. Kominy są optymalnie dopasowane do potrzeb, dzięki różnym średnicom. Kominy ceramiczne można montować wewnątrz i na zewnątrz budynku, mają małą powierzchnię zabudowy, a kompletny komin otrzymuje się w jednej dostawie.

Czy można naprawić stary system kominowy zamiast kupować nowy?

Możliwa jest naprawa starych systemów kominowych. System renowacyjny FitFire i HT1000 to absolutna nowość na Polskim rynku, to szybki i ekonomiczny system uszczelniania przewodów kominowych za pomocą powłok termoutwardzalnych. System nie posiada łączeń, w naprawę wykonuje się metodą wdmuchania, przystosowując się do każdego materiału i każdego kształtu, uszczelniając wszelkiego typu przewody spalinowe i kanały dymowe. Nie ma potrzeby wykonywania prac murarskich. FitFire i HT1000 to sposób na naprawę starego komina w ciągu kilku godzin. Dzięki temu, bez wymiany, komin może stać się w pełni funkcjonalny. Oba te systemy posiadają długoletnie gwarancje (FitFire-20 lat, HT 1000-10 lat).

Autor: PRESTO

FitFire – system renowacji kominów przy kotłach niskotemperaturowych (gazowe i olejowe)

Autor: PRESTO

HT1000- system renowacji kominów przy kotłach na paliwa stałe

Przeczytaj dodatkowo:
Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Wybierz okno do swojego domu: parametry okien, na...

Kupując okna należy pamiętać o rozważnym podejmowaniu decyzji. Najlepiej decydować się na okna...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Gorące promienie słoneczne napływają przez okna i różnego rodzaju przeszklenia do wnętrz...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.